Bij het overlijden van Max Gerschtanowitz Hoewel ons erelid Max Gerschtano witz al enige tijd ziek was, kwam het bericht van zijn heengaan toch geheel onverwacht en heeft dit bij de leden van de Nederlandse Bio scoopbond en zijn vele relaties een grote schok veroorzaakt. Max Gerschtanowitz behoorde tot de steeds kleiner wordende kring van personen die de ontwikkeling van de cinematografie in de uitoefe ning van hun werkzaamheden heb ben meegemaakt gedurende een zeer lange periode, die mede voor oorlogse jaren omvat. Men zou hem echter tekort doen, indien niet te vens zijn positieve invloed op die ontwikkeling, zeker wat Nederland aangaat, in aanmerking zou worden genomen. Film en bioscoop hebben in het le ven Max Gerschtanowitz een cen trale plaats ingenomen. Hij heeft in de na-oorlogse periode tot 1975, het jaar waarin hij zich uit de zaak terugtrok, leiding gegeven aan het Tuschinski-concern. In die hoedanig heid heeft hij zijn grote capaciteiten als bioscoopexploitant én als film verhuurder getoond. Ook heeft hij de vertoningsmogelijkheden van de nationale films binnen zijn onder neming krachtig bevorderd, ledere tijd heeft zijn eigen proble men. Max Gerschtanowitz heeft die problemen in zijn tijd in ruime mate gekend. In het bijzonder val len dan de jaren van opbouw na de oorlog op, alsook de zestiger jaren, die werden gekenmerkt door een continue daling van het bioscoop bezoek onder invloed van de wijzi gingen in het patroon van de vrije tijdsbesteding en wel speciaal de op komst van de televisie. Hij heeft alle moeilijkheden weten te overwinnen en de sterke positie van zijn onder neming op film- en bioscoopgebied door de jaren heen weten te hand haven, dank zij zijn enorme kennis van zaken en ervaring en vooral ook zijn zakelijk inzicht. Zijn grote ver diensten zijn van overheidswege er kend, getuige zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het Tuschinski Theater te Amsterdam. Het ligt voor de hand, dat Max Gerschtanowitz, gezien zijn grote capaciteiten, ook een belangrijke rol heeft vervuld in de Nederlandse Bioscoopbond. Hij maakte onder meer deel uit van het Hoofdbestuur en vervulde in dit college de functie van penningmeester. Hij was voorts voorzitter van de Afdeling Bio scoopexploitanten. Daarnaast be kleedde hij enige andere vooraan staande functies. Hij was vijftien jaar bestuurslid van de Stichting Productiefonds voor Nederlandse Films, welke functie hij nog maar betrekkelijk kort geleden heeft neergelegd. Hij was in het Produc tiefonds een uiterst gewaardeerd be stuurder, die op zeer positieve wijze heeft bijgedragen tot de besluitvor ming in het belang van de Neder landse hoofdfilmproduktie. Hij was ook tal van jaren lid van de Raad van Beheer van de Stichting Neder landse Filmstudio en liefst 25 jaar bestuurder van de Stichting Bio- Vacantie-oord (thans Bio-Kinderre- validatie), waarvan acht jaar voor zitter. Voor zijn vele en belangrijke dien sten, de Nederlandse Bioscoopbond in een groot aantal functies bewe zen, werd Max Gerschtanowitz in 1975 tot erelid benoemd. Max Gerschtanowitz was iemand die het leven bijna tot het laatst toe heeft geleefd. Dit zal voor zijn vrouw, zijn zoons en de verdere fa milie een troost zijn bij al het ver driet dat zijn overlijden teweeg brengt. Een markante en warme persoonlijkheid is van ons heenge gaan. Wij bewaren aan hem de aller beste herinneringen. In 1975 ontving Max Gerschtanowitz uit handen van de toenmalige Bondsvoorzitter de heer J. Nijland de oorkonde behorende bij het erelidmaatschap van de Nederlandse Bioscoop bond. Tijdens het Filmfestival in Cannes in 1982 behoorde Max Gerschtanowitz tot de gasten op de Nederlandse ontvangst. Hier in gesprek met regisseur Jan Vrijman, in het midden de heer P.W.A. de Man

Film | 1983 | | pagina 7