NETROV U.N.I.C. - NIEUWS "De onmisbare schakel met het buitenland' Jaarlijks worden ruim 1700 35mm-filmkopieën, ca. 200 filmtitels en 2500 zendingen vertegenwoordigend, geïmporteerd voorvertoning in Nederlandse bioskopen, op filmfestivals enz. De import kan zijn uit een land van de E.E.G. of buiten Europa, hetgeen konsekwenties heeft voor de hoogte van de invoerrechten, B.T.W. en dergelijke. Waar de kopie ook vandaan komt, het verhuurkantoor dat de kopie verwacht, heeft altijd haast. De kopie moet nog getiteld worden en komende donderdag in de bioskoop lopen. Men kan rustig stellen dat ca. 85% van de filmkopieën ons land bin nenkomt via Netrov Airfreight B.V., welke een op Schiphol gevestigd, internationaal luchtvrachtexpediteur en koerier is, die in 1939 werd opgericht onder de naam: Nederlandsch Transport Overslagbedrijf Netrov N.V. In 1965 trad Rob W.J. van den Berg toe als jongste bediende; op de fiets met eeuwig een pak ket op de bagagedrager en nog één op het stuur, pendelde hij van Amsterdam naar Schiphol en terug. Na een paar jaar vond hij een an dere werkgever, niet vermoe dend dat hij in 1983 - na diverse stages bij grotere bedrijven - in de gelegenheid zou zijn Netrov over te nemen. In de tussenlig gende jaren was hij één der eer sten die het initiatief nam een koeriersdienst te creëren. Op een klein kantoortje met een van huis meegebrachte tafel en vier stoelen, moest hij toezien dat grotere bedrijven op deze, toen lukratieve markt penetreerden; het werd hem snel duidelijk dat het tijd werd de bakens te verzet ten. En die kans kwam in 1983. De vergrijsde eigenaar van Ne trov vond het tijd op te stappen en Van den Berg nam het bedrijf over. Netrov is nu gespecialiseerd in vooral film-, televisie- en video materiaal. Dit betreft niet alleen de invoer van bovengenoemde bioskoopkopieën, maar ook van 16mm- en 35mm-kopieën, welke tijdelijk Nederland binnen komen voor vertoning tijdens een filmweek van buitenlandse films, zoals Rotterdam Interna tional en Festikon. Anderzijds gaan kopieën van Nederlandse films bestemd voor een buiten landse filmweek of festival ook door de handen van Netrov. Menige Nederlandse of interna tionale filmproducent voert ca mera's, geluids- en belichtings- apparatuur via Netrov het land in en uit, alsmede belicht en onbe licht materiaal op weg voor ont wikkeling naar een laboratorium in Engeland of Amerika. Toen Tom Selleck (akteur in o.a. Three Men and a Baby) Neder land voor een paar dagen aan deed, zorgde Netrov ervoor dat diens rode Ferrari ongeschon den en zonder problemen werd vervoerd en door de douane reed. Zo zorgde Netrov er ook voor dat de levensgrote display's van Ma Flodder werden verpakt en via truckvervoer zonder be schadiging in diverse landen werden afgeleverd. Netrov is zeer goed ingeburgerd bij de nationale en internationale filmwereld. Rob van den Berg herinnert zich als hoogtepunt het afhandelen van negen vrachtwagens, variërend van een camera-truck tot een cate- ringwagen en een DC9-charter met 60 mensen en 6500 kg ap paratuur, welke efficiënt door de douane werden geloodst op een zaterdagavond! Ook weet hij zich de opnamen voor de film "Grand Prix" nog goed te herin neren, die deels werden ge maakt op het circuit van Zand- voort, toen daarmee nog geen problemen waren. Dat moet rond 1966 geweest zijn. De ge maakte opnamen werden direkt overgedragen aan Netrov-mede- werker Rob van den Berg, die ze "linea recta" naar Schiphol bracht en op het eerste vliegtuig naar Los Angeles zette. Toen al, in 1966 deed Netrov aan koe- rierswerk. Een prettige bijkom stigheid was wel dat de mensen van Netrov Airfreight het hele weekend - dus ook tijdens de