Nederlandse Filmdagen Utrecht In Utrecht ging op 23 september de tweede editie van de Nederlandse Filmdagen van start met de premiè re van Orlow Seunke's in Venetië bekroonde film "De smaak van wa ter", voorafgegaan door Paul Dries- sen's korte animatiefilmpje "Oh what a knight", kort geleden even eens bekroond tijdens het Interna tionale Animatiefilmfestival in Ot tawa (Canada). Vóór de vertoning van deze films reikte de voorzitster van de jury Natascha Emmanuels de eerste van de in totaal toe te ken nen negen "Gouden Kalveren" uit aan de Amerikaan Dan Ireland. Hij kreeg deze prijs de cultuurprijs voor die persoon of instantie die zih bijzonder heeft ingezet voor de Nederlandse iflmcultuur voor zijn al vele jaren niet aflatende pogin gen om de populariteit van onze va derlandse speelfilm in de USA te verhogen, onder andere tijdens het door hem jaarlijks in Seattle geor ganiseerde filmfestival. En niet zon der resultaat, gezien het succes in de afgelopen jaren van een aantal Nederlandse films in Amerika. Tijdens de Filmdagen hield de jury, verder bestaande uit: Ate de Jong, Robbe de Hert, Roeland Kerbosch, Thijs Ockersen, José Kersten, Ellen Waller, René Solleveld en Nico Scheepmaker zich intensief bezig met de beoordeling van de andere acht categorieën: beste lange en korte film, documentaire, beste ac teur/actrice, prestaties op vakgebie den (geluid, camera, montage en een jaarlijks wisselend onderwerp: dit jaar filmmuziek). Deze prijzen werden allen uitgereikt tijdens de première van Nouchka van Brakel's "Van de koele meren des doods". Dit waren overigens niet de enige prijzen die filmend Nederland kon verdienen. Elders in dit nummer treft u een volledige lijst aan van prijzen en de winnaars. Naast de vertoning van vrijwel de gehele Nederlandse filmproduk- tie van het afgelopen jaar, waaron der 28 premières, in de meest denk bare genres (er werden 117 films aangemeld), besteedden de Filmda gen ook aandacht aan omlijstende programma's en activiteiten. Zo werd een dag ingeruimd voor de we tenschappelijke film, die daarmee voor het eerst zijn vakmatige isola tie doorbrak. Ook aan deze catego rie was een competitief karakter verbonden door de uitreiking van de Persprijs voor de Wetenschappe lijke Film/Video, ingesteld door de Nederlandse Vereniging voor de We tenschappelijke Film en Televisie (NVWFT). De prijs werd toegekend door een jury bestaande uit een aantal (wetenschaps)journalisten. Themaprogramma's waren samenge steld rond de personen van camera man Robbie Muller en filmer Jan Vrijman. Onder het motto "Een Nederlandse Filmer in het Buiten land" werd een selectie van negen films vertoond waaraan Robbie Muller als cameraman bij verschil lende regisseurs uit binnen- en buitenland heeft meegewerkt. Hierbij was ook de Nederlandse pre mière van "They all laughed" van Peter Bogdanovitch met Audrey Hepburn en Ben Gazarra (Naast Hepburn's tot nu toe laatste film werd tijdens de Filmdagen ook haar debuut vertoond: in "Nederlands in Zeven Lessen" van Charles Hugue- not van der Linden en Hein Joseph- son in het programma "Vóór de Nieuwe Golf": films uit 1946- 1966).

Film | 1982 | | pagina 8