NOORSE DELEGATIE OP BEZOEK Van 24 tot en met 28 september jl. heeft een 26 heren en één dame sterke delegatie uit Noorwegen een werkbezoek gebracht aan ons land om zich te oriënteren op het film- en bioscoopbedrijf in Nederland. De reis was georganiseerd door het Norsk Kino- og Filmfond - NKF (Norwegian Cinema and Film Foundation) en stond onder leiding van directeur Egil B. Fonn. Het ge zelschap bestond naast bioscoopex ploitanten uit 7 architecten, een filmverhuurder en een aantal ge meentelijke politici. In Noorwegen is de structuur van het film- en bioscoopbedrijf zeer af wijkend van de situatie in ons land. Een groot deel van de exploitaties is in handen van de gemeentelijke overheden, die zorgdragen voor de benoeming van een bedrijfsleider die dus in feite ambtenaar is. Een klein deel is onafhankelijk en de rest wordt beheerd door stichtingen en gelijksoortige lichamen. Het bezoek begon met een ont vangst op het Bondsbureau door de Bondsvoorzitter, de heer J. Nijland en de Bondsdirecteur, de heer J.Th. van Taalingen die aansluitend een inleiding hield over de structuur en de werkzaamheden van de organisa tie en de bedrijfstak. In het kader van de duidelijk stij gende belangstelling voor de Neder landse film in Noorwegen werden vier Nederlandse films in nagesyn chroniseerde Engelse of Engels ondertitelde versie vertoond dankzij medewerking van het Ministerie van CRM. Op de Nederlandse Filmda gen in Utrecht heeft men de film 'De stilte rond Christine M.' gezien daarna volgden nog 'Mysteries', 'Come-back' en 'De smaak van wa ter'. Tijdens het in augustus jl. in Oslo gehouden filmfestival werd 'Het meisje met het rode haar' vertoond en ook aangekocht voor distributie in Noorwegen. En zeer recent heeft ook de film 'Charlotte' een Noorse distributeur gevonden. Dankzij de medewerking van de Bio scoop Exploitatie Maatschappij (B.E.M.) B.V., Cinema Royal Oss B.V., Jogchem's Theaters B.V., Meerburg Theaterbeheer en Tu- schinski Theaters B.V. kon een groot aantal bioscopen bezocht worden in Amsterdam, Arnhem, 's- Gravenhage, Nijmegen, Oss en Til burg. Bovendien werd een bezoek ingelast aan het Haags Filmhuis. Directieleden en andere vertegen woordigers van de verschillende maatschappijen gaven uitgebreide toelichtingen over de meest uiteen lopende onderwerpen aan de nieuwsgierige Noorse gasten. Gedurende het drukke programma werd de delegatie begeleid door de Bondsdirecteur en de heer B.J. El- dering van het Bondsbureau, die het programma had samengesteld. De gasten waren bijzonder onder de indruk van de ontwikkelingen op bioscoopgebied, die zich in de af gelopen jaren in ons land hebben voltrokken. De bouwvan bioscoop complexen is in Noorwegen nog grotendeels onbekend. Men was unaniem van mening dat deze reis zeer zeker het zijne zal bijdragen aan de ontwikkeling van het bio- scoopgebeuren in Noorwegen. - ^^x,— - foto: Ted Dukkers

Film | 1982 | | pagina 3