NEDERLANDSE FILMDAGEN: PRIJZEN GOUDEN KALVEREN: Beste lange speelfilm: Beste korte film: Beste documentaire. Beste acteerprestatie: Vakprijs geluid: Vakprijs camera. Vakprijs montage. Vakprijs filmmuziek: Cultuurprijs. Marleen Gorris voor 'De stilte rond Christine M.' Hans Nassenstein voor 'Nog eens' Rudolf van den Berg voor 'Sal Santen Rebel' Rijk de Gooyer voor zijn hele oeuvre Pjotr van Dijk Theo van de Sande Hans van Dongen Willem Breuker Dan Ireland OVERIGE PRIJZEN: Prijs voor een regiedebuut van de Afdeling Speelfilmproducenten van de Nederlandse Bioscoopbond: Aanmoedigingsprijs van Het Genootschap van Nederlandse Filmmakers: Prijs van de Filmkritiek: Persprijs van de Wetenschappelijke Film/Video '82: Aanmoedigingsprijs scenario van de Stichting Filmenergie Nederland: De Vergulde Klaver voor de beste actrice van het afgelopen jaar van het blad Viva: Vrije Circuit-prijs: Lili Rademakers voor'Menuet' Casper Haspels voor 'Vier monologen' (filmacademie-eindexamenfilm) Orlow Seunke voor 'De smaak van Water' Willem Ouwerkerk voor 'Buitenspel' Anette Apon voor 'Golven' Linda van Dijck Christine Koenigs voor'Level' bekende namen van weleer terug. We noemen onder andere: Mannus Franken, Herman van der Horst, Otto van Neyenhoff en still going strong Bert Haanstra en Fons Rademakers. Extra aandacht werd nog besteed aan de onlangs op bij na 80-jarige leeftijd overleden re gisseur Gerard Rutten. Natuurlijk vonden er ook verschil lende praatprogramma's en discus sies plaats, vanuit de vele verschil lende invalshoeken, die er bij dat ene medium "film" nu eenmaal mo gelijk zijn. Op dinsdagavond vond in het Jaar beurs Congrescentrum de première plaats van 'Van de koele meren des doods' van Nouchka van Brakel. In zijn welkomstwoord constateer de de voorzitter van de Stichting Nederlandse Filmdagen, Jos Stel ling, met vreugde dat de belang-' stelling voor dit evenement ten op zichte van het vorige jaar een duide lijk stijgende lijn heeft vertoond. Ook werd een voorzichtige aanzet tot buitenlandse belangstelling voor de Nederlandse film waargenomen: Het programma na de pauze werd verzorgd door Freek de Jonge, wiens film 'De illusionist' onder re gie van Jos Stelling binnen niet al te te lange tijd de bioscopen zal berei ken. De avond werd gepresenteerd door Berend Boudewijn, die ook een aantal prijzen uitreikte. De Nederlandse Filmdagen en on losmakelijk dus de Nederlandse filmindustrie hebben in hun tweede levensjaar bewezen dat zij een voorspoedige toekomst tege moet kunnen gaan, of zoals jury voorzitster Natascha Emmanuels het in het kader van de uitreiking van de Gouden Kalveren uitdrukte "de prille filmindustrie in ons land wordt gesymboliseerd door het kalf, dat nog niet geheel op eigen benen kan staan, maar zeker een ge zonde koe kan worden." links: Het Gouden Kalf .(foto: Ted Dukkers) rechts: Regiedebuutprijs van de Afdeling Speelfilmproducenten (foto: Jan Schut)

Film | 1982 | | pagina 10