Productiefonds voor Nederlandse films I n het derde kwartaal 1982 zijn voor de verfilming van de volgende speel filmprojecten door het Productie fonds toewijzingen verleend: Brandende liefde - Verenigde Neder- landsche Filmcompagnie B.V. (Rob Houwer); regie: Ate de Jong; sce nario: Ate de Jong, naar de gelijk namige roman van Jan Wolkers. De lift - Sigma Films B.V. (Matthijs van Heyningen); regie: Dick Maas; scenario: Dick Maas. Een zaak van leven of dood - Sigma Films B.V. (Matthijs van Heyningen); regie: George Schouten; scenario: George Schouten, gebaseerd op de roman 'Zonder dollen' van Hans Vervoort. Scenariobijdragen zijn toegekend ten behoeve van: Roy Logger, Anne Marie v.d. Putte Rudolf v.d. Berg. Hoogtepunt van de Russische stomme film met de originele filmmuziek van Dmitri Sjostakovitsj Na het overweldigende succes van 'Napoleon', waarbij Het Brabants Orkest de filmmuziek van Coppol speelde, heeft het orkest nieuwe plannen met film. In november zul len een aantal (voorlopig drie) voor stellingen plaatsvinden van de uit 1929 stammende stomme film 'Nieuw Babyion'. Deze film werd in 1928/29 gemaakt door de jonge cineasten Grigori Kozintsev (1905- 1973) en Leonid Traberg. Voor deze film componeerde de toen 22- jarige Dmitri Sjostakovitsj een sym fonische partituur, die door sommi gen beschouwd wordt als zijn beste werk. De film Nieuw Babyion gaat over de Parijse commune van 1870/71. Het draaiboek is geïnspireerd op drie boeken van Emile Zola: 'Au Bonheur des Dames', 'La Debacle' en 'Nana' en op een geschrift van Karl Marx over de Parijse commune. Nieuw Babyion is in de Sovjet-Unie slechts drie of viermaal uitgevoerd met de partituur van Sjostakovitsj. Een meer conventionele partituur volgens het citaten-systeem werd al snel door musici en publiek geprefereerd. Eerst in 1975 vonden opnieuw twee voorstellingen met Sjostakovitsj' partituur plaats in Parijs, waarbij Marius Constant het ensemble Ars Nova dirigeerde. Sindsdien volgde slechts één vertoning, op 22 sep tember j.l. in de Queen Elizabeth 8 Korte film 'Phone Call' bij 'Summer Lovers' De door Thijs Ockersen geprodu ceerde korte film 'Phone Call' wordt momenteel door Actueel Film uitgebracht bij de film 'Summer lovers'. De film is in New York opgenomen. Scenario, regie en montage zijn van John Auerbach. De vertoningsduur is 4 minuten. De film werd opgenomen op 16 mm ECN 2 en opgeblazen naar 35 mm. De film handelt over een zakenman (op de foto: William Reilly) die pro beert zijn vrouw aan de telefoon te krijgen, maar merkt aan het dienst meisje (Caroline Piersoll) dat er thuis iets niet in de haak is. De film draait op vier kabelstations in Amerika, werd vertoond op het Edinborough Film Festival en tij dens de Nederlandse Filmdagen in Utrecht. Hall in Londen, waarbij Omri Hada- ri het nieuwe Londen Lyric Orches- tra leidde. In West-Europa is de film, met de bijbehorende muziek, pas drie maal vertoond. Op initia tief van Het Brabants Orkest en in samenwerking met het Casino Den Bosch volgen nu de eerste uitvoe ringen in Nederland. Dirigent is weer Omri Hadari die veel studie heeft gemaakt van Sjostakovitsj' manuscript en aantekeningen. Het British Film Institute, dat on langs de Londense uitvoering orga niseerde, beschouwt dit projekt even belangrijk als 'Napoleon'. 'Nieuw Babyion' zal worden ge draaid en gespeeld: Zondag 21 november 1982- Philips Ontspannings Centrum, Eindho ven (15.30 uur) Maandag 22 november - Casino Den Bosch (20.1 5 uur) Dinsdag 23 november 1982-Stads schouwburg Concordia, Breda (20.1 5 uur) Internationale conferentie Europese samenwerking op gebied van Audio visuele Media Op 2 en 3 november vond in Den Haag een intergouvernementele bij eenkomst plaats over reclame en fi nanciering bij het gebruik van om- roepsatellieten (DBS). Dit overleg werd bijgewoond door vertegenwoordigers/sters uit België, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duits land, Luxemburg, Nederland, Oos tenrijk, het Verenigd Koninkrijken waarnemers uit Zweden en van de EEG. Voorzitter van de bijeenkomst was dr. J. Verhoeve, directeur-generaal van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Deze besprekingen, georganiseerd door de Nederlandse overheid, von den plaats in het kader van een initiatief van de Franse regering in zake een 'Escape audiovisuele Euro peen. De mogelijkheden werden bespro ken om te komen tot verdergaande Europese samenwerking bij het ge bruik van omroep-satellieten. Overeenstemming werd bereikt over de wenselijkheid om te komen tot verdergaande harmonisatie van de verschillende reguleringen van na tionale reclame op DBS. De mogelijkheid werd besproken om te komen tot een consultatie mechanisme om nieuwe diensten via satelliet en kabeltelevisie te be spreken, die van invloed kunnen zijn op de bestaande mediastructu- ren in andere Europese landen dan het land welke de nieuwe diensten verzorgd.

Film | 1982 | | pagina 10