Op 20 september jl. is het erelid van onze organisatie de heer D.J. van Leen op de leeftijd van 76 jaar in Wassenaar overleden. De heer Van Leen is vele jaren werkzaam ge weest in het Nederlands film- en bioscoopbedrijf. Al voor de oorlog exploiteerde hij het filmverhuurkantoor Centrafilm, welk kantoor hij vooral na de oor logsjaren tot grote bloei heeft ge bracht. Daarnaast exploiteerde hij enige bioscopen, te weten Kunst min en naderhand ook Cinode te Dordrecht, alsmede Cinema Hol- landia te Amstelveen. Ook op organisatorisch terrein was de heer Van Leen actief. Hij maakte na de bevrijding deel uit van het Hoofdbestuur, alsmede van het Da gelijks Bestuur, en wel, meteen on derbreking van vijf jaar, tot 1962. Van 1947 tot 1953 had hij zitting in de toenmalige Ledenraad. Hij was van 1945 tot 1962 secretaris van het Bestuur van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders en voorts van 1968 tot 1976 gedelegeerd lid van deze afdeling in de Bondsraad. Hij was lid van de Raad van Beroep van 1945 tot 1955 en hierna tot 1977 plaatsvervangend voorzitter van dit college. Hij bekleedde verder tal van functies, zoals plaatsvervangend voorzitter van de Gemengde Raad van Beroep, lid van Commissie Be roep Nieuwe Zaken, plaatsvervan- ged en gewoon lid van het College van Appel en voorzitter van de ■...-. r "'■•v Technische Commissie. De heer Van Leen had voorts van 1957 tot 1967 zitting in het Bestuur van de Stichting Productiefonds voor Ne derlandse Films en fungeerde van 1954 tpt 1963 als lid van de Raad van Beheer van de Stichting Neder landse Filmstudio. De heer Van Leen werd in de kring van het filmbedrijfsleven ten zeerste gewaardeerd als zakenman vanwege zijn grote kennis van zaken en zijn enorme ervaring, doch in het bij zonder ook om zijn menselijke ei genschappen. Uit de vele functies die hij in Bondscolleges heeft ver vuld, alsook in colleges waarin hij de Bond representeerde, moge over duidelijk blijken, hoezeer hij ook om zijn organisatorische gaven werd gewaardeerd. De bijzondere verdiensten van de heer Van Leen op organisatorische terrein werden op 22 april 1974 door de Bondsraad gehonoreerd met de benoeming tot erelid van de Nederlandse Bioscoopbond. Wij wensen Mevrouw Van Leen, die voor haar echtgenoot in al zijn acti viteiten een trouwe en krachtige steun was, veel sterkte toe. De begra fenis heeft op verzoek van de over ledene in besloten familiekring te Dordrecht plaatsgevonden. NBF Cinemagiaprijs 1981 De Cinemagiaprijs 1981 in 1977 ingesteld bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van Audiovisuele Beroepsvereniging NBF en voor het eerst toegekend in 1978 aan de filmrecensente Ellen Waller is op 23 september uitgereikt aan Geoff- ry N. Donaldson voor zijn oeuvre op filmhistorisch gebied en in het bijzonder voor de unieke wijze waarop hij de zwijgende film in Ne derland laat "spreken". Geoffrey Donaldson, van oorsprong Australiër, vestigde zich in 1955 in Nederland, waar hij op dit moment werkt als tolk/vertaler. Hij is daar naast vast medewerker van het film- tijdschrift "Skrien". 10 Hij adviseerde een groot aantal per sonen en instellingen, die voor arti kelen, catalogie, tentoonstellingen, scripties en publicaties konden put ten uit zijn bronnenverzameling en vooral gebruik konden maken van zijn uitgebreide kennis van de Ne derlandse speelfilm vanaf het aller eerste begin. Nog onlangs was dat het geval bij de Manifestatie "Ber- lijn-Amsterdam, 1920-1940". Van zijn hand verschenen ook vele arti kelen waaronder wij hier noemen: "De Nederlandse zwijgende film en de historici" uit 1970; "De eerste Nederlandse films en de gebroeders Mullens" (1972); "Speelfilms 1940- 1945" (1978) en "Film in Rotter dam: de eerste jaren" uit 1980. Sinds kort ook houdt Donaldson zich bezig met de publicatie van een biografische encyclopedie van per sonen die betrokken zijn geweest bij Nederlandse speelfilms tot 1930, waarvan de eerste aflevering inmid dels deze zomer het licht zag. Dit alles was voor het Bestuur van de NBF reden om unaniem te beslui ten de Cinemagiaprijs 1981 aan Geoffrey Donaldson toe te kennen, waar immers het reglement van deze prijs onder andere zegt: "..ter erkenning van opvallend goede pu- blicistische prestaties op het gebied van de film, televisie en de overige audiovisuele media heeft de Audio visuele Beroepsvereniging NBF de Cinemagia-prijs ingesteld".

Film | 1982 | | pagina 12