Nederlandse Filmdagen in Utrecht nen enkele dagen, na jaren van voorbereiding, het Fonds voor de Nederlandse Film te kunnen oprich ten. Van diverse zijden is mij erop gewezen dat de kosten van dit appa raat een zware aanslag zullen ple gen op het produktiebudget. Ik kan op deze plaats toezeggen dat zeker twee arbeidsplaatsen van het Fonds bureau exogeen gefinancierd zullen worden en een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar zal komen voor de inrichtingskosten. Ik ben er blij om dat de Nederlandse Bioscoop bond bereid is gevonden het fonds tegen een geringe vergoeding voor lopig te huisvesten. Ik verwacht veel van dit nieuwe filmfonds, vooral met betrekking tot de lange 16 mm films. Deze categorie kan immers vrij goedkoop een volwaardig artis tiek produkt leveren dat geschikt is voor distributie naar film- en art- huizen. Verder acht ik het van groot belang dat de private film sector betrokken raakt bij de ont wikkeling van de nieuwe media. Ik zal hier de hele rij niet opsommen maar het zijn er heel wat die een grote vraag naar programma-invul ling oproepen. Het is zaak dat de Nederlandse filmproduktie zich een sterk aandeel in de snel groei ende markt verwerft, ook al om een tegenwicht te kunnen bieden aan een nieuwe stroom van risicoloze Engelstalige amusementsprogram ma's, een stroom die ongetwijfeld op ons afkomt. Ik denk dat de Nederlandse zendge machtigden om zich te kunnen meten met die nieuwe aanbodsvor- men hun profilering vooral moeten zoeken in kwaliteitsprodukten van eigen bodem. De Nederlandse film kan hierbij een belangrijke rol spe len. De huidige samenwerking tussen de filmwereld en de omroep kan model staan voor een hechtere band tussen de gehele kunstwereld en de media. Aan de filmsector heb ik in dit opzicht een voortrekkers rol toegekend. Daarom de extra sti mulering van 9 miljoen voor de ko mende drie jaren. Aan u de taak om van deze midde len mooie films te maken. En aan het publiek de taak om niet alleen thuis in de stoel te kijken maar ook naar de bioscoop te gaan. Uit, goed voor u, zeg ik als welzijns- en cul tuurminister. Ik wens u een goed festival en een goed filmjaar toe. Dank u wel. Van 22 tot 28 september vonden voor de derde maal de Nederlandse Filmdagen in Utrecht plaats. Voortbordurend op de successen van de Filmdagen van 1981 en 1982 waren er door de organisatie dit jaar weer nieuwe onderdelen toegevoegd aan het toch al uitge breide programma van alle Neder landse films van het voorafgaande jaar, waaronder 31 premières, in alle lengtes, genres en een verschei denheid aan onderwerpen, waar het in eerste instantie ook allemaal mee begon. In dit pakket films ook dit jaar weer twee lange speelfilmpre mières: 'Giovanni' van Annette Apon met Truus te Selle in de hoofdrol, waarmee het evenement werd geopend in het Jaarbeurs Congrescentrum en 'De Illusionist' van Jos Stelling met Freek de Jonge en Jim van der Woude, die als af sluitervan de Filmdagen fungeerde. De officiële opening werd verricht door Minister Brinkman van Wel- zijn, Volksgezondheid en Cultuur, die geïntroduceerd werd door de voorzitter van de Stichting Neder landse Filmdagen, Jos Stelling. Op pagina 1 van dit nummer treft u de toespraak van de Minister integraal aan. Nadat namens de gemeente Utrecht nog een kort woord was uitgespro ken door de Wethouder van Cul tuur, werd namens het blad 'Viva' de 'Vergulde Klaver' uitgereikt aan Huub Stapel, die daarmee overdui delijk door de lezeressen van dat blad werd uitgeroepen tot de meest populaire acteur van het afgelopen jaar. Hierna vond de vertoning van 'Gio vanni' plaats, voorafgegaan door een korte speelfilm van Jindra Mar kus 'IJsvrij'. Bert Haanstra De Filmdagen betuigden dit jaar een hommage aan de nestor onder de Nederlandse regisseurs, Bert Haanstra, die op verschillende ma nieren tot uitdrukking werd ge bracht. Annette Apon en Truus te Selle in de bloemen na afloop van de voorstelling van 'Giovanni'. foto: Jan Schut

Film | 1983 | | pagina 4