AGENDA 1989 AVANT LA LETTRE Beste Alex, Neem me niet kwalijk dat ik laks reageer op jouw laatste brief, maar het is de laatste maanden een gekkenhuis geweest. Fred, de jongste, kwam met vrouw en drie koters voor vier weken uit Austra lië over. Wij mochten op het jeug dig trio passen, terwijl zij met zijn tweeën de familie afgingen. Leuke knullen, alle drie onder de tien, maar we waren wel van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met ze in touw: de Efteling, Madurodam, Slagharen, noem maar op. Ik kan geen sprookjesfiguur of kermisat tractie meer zien! Ik stelde eens voor naar de bioscoop te gaan. "Opa, in Australië gaan we elke maand, dus da's niks nieuws." Dus werd het de Flevohof in de stromende regen. Jonge, wat gaat zo'n jaar snel. Ik heb de indruk dat ik de tranige smaak van de laatste oliebol nog in mijn mond heb en nu sta ik al weer kerstkadootjes in te pakken! (Ik weet da jij als overtuigd Sin terklaas-aanhanger dit veraf schuwt!) Jouw opmerkingen over die be wustwordingscampagne, welke de bond waar jouw baas bij hoort, organiseerde waren alleraardigst. Wij zeiden vroeger toch altijd: Neem drie willekeurige Nederlan ders en het blijkt dat ze alle drie be horen tot een verschillend geloof, tot een verschillende politieke par tij en een andere voetbalclub. Ik bespeur hetzelfde in de biljartclub, waarvan ik secretaris ben. Het is nu eenmaal onmogelijk om het een iedernaarde zintemaken. Het krankzinnige is dat de grootste schreeuwers, de pseudo-hervor- mers, de nooit-thuis-gevers en de beterweters het meestal verdom men van tevoren hun inbreng te le veren als er naar gevraagd wordt. En achteraf maar kwekken dat het anders had gemoeten! Zelf heb ik overigens tweemaal zo'n bord gezien, één met die hart stochtelijke, vurige tante, die mompelt "Mijn god, wat heb ik je gemist!" (ik dacht even dat het tweede woord net zo'n storm van protest zou opleveren als The Last Temptation!). De ander was die van een man met spuit én gepij nigd gezicht. Ik dacht even aan een gekorte specialist, die eindelijk zijn gram kan halen op Staats secretaris Dees. Ik hoor je zeggen, wat een goedkope kritiek, maar da's niet m'n bedoeling. De borden herinnerden mij er aan dat het al weer weken geleden was, dat ik een bioscoop van binnen had ge zien. Geloof me of niet maar en kele avonden later zag ik "Good Morning Vietnam!" - en je raadt nooit met wie! Met Dirk Blijswijk! Maar da's een andere verhaal! Ik vond het een indrukwekkende film. Hoewel ik nu niet bepaald enige affiniteit heb met de ge draaide muziek, heb ik geboeid zit ten kijken. Hij was afgelopen voor dat ik het wist (geen pauze!). En wat een acteur! Die Robin Wil liams. Ik had 'm nog nooit eerder gezien, ook niet op televisie! Ik breng mijn zoon en levende have naar Schiphol, zwaai ze uit, draai me om en bots tegen een forse man, die met een rood hoofd een hutkoffer zeult! Dirk Blijswijk, Dolle Dirk, terug uit Denver! Woont nu in een van de kerkdor pen, welke mijn stadje omzomen. In mijn ogen geen spat veranderd, rookt en rochelt als vanouds, heeft nog steeds dezelfde stentorstem van vroeger, zij het nu met een on vervalst accent. Kort na zijn pen sioen overleed z'n (Amerikaanse) vrouw en vond hij 't tijd zijn familie weer 's te zien. Ik heb Dirk direct bij de biljartclub geïntroduceerd en daar heeft hij zich in vier weken ontpopt als een perfect toernooi- organisator. Hij doet dat op een recht-voor-zijn-raap manier, niet lullen maar aanpakken. Dirk vindt het heerlijk om weer hier te zijn en zaken te organiseren, alleen de Hollandse bemoeizucht staat hem tegen! Geef'm 's ongelijk! Zeg, het wordt nu echt tijd dat je deze kant uitkomt om met z'n