training - op het circuit aanwezig mochten zijn, en nog wel in de "pits"! Niet zelden komt het voor dat Ne trov ook materiaal verstuurt op de "on board" manier, bijv. "rus hes" (dat filmmateriaal dat die dag is opgenomen). Een koerier stapt met de rushes rond zeven uur s'avonds in het vliegtuig, le vert het materiaal af bij het labo ratorium en levert het ontwik kelde filmmateriaal de volgende morgen af bij de producent. Het motto "Bel Netrov maar!" is zo langzamerhand een gevleu geld gezegde geworden, on geacht het land waarnaar men iets wil versturen of waaruit men iets wil ontvangen.Door goede relaties met mondiale collega's is "doorto door" mogelijk. Men haalt op of bezorgt (via één van de zeven auto's) in Nederland aan de deur en een buitenlandse collega doet hetzelfde in bijv. In dia of Los Angeles. Netrov, dat volgend jaar 50 jaar bestaat, is een onmisbare scha kel in het Nederlandse filmbe drijf. Ook inzake douane-aangelegen- heden m.b.t. invoer, uitvoer, doorvoer en opslag kan Netrov Airfreight inlichtingen verschaf fen zonder enige verdere ver plichting. Logistiek Heden ten dage een soort tover woord! Overal komt men het te gen, de kranten en vakbladen staan er vol van! Ook op logistiek-gebied staat Ne trov Airfreight borg voor erva ring en know how om met de kliënt een concept te ontwikke len, dat niet alleen tijd- en kos tenbesparend werkt, doch ook een heleboel "rompslomp" be spaart zonder dat dit extra geld kost. Verpakking Of u men het geloven wil of niet, Netrov krijgt soms films aange boden zonder enige verpakking! Elke zending dient adequaat ver pakt te zijn, anders kan de betref fende luchtvaartmaatschappij de zending weigeren. Maar stel nu dat de airline toch de zending ac cepteert, dan kan men er zeker van zijn dat het materiaal on bruikbaar is geworden. Er be staan talloze risico's, waarvan er hieronder enige volgen. 1. Voor het laden van het vlieg tuig staan de goederen in de douaneloods, waar de ruimte beperkt is en de kans dat een akte beschadigd wordt door bijv. een heftruck zéér groot is. 2. Vanuit de douaneloods wor den de goederen naar het vliegtuig gebracht en ingela den (meestal indez.g."belly" van het vliegtuig, welke al leen bestemd is voor zendin gen met geringe afmetin gen). De kans dat de zending in de regen staat en nat wordt, is zeer wel aanwezig (op Schiphol schijnt het altijd te moeten regenen). Ook in dat geval zijn de goederen waardeloos c.q. onbruikbaar geworden nog voordat ze het vliegtuig zijn ingegaan. 3. De bovengenoemde proble men kunnen zich uiteraard ook bij aankomst op de plaats van bestemming voor doen, dan in omgekeerde volgorde. Verzekering Netrov zorgt ervoor dat import en exportzendingen verzekerd zijn en wel van "huis naar huis" en niet alleen van "airport tot air port". Gezien de gevarieerde diensten die Netrov het filmbedrijf te bie den heeft, kunnen we met recht stellen dat Netrov in de loop der jaren uitgegroeid is tot een niet meer weg te denken en onmis bare schakel met het buitenland. NIEUWE ACTIVITEITEN De Union Internationale des Ci- némas, het Europese verbond van nationale bioscoopbonden, is in de laatste jaren weinig, en naar mijn mening te weinig actief ge weest. De oorzaak daarvan was niet alleen gelegen in het feit, dat de op uiteenlopende wijzen geor ganiseerde nationale bonden niet gemakkelijk op één lijn te krijgen zijn. Dat is een probleem waar mee ook de Europese zusterorga nisaties van de verhuurders (EI.A.D.), de producenten (EI.A.P.E), en de facilitaire bedrij ven (C.I.C.C.E.) te kampen heb ben. Een speciaal voorde U.N.I.C. geldende handicap was daarnaast dat het secretariaat van de 10

Film | 1988 | | pagina 10