Vijfentwintig jaar na dato is één van Engelands grootste schandalen verfilmd. "SCANDAL" is het waar gebeurde verhaal van Christine Keeler, die begin zestiger jaren danseres was in een nachtclub. Aldaar werd zij 'ontdekt' door Stephen Ward, een dokter met een grote kennissen kring in allerlei geledingen van het Britse Koninkrijk. Hij kende ka merleden en Lords, maar ook louche onderwereldfiguren en dames van lichte zeden. Ward nam Christine onder zijn hoede en zij trok bij hem in. Hij stelde haaronderandere vooraan de toenmalige Ministervan De fensie van Engeland, John Profumo en aangespoord door Ward kreeg Christine een verhouding met Profumo. Tegelijkertijd, óók door toedoen van Ward, werd zij de minnares van een Russische ma rine officier, Eugene Ivanov. Toen de Britse inlichtingendienst hier achter kwam, stond heel Groot Brittannië op haar grondvesten te schudden en op het hoogtepunt van de Koude Oorlog was dit schandaal maandenlang voorpagina nieuws in alle kranten. Uiteraard heeft John Profumo in het begin alles ontkend, maar toen hij uiteindelijk de waarheid moest toegeven, was hij gedwongen om als minister af te treden. Ivanov werd door zijn regering naar Rusland teruggeroepen. Stephen Ward werd gearresteerd op verdenking van souteneurschap en besloot vervolgens de eer aan zichzelf te houden en pleegde zelf moord. Ook Christine Keeler werd gearresteerd en ging wegens meineed de gevangenis in. Het is duidelijk dat dit geen verhaal over helden is, maar dat de hoofdrolspelers stuk voor stuk slachtoffers zijn. Stephen Ward (John Hurt) druk in gesprek met Eugene Ivanov (Jeroen Krabbé) tijdens één van de vele parties. Door het uitbrengen van deze film en de verschijning van het gelijk namige boek van Christine Keeler kwam het oude schandaal op nieuw in het nieuws en werd duidelijk dat de gemoederen nog geens zins tot rust waren gekomen, integendeel: het leeft nog steeds! Rolverdeling: Stephen Ward John Hurt Christine Keeler Joanne Whalley-Kilmer John Profumo lan McKellen Eugene IvanovJeroen Krabbé Regie: Michael Caton-Jones Nederlandse première: eind mei/begin juni 1989. John Protumo (lan McKellen) samen met Christine Keeler (Joanne Whalley-Kilmer). 40 SCANDAL

Film | 1989 | | pagina 40