Het 24ste Internationale Industriële Film- en Videocongres is dit jaar van 18-23 september jl. in Londen gehouden. Voor het eerst waren dit maal naast film ook videoproduk- ties toegestaan, maar het aantal video-inzendingen 28 op 110 films was o.i. wat teleurstellend, temeer indien wordt bedacht dat niet minder dan 20 landen bij het evenement betrokken waren. Daar komt nog bij dat bij een aantal vi deo-inzendingen, film kennelijk als basismateriaal had gefungeerd zo dat er relatief maar weinig 'echte' videoprodukties te zien waren. Uit het vorenstaande mag niet wor den afgeleid dat wij iets tegen vi- deogebruik in deze sector zouden hebben, geenszins. Het is alleen wat merkwaardig dat ondanks de gege ven cijfers in sommige kranten groot werd vermeld 'Video makes its mark' en 'Video isheretostay...'. Natuurlijk is het onmiskenbaar dat de allerwege zichtbare video-opmars niet te stuiten is en dat probeert ook niemand. Ons is echter nog steeds niet duidelijk waarom daarbij steeds het medium film als een soort achterhaalde zaak moet wor den gebrandmerkt. Niets is minder waar, zoals ook weer in het wereld forum van Londen is gebleken. Ook bij de prijstoekenningen door de in ternationale jury's gingen van de 24 prijzen er slechts 3 naar het me dium video. Op zichzelf zegt dit weinig, maar het betekent toch wel dat de videoprodukties er dit keer nog niet duidelijk zijn uitgespron gen. Andere insiders bekijken deze za ken wat realistischer en zeggen voorzichtig: 'over 5 jaar zal video de film tijdens het internationale congres in aantal overtreffen'. Te gen die tijd zou dat best eens kun nen gebeuren! Terug nu naar de feiten in Londen. Nederland moest zich op 11 inzen dingen tevreden stellen met één prijs in de categorie A (algemene in dustriële activiteiten) en wel een 4e prijs voor de film 'Ondernemers', produktie: Vriens Film, opdracht gever: Interfaculteit Bedrijfskunde Delft, regie: A.H. Vriens. De Philips film 'Expertise World- wide', die tijdens de recente SAM- manifestatie in Oss een hoofdprijs kreeg, won de speciale prijs van Unice, zijnde de EG-organisatie van industrie federaties. De Grand Prix van het congres ging naar het korte Amerikaanse filmpje 'Ballet robotique' (7 min.) waaruit wij hierbij een foto publiceren, ge maakt in opdracht van General Mo tors dat op balletmuziek van Chai- kowski robotmachines zoals die o.a. in de Amerikaanse auto-industrie gebruikt worden, ritmisch laat be wegen. Een uiterst origineel film- werkje van regisseur Bob Rogers, dat overigens in Nederland wordt gedis tribueerd door Euro Centrafilm B.V. Voor wat betreft de overige prijzen zullen wij een opsomming hier ach terwege laten. Frankrijk was het vo rig jaar toen het Internationale Con gres in Amsterdam werd gehouden de grote prijswinnaar. Dit jaar was het gastland, Engeland, favoriet bij de jury's. Dat land won 3 eerste prijzen, 2 tweede prijzen en een derde prijs op de maximale inzen ding van 15 films. Een fraai resul taat. Frankrijk moest het stellen met 2 derde, een vierde en een vijfde prijs; De Verenigde Staten met één eerste prijs, tevens de hoofdprijs; Duits land met twee eerste prijzen en Italië met een tweede en een derde prijs. De Scandinavische landen zorgden voor een verrassing met een eerste, drie tweede en een derde prijs voor Zweden; een eerste prijs voor Finland en een tweede prijs 13 Barbican Centre, London September 18-23 1983

Film | 1983 | | pagina 19