BIO EN ZIJN AMBASSADEURS Telkenjare bleek weer bij iedere Bio-collecte de onbekendheid van het theaterpersoneel met het Bio- werk, waardoor vaak eenvoudig de noodzaak van de collecte-opbreng sten voor Bio niet werd ingezien. Een veel gehoorde opmerking was dan ook altijd weer: "Overheid en ziekenfondsen zorgen daar toch wel voor". Vergeet dat maar! Voor het uitvoeren van de vele projecten en onderzoeken denk alleen maar aan de verbetering van hulpmid delen als rolstoelen en protheses is Bio volledig afhankelijk van par ticuliere bijdragen. En juist daarin heeft Bio zich in de loop der jaren zo'n grote naam verworven. En juist dat belangrijke werk mag op geen enkele wijze, zeker niet door geldgebrek, worden afgebroken. Het zal dus duidelijk zijn, dat wilde men de collecte-resultaten kunnen opvoeren, er allereerst een begrips verandering ten aanzien van Bio, het centrum en alles wat daar bij komt kijken, tot stand moest wor den gebracht. Een paar jaar geleden werd een voorzichtig begin gemaakt met het organiseren van voorlichtingsdagen in het centrum zelf voor groepen bedrijfsleiders, om die zo ter plekke kennis te kunnen laten maken met het reilen en zeilen van Bio in al zijn boeiende geledingen. Even tus sen haakjes, nog altijd staan de poorten van Bio wijd open voor groepen bioscoopemployees. Eén telefoontje naar Bio is voldoende om een aantal personeelsleden tot zo'n 15 man per groep een niet alleen boeiende maar ook ui terst constructieve dag te bezorgen, die niet snel vergeten zal worden! En hoewel Bio duidelijk meer be gon te leven, bedacht men dat vooral de begeleiding van de thea ters op plaatselijk niveau beter ge coördineerd zou kunnen worden. Een klein jaar geleden ontstond het begrip 'Bio-Ambassadeur'. Een aan tal theaterleiders, die ook in het verleden steeds blijk gaven van hun grote betrokkenheid bij het Bio- werk, werd uitgenodigd om uit gaande van hun eigen ervaringen hun collega's in hun 'eigen' gemeen ten aan te zetten tot een grotere motivatie. 14 Inmiddels hebben zo'n 15 enthou siastelingen deze 'benoeming' aan vaard en zijn als Bio-ambassadeurs aan de slag gegaan. In eerste instan tie alleen nog in de drie grote ste den en het overgrote deel van de B- gemeenten. Vooral in de laatste ca tegorie hebben hun werkzaamheden en niet te vergeten hun inven tiviteit bij de laatste kerstcollecte wel degelijk al vruchten afgewor pen. In een gemeente als Maastricht, waar tot nu toe helemaal nooit werd gecollecteerd, startte de ex ploitant van de Mabi-Theaters zijn ambassadeurswerkzaamheden, die zich ook over Heerlen uitstrekten, met reële resultaten: vanuit deze twee gemeenten kon een bedrag van f 3.360,— in de Bio-kas worden ge stort. Een absolute uitschieter vormde Haarlem, waar tot dan slechts be scheiden resultaten werden behaald. Ten opzichte van de kerstcollecte 1981 werd ruim f 20.000- méér opgehaald. Het zal niemand verba zen dat ambassadrice mevrouw Van den Berg haar werkzaamheden niet heeft beperkt tot een vriendelijke peptalk op een achternamiddag. Al lereerst verzamelde ze een groep van 12 Haarlemse theatermensen voor een bezoek aan het centrum. Daarnaast creëerde ze voor de col lecte een wisselprijs voor die bios coop, die de meeste pegulanten bij elkaar wist te halen. Ambassadeur Bruins Groningen en Enschede richtte de aandacht van zijn collega's weer op geheel an dere wijze op de Bio-collecte. Vlak voor de start van de collecte ont ving iedere theaterploeg een taart met de beste wensen van Bio. Deze en andere suggesties kwamen aan de orde tijdens een ambassa deursbijeenkomst op Bio op 18 mei. Daarbij werd bijvoorbeeld uit voerig van gedachten gewisseld over het meest ideale tijdstip gedurende de voorstelling om te laten collec teren. Het merendeel was van me ning dat dit niet bij het begin van de pauze moet liggen. Enerzijds om dat het publiek dan voor een groot gedeelte de zaal verlaat en ander zijds omdat juist dan het personeel er eigenlijk geen tijd voor heeft. De beste methode is om vlak na het voorprogramma een korte pauze in te lassen, waarbij de zaallichten wel ontstoken moeten worden. Een dergelijke procedure hoeft ook niet zo veel tijd te kosten omdat als men per rij een bus laat rondgaan, men alleen maar naar de andere kant van de zaal hoeft te lopen om de bussen weer per rij in ontvangst te kunnen nemen. Nu de resultaten van de eerste col lecte, die begeleid is door het am bassadeurscorps, bekend zijn, kun nen ook een aantal algemene con clusies worden getrokken. In de drie grote steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag heeft het sy steem niet zo goed gewerkt, als ver wacht. Dit kan onder meer liggen aan het feit dat een groot aantal bioscopen voor één ambassadeur nogal ontoegankelijk is. In die ste den zou wellicht gedacht kunnen worden aan één ambassadeur per concern. In de B-gemeenten heeft het systeem op een paar steden na de collecte-opbrengst zeer gunstig kunnen beïnvloeden. Bij Bio leeft dan ook de wens om de ploeg van 15 uit te breiden met bijvoorbeeld vijf nieuwe ambassa deurs, die zich zullen gaan bezig houden met de top van de C-ge- meenten, waarbij dan gedacht kan worden aan het maken van combi naties van een aantal plaatsen per ambassadeur, die dicht bij elkaar liggen. Het behoeft geen twijfel dat Bio met spanning uitkijkt naar de ko mende zomercollecte, die 15 juli weer begint. Aan de ambassadeurs zal het niet liggen. Ook niet aan de Kraai, die op dringende doch vrien delijke manier met het klimmen der jaren heeft ook hij de scherpe kantjes enigszins verloren het bioscooppubliek in zijn nieuwste creatie zal opwekken tot het geven van gulle gaven.

Film | 1983 | | pagina 16