in eigen beheer speciaal ontwikkeld optisch zaagsysteem de tekstregels nauwkeurig worden losgezaagd. (fo to 3). Spotten Voordat men nu daadwerkelijk met het aanbrengen van de titels kan be ginnen, is het noodzakelijk dat men exact weet op welke plaats welke ti tel uiteindelijk zal moeten worden aangebracht. Daarom is de film eerst 'gespot' dat willen zeggen dat de film met het originele geluid en met behulp van een beeldteller op een viewing-tafel wordt afgedraaid. Op de vertaalde dialooglijst wordt precies aangegeven bij welk beeld- nummer een bepaalde titel zicht baar moet zijn en gedurende welke beeldlengte een titel moet blijven staan. Een film wordt geprojecteerd met 24 beelden per seconde, de toe schouwer heeft een bepaalde lees duur nodig en aan de hand daarvan wordt bepaald op hoeveel beeldjes een bepaalde titel wordt aange bracht. Het is voor degene die de titelma- chine bedient niet mogelijk om tijdens de werkzaamheden het beeld en het geluid waar te nemen. Het is dus weer van groot belang dat het 'spotten' nauwkeurig ge daan wordt. Nu is eindelijk fase drie aan de beurt, het eigenlijke titelen van de filmkopie. De film zal eerst grondig gereinigd worden, zodat geen stof- resten, beschermlagen en dergelijke meer aanwezig zijn. Een speelfilm van normale bio scooplengte (ongeveer 90 minuten) bestaat uit vijf of zes aktes, die nu stuk voor stuk door de titelmachine moeten lopen. Bij het exacte begin van de film wordt de beeldteller van de titelmachine op nul gezet, zodat een en ander correspondeert met de 'spot' lijst. De emulsielaag van de film wordt in het aanloopgedeelte van de machine voorzien van een zeer dunne paraf- finelaag, waarin het cliché 'geslagen' wordt (foto 4). De druk waarmee het cliché op de film wordt aange bracht is afhankelijk van de emul sielaag van de film. Bij donkere scè nes is de emulsielaag zwaarder dan bij lichte taferelen. Ook hierbij wordt regelmatig controle uitgeoe fend (foto 5). Afwerking De film komt na het slaan van de ti tels in de zogenaamde etsbak. Door het slaan van de ondertitel is de pa raffine op de desbetreffende plaats weggedrukt en ligt de emulsie van de film weer bloot. Door de ets- vloeistof wordt de kleur op de plaats van de tekst volledig 'wegge vreten' en blijft de blanke drager van de film over. Bij de projectie zal de titel nu wit zichtbaar zijn. Het beeldgedeelte dat van paraffine voorzien is blijft onaangetast. Na het uitetsen van de titels vindt we derom een kwaliteitscontrole plaats (foto 6). Na een neutralisatiebad wordt de film gedroogd en tenslotte vindt het 'wegwassen' van de reste rende paraffine plaats (foto 7). Alle gebruikte chemicaliën vangt men op in speciale tanks (foto 8). Voor een deel kunnen deze chemicaliën na behandeling weer opnieuw gebruikt worden. In elk geval komt er geen enkele schade lijke stof meer in de riolering te recht. Faciliteiten Het nieuwe gebouw van Titra Film Laboratorium beschikt nog over

Film | 1983 | | pagina 5