Een platte ronde doos Communicatie, in trendgevoelig jar gon 'kommunikatie' geschreven, is het trefwoord van de tachtiger jaren. Meer in het bijzonder audiovisuele communicatie is tegenwoordig favo riet als het er om gaat anderen deel genoot te maken van jouw bood schap, jouw informatie. Als mensen naar elkaar luisteren en kijken be drijven ze de oervorm van audiovi suele communicatie. De techniek heeft zich ook van dit terrein mees ter gemaakt en er zijn 'AV-media' uitgevonden om informatie effectie ver en gerichter over te brengen. AV-media, een geleerde term voor drie hulpmiddelen: Video, Dia, Film. Film gescheiden achteraan. Tenminste, dat is de trend die aan gegeven wordt in vakbladen-die-het- kunnen weten, en in publicaties van deskundigen - die-je-niets-hoeft-te- vertellen. Nauwelijks bedwongen woede Natuurlijk is het zo dat wat nieuw is het meest tot de verbeelding spreekt, de meeste aandacht krijgt. Natuurlijk is video een prachtig middel om snel en op redelijk een voudige manier kleinere groepen rond een monitor te informeren en te instrueren. Dat is duidelijk. Als je kunt beschikken over de nieuwe kostbare videoprojectie-systemen kunnen die groepen al gróter zijn, maar je moet dan voorlopig geen al te hoge eisen stellen aan de beeld kwaliteit. G.A.P. BOVENDEERT mijn privé-adres is: Louise de Colignylaan 14 2082 BN SANTPOORT-Zuid Telefoon. 023- 378729 Tot zover prima. Maar probeer niet een videobandje, dat bijvoorbeeld laat zien hoe handig jouw verpak kingsmachine verpakt, mee naar je relaties te nemen om daar te verto nen. Want dan mag je wel een kof fer vol cassettes van allerlei syste men bij je hebben, wil je enige kans van slagen maken: VHS, Betamax, U-matic, N1500, N1700, 2020, NTSC, PAL, Secam, wat het exact betekent doet niet ter zake, maar standaardisatie is helaas ver te zoe ken, dat blijkt wel. Niet zeldzaam zijn de verhalen over verbijstering of nauwelijks bedwon gen woede die toesloeg bij mensen die ergens op de wijde wereld de videocassette uit de attachékoffer te voorschijn trokken, om daarna knarsetandend te ontdekken dat af spelen er niet bij was, of dat het tempo van de videorecorder niet klopte met dat van de cassette. Blijf zitten waar je zit Ook band-dia presentaties mogen zich verheugen in een grote popula riteit. Je kunt ze gemakkelijk zelf maken, vinden sommigen. Dat is misschien wel zo, maar in het alge meen moet je ze toch maar niet aan al te veel buitenstaanders laten zien. Natuurlijk is een professioneel ge maakte band-dia presentatie een zeer effectief medium: beeld- en ge luidskwaliteit zijn niet te overtref fen, de vlijmscherpe stilstaande beelden kunnen veel informatie be vatten en de projectietechnieken zijn legio: van 1 tot 40 schermen, stereogeluid vanaf meerdere geluids sporen, etcetera. Maar ook hier weer het devies: blijf zitten waar je zit en verroer je niet. Als je met het hele spul op reis wilt, beginnen de problemen. Heeft ie mand wel eens geprobeerd één of meerdere diaprojectoren met casset tes, stuurapparatuur, recorder, ver sterker en luidspreker méé in het vliegtuig te nemen om zijn dia-show ergens in het Midden-Oosten te ver tonen? Goed, wat doen dus sommige slim merds? Ze laten hun dierbare dia show copiëren op 16 mm film... Juist, het moet er van komen. Film. Een platte ronde doos De nieuwlichters, de video- en dia- freaks zullen moeten toegeven dat naast de mogelijkheden die 'hun' media hebben, film iets extra's, wat héét, iets geweldigs extra's heeft: je kunt het overal op de wereld verto nen en je hoeft niet méér mee te ne men dan een kleine platte ronde doos met een doorsnede van zo'n 20 a 30 cm en een dikte van 2 1/2 cm. De inhoud: 10, 20, 30 minuten audiovisuele informatie. Het 16 mm filmformaat is name lijk wèl over de hele wereld gestan daardiseerd (net als het 35 mm filmformaat). Dat betekent dat jouw film waar ook ter wereld zon der enig probleem vertoond kan worden; 16 mm filmprojectoren be horen tot de inventaris van zeer veel bedrijven en instellingen, ze zijn be schikbaar in vergadercentra, in ho tels, ze zijn overal te huur en een leek kan ze bedienen. Stuur die kleine platte ronde doos gerust alléén op reis. Iedereen kan jouw film zonder probleem verto nen en bekijken. Kom daar eens om bij... En daarom is het niet leuk dat som mige 'deskundigen' beweren of al thans suggereren, dat het met het medium film binnenkort gedaan zou zijn. Helemaal niet!... Film, opdrachtfilm, heeft nog steeds een grote toekomst, dachten wij zo. Joop Burcksen 16

Film | 1982 | | pagina 18