Ytzen Brusse in het voorjaarszonnetje WOORD WEERWOORD Dinsdag 22 maart was VAP-voorzit ter Ytzen Brusse op de kop af 25 jaar bestuurslid van de achtereen volgende producentenafdelingen. Victor Heggelman zette - onder flin ke belangstelling - tijdens de VAP- ledenbijeenkomst als eerste spreker Ytzen Brusse in het voorjaarszon netje in Restaurant De Nieuwe Zuwe aan de Loosdrechtse Plassen met de volgende woorden: 'Aan mij de eer om onze jubilaris in het zonnetje te zetten. Ytzen, het is vandaag pre cies 25 jaar geleden dat jij je intrede deed in het bestuur van de toenma lige Bedrijfsafdeling Filmproducen ten en Filmfabrikanten. Sinds die tijd is er wel heel wat gebeurd. Als eerste traden de speelfilmprodu centen uit de toenmalige Bedrijfsaf deling Filmproducenten en vormden een eigen bondsafdeling. De produ centen van opdrachtfilms gingen sa men met de facilitaire bedrijven op in de afdeling Audiovisuele Produ centen. In 1983 was er wederom, na veel voorbereidingen, een her structurering en veranderde de naam van de afdeling voor de vierde maal. Maar toen werd het wat we nog steeds zijn: V.A.P., Verenigde Audiovisuele Produktievedrijven, waarbij ook de band-dia en videobe- drijven hun intrede deden. Niet alleen de organisatie verander de, maar in de loop der jaren liep jij ook iedere functie binnen het be stuur door, tot aan gewaardeerde voorzitter, wat je nog steeds met groot enthousiasme en inzet doet. Met name jij bent één van de grote voorvechters geweest van de ver zelfstandiging van de V.A.P., het geen op 11 februari j.l. gerealiseerd is. Ja Ytzen, vanuit de leden is er een aantal malen geroepen dat het be stuur zich weleens mag verjon'gen. Een opmerking die jij je telkenmale weer bijzonder aantrekt en dan nog maals binnen het bestuur de wens te kennen geeft dat je graag jouw functie als voorzitter ter beschikking stelt. Maar zoals elke keer weer blijkt is er nog steeds niemand gevonden die de tijd en energie voor de voor zittersfunctie kan opbrengen. En dan hebben we het nog niet eens over je vakmanschap gehad. Daarom hopen wij Ytzen, als bestuur en leden, dat we van je diensten ge bruik mogen maken totdat wij een volwaardige opvolger, met dezelfde inzet en persoonlijkheid, voor jouw functie hebben gevonden. Ytzen Brusse (rechts) Om je werkzaamheden wat soepeler te laten verlopen hebben we, naar onze mening, een redelijke oplos sing gevonden met dit cadeau: een telefoonbeantwoorder met af standsbediening. Hiermee maakt het niet uit waar je bent, de bereik baarheid is optimaal. Ytzen, namens alle leden en bestuur van de V.A.P. onze hartelijke dank voor die 25 jaar liefde voor het vak, inzet en energie en we hopen nog veel vergaderin gen met jou als voorzitter te mogen houden.' Ytzen's vrouw, Elly Brusse, ontving bloemen als blijk van waardering voor de vele tijd die ook zij aan de V.A.P. heeft besteed. Na de eerste spreker roemde NBB- voorzitter Drs. J.Ph. Wolff de rijke carrière van de jubilaris en in het bijzonder zijn grote inzet namens de V.A.P. in het hoofdbestuur van de N.B.B. De heer Wolff overhandigde vervolgens de 'Penning van verdien ste jegens het Nederlandse Filmbe drijf'. Een blijk van waardering van de zijde van de N.B.B, die slechts vier personen vóór Ytzen Brusse ont vingen. Naar aanleiding van het interview van Max van Praag in FILM van maart 1988 In dit interview is er onder meer op gewezen, dat de heer Van Praag niet van het begin af aan lid is geweest van de NEHEM Begeleidingscom missie, en dat er geen overleg is ge weest met het marktonderzoek-bu reau National Research. Hiermee is de indruk gewekt, dat dit mede tot het besluit van de M.P.E.A.A. heeft geleid de NEHEM- bewustwordingscampagne niet te sponsoren. Een dergelijke indruk zou evenwel niet terecht zijn. Ter vermijding van misverstanden is in overleg met de heer Van Praag be sloten - mede namens hem - de vol gende verduidelijking aan het inter viewtoe te voegen: De eerste vergadering van de Bege leidingscommissie heeft plaatsge vonden op 2 oktober 1985. De heer Van Praag is inderdaad pas later, en wel per 29 april 1986, als vertegen woordiger van de M.P.E.A.A. tot de ze commissie toegetreden. In dat eerste halfjaar is in de Begeleidings commissie evenwel nog niet over de voorbereiding van een bewustwor dingscampagne gesproken. De suggestie contact op te nemen met het bureau National Research is door de heer Van Praag gedaan aan onderzoekers van het bureau dat in Nederland met het marktonderzoek was belast. Hierop is helaas niet in gegaan, doch N.B.B, en NEHEM stonden daar dus buiten. Een beslissing als die van de M.P.E.A.A. extra geld lieverte beste den aan de promotie van eigen films dan aan sponsoring van algemene stimuleringsactiviteiten, is op zich zelf een valide beslissing. Zoals in middels is gebleken, komt deze be slissing echter niet voort uit een te geringe bereidheid tot overleg van de kant van N.B.B, en NEHEM. Drs. J.Ph. Wolff 29

Film | 1988 | | pagina 29