IS ONS VAK f I Fibrocit, daar zitten ze van te kijken. m Fibrocit laat per jaar honderdduizenden zitten. In bioscopen en theaters. In congrescentra en collegezalen. Voor ontspanning of inspanning. Fibrocit is al meer dan 75 jaar dominant aanwezig in de betere bioscoop. Fibrocit, niet te filmen hoe goed dat zit! Fibrocit levert een veelzijdige kollektie bioscoop-, theater- en auditorium stoelen Eigen design, produktie en installatie/ onderhoudsfaciliteiten de videorecorderbezitter te voorzien van goede speelfilms. Al gauw had men een manier gevonden. Er was een uitgebreide katalogus be schikbaar van 16mm filmkopieën. Die 16mm kopieën waren voor ie dereen vrij te huur. De 16mm films werden voornamelijk vertoond in buurthuizen en op scholen. Deze 16mm films gebruikte de piraten om illegale videokopieën van te maken. Deze videofilms vonden gre tig aftrek onder de videotheekhouders die hun huurders eindelijk eens een echte film konden presenteren. En dat dit illegaal was daar maakte men zich niet zo druk over. In 1982 zagen de verschillende rechthebbenden, zoals de Neder landse Bioscoopbond, de NOS, STEMRA, MPAA (de overkoepelende organisatie van de tien grootste Amerikaanse filmproducenten) en de NVPI het gevaar van het gestaag groeiende aanbod van illegale vi deofilms. DE STICHTING VIDEO VEILIG Dit resulteerde eind 1982 in de oprichting van de Stichting Video Vei lig die als enige doelstelling de bestrijding van videopiraterij voor ogen had. Sinds de oprichting van Video Veilig werkt deze organisa tie nauw samen met de Opsporingsdienst BU MA/STEM RA. Tegenwoordig is het zo dat lang niet elke videotheek illegale video banden ten verhuur aanbiedt. Veel videotheken zijn ingericht als mo derne winkel waarbij gelukkig afbreuk wordt gedaan aan het imago, dat de videotheek jaren heeft gehad; een duister achteraf pandje met daarin louche figuren, waar je zeker als goed huisvader of -moeder niet naar binnen stapte. Gekonstateerd kan ook worden dat het aantal illegale videobanden per videotheek thans kleiner is dan in 1982 en 1983. Werden er in 1983 nog gemiddeld 545 illegale videobanden per on derzochte videotheek inbeslaggenomen, in 1988 lag dat aantal op 178. Om aan te geven rond welk percentage de videopiraterij zich nu beweegt is moeilijk. Een schatting van Video Veilig geeft een percentage van ongeveer 25% van de totale markt. De videopiraterij is over het hoogste punt heen. Daartoe hebben bij gedragen het verhoogde aanbod van legaal materiaal alsmede de in spanningen die de legale producenten zich hebben getroost tot het herkenbaar maken en beveiligen van hun produkten. In toenemende mate werden bij nieuwe releases veiligheidsmaatregelen getroffen. Door de NVPI-leden worden de produkten beveiligd met een speciale "holografische" sticker. Vervalsingen van deze sticker zijn direkt te herkennen en zij laten zich niet fotokopiëren. Ook werd het door mid del van een laserstraal aanbrengen van brandmerken in de cassettes toegepast. Deze maatregelen hebben ertoe geleid, dat het illegale produkt voor de opsporingsambtenaren gemakkelijker ter plaatse herkenbaar is en dat ook het leveren van het bewijs, dat een bepaalde videofilm illegaal is vervaardigd, vereenvoudigd is. Een van de belangrijkste oorzaken van hetteruglopen van de videopi raterij is ook geweest het terugbrengen van de termijn welke ligt tus sen de bioscoopvertoning van een bepaalde film en de release op vi deoband. Deze termijn was 18 maanden en bedraagt nu 6 maanden, hetgeen de aantrekkelijkheid van het illegaal uitbrengen van een nieuwe speelfilm op video een half jaar voordat dat legaal zou mo gen, wegneemt. Voor meer informatie kunt u terecht bij Buma/Stemra te Amstelveen, tel. 020-5407911. ■:-x-::*-:-Xv>;-;::;.;:-.:;-. x>;. ..-:■:•*■: j-'.-y.-', contract furnishing seating nv Fibrocit sa - tel. 09.32 - 56 21 47 91 Voor Nederland 020 - 46 33 97 H. Jurrissen. 20 ZITTEN

Film | 1989 | | pagina 19