DE COMMISSIES (3) VAN DE N.B.B. DE OMZET IN DE AV-BRANCHE In dit derde artikel over de N.B.B.-commissies komen o.a. commissies aan de orde, die zich bezighouden met zaken de relatie werkgevers/werknemers in het film- en bioscoopbedrijf betreffende. Voorts besteden we aandacht aan enkele colleges die weliswaar geen deel uitmaken van de organisatie, maar wel ten nauwste met deze samenhan gen. 1. Sociale Commissie voor het Bioscoopbedrijf In de Sociale Commissie voor het Bioscoopbedrijf vindt het overleg plaats tussen werkge vers-gedelegeerden (bioscoop exploitanten) en werknemersge delegeerden (van de Diensten en Voedingsbond F.N.V) over de CAO voor de bedrijfstak. De So ciale Commissie behandelt te vens geschillen tussen werkge vers en werknemers, welke voortvloeien uit de werking van de CAO. De samenstelling van de Sociale Commissie voor het Bioscoop bedrijf is als volgt: leden-werkgevers: F. de Boef, voorzitter W. van Dommelen vacature vacature leden werknemers: G.B. de Graaft J. van de Velde (voedingsbond F.N.V.) J. van de Belt Mevr. M.K.E.Veenstra (Dienstenbond F.N.V.) 2. Sociale Commissie voor het Filmlaboratoriumbedrijf Deze commissie functioneert op dezelfde wijze als bovenge noemde commissie en regelt de CAO en eventuele behandeling van geschillen voor de filmlabo- ratoria. De commissie bestaat uit: Mr. H.C. Bitter, voorzitter leden-werkgevers: E.J. Bovelander Mr. G.J. Wouters 2 vacatures leden-werknemers: H.A. vandeDungen B. Kalkhoven H.J. Zwart vacature (Kunstenbond F.N.V.) 3. Bedrijfscommissie voor het Film- en Bioscoopbedrijf Ingevolge artikel 37 van de Wet op de Ondernemingsraden zijn er door de SER Bedrijfscommis- sies ingesteld voor groepen van ondernemingen binnen een be paalde bedrijfstak en die tot taak hebben het behandelen van aan gelegenheden van de tot haar ressort behorende onderne mingsraden. Dit betreft hoofdza kelijk het al of niet goedkeuren van (voorlopige) OR-reglemen- ten of wijzingen hiervan. Gezien het feit dat de bedrijfstak slechts enkele ondernemingen kent die onder de Wet op de On dernemingsraden vallen, heeft deze commissie een enigszins sluimerend bestaan. De commissie bestaat uit: F. de Boef W. van Dommelen Mr. G.J. Wouters plv. leden-werkgevers: 3 vacatures leden-werknemers: D. Brus Mevr. M.K.E.Veenstra J. van de Velde plv. leden-werknemers: G.B. deGraaff 2 vacatures Naast bovengenoemde commis sies zijn zowel N.B.B, als F.N.V. actief in de Stichting Bedrijfs pensioenfonds voor het Film- en Bioscoopbedrijf, waarvan het bestuur bestaat uit: F. de Boef, voorzitter Jhr. W.F. van Raab van Canstein, plv. voorzitter R Diepenveen, secretaris H.B. Wüsten, plv. secretaris J. van de Belt G.A.R Bovendeert D. Brus W. van Dommelen L.M.J. de Groot D.H.J.Swart J.Th. van Taalingen Mevr. M.K.E.Veenstra Mr. G.J. Wouters vacature alsmede in de Stichting Vrijwillig Vervroegde Uittreding voor het Bioscoopbedrijf en de Stichting Vrijwillig Vervroegde Uittreding voor het Filmlaboratoriumbe drijf, waarvan de resp. besturen als volgt zijn samengesteld: leden-werkgevers: F. de Boef W. van Dommelen vacature plv. leden-werkgevers: F.J.M, van der Putte F.A.N. Kronenburg vacature leden-werknemers: J. van de Belt J. van de Velde R Diepeveen plv. leden-werknemers: G.B. deGraaff Mevr. M.K.E.Veenstra vacature leden-werkgevers: Mr. G.J. Wouters E.J. Bovelander vacature plv. lid-werkgever: vacature leden-werknemers: D. Kalkhoven H.M.J. van de Dungen plv. lid-werknemer: H.J. Zwart Naast bovengenoemde (en in eerdere aflevering van FILM ver melde colleges) hebben leden van de N.B.B, ook zitting in een aantal instellingen waar de Bond nauwe contacten mee onder houdt, zoals de Stichting Insti tuut voor Opleiding van Tech nisch Bioscooppersoneel, waar van het bestuur bestaat uit de he ren: Drs. W.J.A. van Roosmalen, voorzitter J. van de Belt E.J. Bovelander G.B. deGraaff H. Berg C.J. Kessler L. Claassen, secretaris en de Stichting Bio-Kinderrevali- datie, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: J. Nijland, voorzitter Drs. J.Ph. Wolff, vice-voorzitter G.F. deClerck, secretaris R.H. Gerschtanowitz, penning meester Drs. J.H. Baay W. van Dommelen Ir. J.H. Hammer, adviseur De Stichting Bio-Kinderrevalida- tie verricht met het Bio- revalida tiecentrum en de hieraan ver bonden mytylschool en de or thopedische werkplaats een be langrijke taak ten behoeve van het minder valide kind. De Bond en het bioscoop- en filmbedrijf zijn traditioneel ten nauwste bij Bio betrokken. Hierbij valt o.a. te denken aan de Bio-collectes welke telkenjare in de bioscopen worden gehouden. Een theater dat 21 voorstellingen per week geeft laat met een gemiddelde lengte van een hoofdfilm met bijprogramma van 2800 meter ruim 3000 kilometer film door haar projector lopen. Van Amsterdam naar Zuid-Spanje zonder files! Zoals ieder jaar heeft de Ver enigde Audiovisuele Produktie- bedrijven (VAP) onder haar le den een omzetenquête gehou den. Het overgrote deel van de bedrijven heeft de enquête inge vuld; van de 15 bedrijven die niet hebben deelgenomen aan de en quête is de omzet geschat. Volgens voorlopige gegevens heeft de omzet bij de ruim 80 VAP-leden in 1987 circa 147 mil joen gulden belopen, waarvan ruim 40 miljoen in de facilitaire sektor. Het aantal personen in vaste dienst bedroeg, inklusief direk- teuren, ruim 600, waarvan er ruim 300 in facilitaire bedrijven werkzaam waren. Verder werd met honderden freelance krach ten gewerkt. Er was in 1987 een duidelijke tendens in de richting van video- produkties waarneembaar. Film- produktie nam wat af en de band/diaproduktie bleef nage noeg konstant. De totale produktie-omzet in de AV-branche, exklusief het Hilver- sumse radio- en televisiebedrijf, wordt getaxeerd op ruim 250 miljoen gulden, inklusief de commercialproduktie, die goed was voor circa 50 miljoen. De produktiekosten van Neder landse speelfilms en korte kunst zinnige films bedroegen circa 30 miljoen gulden, waarvan onge veer de helft is gesubsidieerd. Herbert Haay 35

Film | 1988 | | pagina 35