DE BIO-KRAAI BLIJFT, MAAR WORDT VRIENDELIJKER! Evenmin hebben zij ten doel de na tionale produktie ten opzichte van de produktie van andere lid-staten te begunstigen, maar beogen zij de filmproduktie als zodanig aan te moedigen. Het Hof overweegt, dat bedoelde stelsels niettemin het verkeer tussen de lid-staten van videofilms kunnen belemmeren vanwege de onderlinge verschillen tussen de stelsels die in de lid-staten worden toegepast, en de bioscooppremières in de verschil lende landen. Onder deze omstan digheden beschouwt het Hof een exploitatieverbod als voorzien in deze stelsels slechts verenigbaar met het Verdrag van Rome en het hierin neergelegde beginsel van het vrije verkeer van goederen, voorzover de eventuele belemmeringen van dit verkeer niet gaan buiten hetgeen noodzakelijk is om het beoogde doel te bewerkstelligen en voorzo ver dit doel gerechtvaardigd is in het licht van het gemeenschaps recht. Een dergelijke rechtvaardi ging kan niet worden ontzegd aan een nationaal stelsel dat, teneinde het scheppen van filmwerken te be vorderen zonder onderscheid ten aanzien van de oorsprong, beoogt gedurende een beperkte periode de verspreiding van deze werken in eer ste instantie voor te behouden aan de bioscoopexploitatie. Bijzondere waarde dient te worden toegekend aan de omstandigheid, dat het Europese Hof op grond van de hiervoor vermelde overwegingen tot een algemene conclusie komt met betrekking tot de verenigbaar heid met artikel 30 van het Verdrag van Rome, binnen de aangegeven grenzen, van een regeling inzake een chronologische rangschikking, waar bij prioriteit aan de bioscoopexploi tatie van filmwerken, ongeacht oor.- sprong, wordt toegekend ten op zichte van andere verspreidingsmid- delen. De uitspraak van het Hof beperkt zich dus niet tot video. Het behoeft geen betoog, dat de uitspraak van het Hof van Justitie van de E.G. (dd. 11 juli 1985) van uitermate grote betekenis is voor allen die op het gebied van de pro duktie en exploitatie van films werkzaam zijn. De Franse Minister van Cultuur, Jack Lang, heeft deze uitspraak een oyerwinning van his torisch belang genoemd. Het cultu rele beleid is erkend als een recht vaardiging van speciale regelingen in de Europese Gemeenschap betref fende de filmindustrie: de E.G. er kent, dat het vaststellen van een chronologische rangschikking van de verschillende vormen van filmex ploitatie een maatregel is die de filmproduktie beschermt en bevor dert. 'Het Hof van Justitie heeft de contouren getekend van een Euro pese culturele politiek', aldus Jack Lang. Voor de Nederlandse Bio scoopbond, die zo'n dertig jaar ge leden ver voor bijna alle andere landen het stelsel van een chrono logische rangschikking in ons land introduceerde, is de uitspraak van het Europese Hof een bevestiging op hoog niveau van de juistheid van zijn inzichten op dit terrein. Gezien de snelle groei van de tech nische mogelijkheden en de voort durend toenemende betekenis van het grensoverschrijdend verkeer al of niet door de ether, zullen regelin gen per land op wat langere termijn niet meer voldoende zijn. Het is nodig te komen tot een Europese coördinatie teneinde te bereiken, dat nationale regelingen zoal niet geheel dan toch ten dele worden ontkracht. J.Th. van Taalingen Gehandicapte kinderen kunnen het best zo snel mogelijk geholpen worden. Maar om te kunnen helpen moet je eerst precies weten hoe het zit. Daarvoor is onderzoek nodig. En geld. Want die onderzoeken moeten verder. Om kinderen met hersenletsel, bijvoorbeeld door een verkeersongeval, beter te kunnen behandelen. Of om hulpmidde len lichter en prettiger te maken. Want het kan beter! Vandaar. Zo maakt Bio, voluit de Stichting- Bio-Kinderrevalidatie, zich meer en meer bekend. Al haar werkzaam heden kunnen worden samengevat onder het begrip revalidatie: de waarde van het leven van het gehandicapte kind vergroten. Even het geheugen opfrissen Al jaren geleden gaf het bestuur van de toenmalige Stichting Bio-Vacan- tieoord een geheel eigen bestem ming aan de opbrengst van de bio- scoopkollekte. Mede dankzij deze doelstelling ontstond ruim 25 jaar geleden het Bio-Revalidatiecentrum 6 voor Kinderen, de Bio-Mytylschool en de Bio-Orthopedische Werk plaats. Anno 1985 maken zo'n 350 kinderen rechtstreeks gebruik van de aktiviteiten van Bio. Veel wordt er dus al gedaan, maar over veel aspekten van de kinder- revalidatie zouden wij meer willen weten. Projekt onderzoek Het woord 'projekt' heeft in deze zin een geheel eigen betekenis en dient steeds aan een aantal voor waarden te voldoen: het dient een initiatief te betref fen ten behoeve van de kinder- revalidatie, waarvoor nog geen subsidiemogelijkheid bestaat; het onderzoek dient initiërend te zijn en door andere instellingen met een landelijke doelstelling te worden gedragen en onder steund. Omdat de financiering uit heel Ne derland wordt bijeengebracht, door middel van de Bio-Kollekte, dient het projekt-onderzoek direkt of in- direkt van voordeel te zijn voor lichamelijk gehandicapte kinderen uit het hele land.

Film | 1985 | | pagina 8