drieën effe de wereldproblemen door te lichten. Jongen, sterkte met je Sinterklaas gedichten en surprises. Ik blijf het op de Kerst houden! De mazzel, Karel. Karel, ouwe reus! Jongen, als jij onze vriendschap niet wilt verspelen dan moet je voorlopig het woord Sinterklaas niet meer noemen. Ik heb de in druk dat mijn geliefde Marie elk jaar vroeger begint met de voorbe reidingen en met het toenemen van het aantal kleinkinderen groeit ook het aantal pakjes. Ik gun het ze van harte, maar ik moet de meeste inpakken en nog erger er een rijm bij maken! Dit jaar 37 gedichten gemaakt, variërend van een rammelende twee-regel voor de vierjarige Maayke tot een sluitend sonnet voor mijn oudste dochter, over de ernst van het leven! Ach, weet je, het is een beste meid, maar ze moet weer 's een keer met beide benen op de grond terechtkomen, dat loopt gemakkelijker! Dat is al weer een week geleden naar mijn gevoel al weer maand. Het vergaat mij net als jou, je kijkt op maandag op je horloge je kijkt weer en het is al weer zondag avond Studio Sport. Weet je, je hebt gelijk! Ik zie het zelf aan de voetbalvereniging, waar ik nog het een en ander voor doe. Het zijn altijd dezelfde men sen op wie de club een beroep kan doen, nooit te beroerd om naast het fluiten, de bardienst, hettikken van het wekelijkse clubnieuws ook nog zitting te nemen in een toer- nooicommissie voor de junioren of in een bedelcomité voor een nieuw clubhuis. Ze offeren veel vrije tijd op en als er dan weer iets georganiseerd is dan hoor je lie den, van wie je niet eens het be staan wist, de meest zeikerige op merkingen maken. Als je ze dan met ingehouden woede vriendelijk vraagt of ze mogelijkerwijs zelf 's een handje kunnen en willen uit steken, dan hoor je genoeg lullige smoezen om een komisch boek mee te vullen: "Nee, ik heb een zwakke rug!" Heb je dan een sterke wervelkolom nodig om een paar gevulde koeken over het buf fet te schuiven? "Nee, ik kan echt niet helpen zaterdag, want ik heb een begrafenis..." van datzelfde fa milielid dat de afgelopen vijf jaar zeker al twaalf keer gestorven is! Wat een prettige verrassing dat Dirk weer in den lande is. Ik heb met die malloot wat afgelachen! Ik stel voor dat zo gauw de Kerst drukte voorbij is, zeg tweede week januari, een avond de benen op ta fel te leggen en de fles er tussen. Met de Kerst werk ik enkele dagen in de bioscoop. Ik hoop dat er dan publiek komt want m'n baas is de laatste weken knap chagrijnig en ik ben nauwelijks officieel opgeroe pen. Desondanks kan ik het niet la ten toch regelmatig even binnen te wippen, even de helpende hand te bieden."Wat gebeurde er met Ro- ger Rabbit?" draaien we met de Kerst. Die moet je gaan zien! Erg leuk, animatie gekoppeld aan de werkelijkheid, zowel te pruimen voor Dirk als voor de kleinkinde ren. Je zult een allerbeste avond er mee hebben. Kareltje, ik groetje! Alex. CONTACTMIDDAG 3 januari OPERATEURSEXAMENS 24 januari ROTTERDAM INTERNATIONAL 26 januari-5 februari CONTACTMIDDAG 7 februari FILMFESTIVAL VAN BERLIJN 10-21 februari LOS ANGELES FILMMARKET 23feb.-3maart CROCUSVAKANTIE 4-12 maart CONTACTMIDDAG 7 maart PASEN 26 en 27 maart OSCAR UITREIKING 29 maart CONTACTMIDDAG 4 april MIP-TV-CANNES 21-26 april CONTACTMIDDAG 2 mei HEMELVAARTSDAG 4 mei FILMFESTIVAL CANNES 11 -23 mei PINKSTEREN 14 en 15 mei Alle leden bioskoopexploitanten en filmverhuurders ontvangen meer dere exemplaren van FILM voor ver spreiding onder de meewerkers. Is het aantal verstrekte nummers niet toereikend, dan kunt u - voorzover de voorraad strekt - nog extra exempla ren opvragen bij de Filmcentrale Nieuwegein, tel.nr.: 03402-70235 (W. van Breene). 90

Film | 1988 | | pagina 88