Vrouwen in het Vak: Cassière/Ouvreuse Annemiek Florie: "Ik ben een mens met behoefte aan afwisseling' "Ik werk op mijn manier," zegt Annemiek Florie (35). Haar werk bij Scala Bioscoop en bij het Camera/Studio complex in Utrecht maken dat mogelijk. Haar vak is cassière/ouvreuse. Haar werkwijze: "Mensen correct en vriendelijk behandelen op een manier die ik zelf ook prettig vind als ik een avondje uit ben." Annemiek meent dat de bezoeker dat waardeert. Voor haarzelf is het één van de dingen die het werk afwisselend maken. BIJVERDIENSTE Annemiek, open, vriendelijk en gebruind, is net terug van een ge slaagde vakantie in Andalusië. Ze moet dan ook even omschakelen naar het filmbedrijf waar ze inmiddels twee jaar werkzaam is. Van orgine komt ze uit het zuiden. Nederweert in Midden Limburg om precies te zijn. "Maar ik ben een fanatieke Utrechter geworden," lacht ze, "Het is hier leuk wonen. Gezellig met al die terrasjes." We zitten in de klassiek gedecoreerde foyer van Scale/Select. "Een in richting die altijd mooi blijft," zoals één van de medewerkers trots meldt. In een vitrine prijkt de jaarlijkse bio-prijs. Een onderscheiding voor de bioscoop, die het het hoogste bedrag voor de Bio-collecte ophaalde. Van een Limburgs accent is bij Annemiek niets te bespeuren. Zelfs de zachte 'g' ontbreekt. "Ik heb een talent voor talen," verklaart ze desgevraagd. "Zelfs accenten kan ik heel gemakkelijk overnemen. Niet dat ik nu een Utrechts accent heb aangenomen, hoor. Ik wil het wel een beetje beschaafd houden. Dat moet wel. Ik heb een represen tatieve baan." Die baan is in eerste instantie begonnen als bijverdienste maar vormt nu hethoofdinkomen. "Voor mensen die overdag studeren zijn de horeca en het filmbedrijf de enige mogelijkheden om 's avonds wat bij te verdienen," zegt An nemiek. "Ik had indertijd een vriendin die hier werkte en tijdens een vakantie, toen er gaten in het rooster vielen, ben ik ook aangenomen. Ik denk trouwens niet dat de bioscopen ooit advertenties plaatsen voor dit soort banen. Alles gaat via via of mensen komen zichzelf aanbieden. Ons concern (Bioscooponderneming A.F.WoIff) telt veel mensen die dit werk doen naast hun studie. Zelf studeerde ik phar- macie en heb ik alle mogelijke baantjes gehad. Nog steeds trouwens. Ik werk ook als telefoniste/receptioniste voor een ander bedrijf en als apothekers-assistente." "Het liefste doe ik zoveel mogelijk dingen. Ik houd van afwisseling. Dat is ook zo leuk in dit bedrijf. Ik werk zowel in het Scala- als in het Camera-complex. Daarnaast ben ik nog steeds blij als ik gevraagd word voor City, als invaller in de herfstvakantie. Zonder die afwisse ling zou je, denk ik, snel op je routine terugvallen." EIGEN SYSTEEM Annemiek is zowel cassière als ouvreuse. "Dat is meestal gecombineerd in dit bedrijf. Het werk op zich is een voudig maar omdat je ook met geld te maken hebt, moet je toch je gedachten er goed bijhouden." "Als cassière," gaat ze verder, "moetje kaartjes verkopen, reserverin gen aannemen, telefoontjes beantwoorden en zorgen dat de kas klopt. Voor dat laatste moet je accuraat kunnen werken anders merk je dat in je eigen portemonnaie. Persoonlijk heb ik daar niet zo veel moeite mee." "Wat de kaartverkoop betreft, begin ik meestal vanuit het midden van de zaal te werken en verkoop ik de zijkanten pas het allerlaatst. Men sen zitten het liefst in het midden en vinden plaatsen opzij niet zo prettig. Alleen als ik zeker weet dat het heel druk gaat worden, ver koop ik de rijen gewoon achter elkaar door. Ik doe het zo, maar ieder een heeft zijn eigen systeem. Er wordt in het begin ook niet verteld hoe het moet, zodat je het zelf zo'n beetje uitzoekt. Bij Scala zijn we nu van plan een handleiding op te stellen om tot een zekere standaar disering te komen. Vooral wanneer er nieuwe mensen komen, in de vakanties, is het handig als er iets op schrift staat, zodat je niet door schade en schande wijs hoeft te worden. "Als ouvreuse zorg je dat alles klaarstaat in de foyer. Je ruimt op, kijkt de voorraad na en vult die zo nodig aan. Je kijkt of de zaal ordelijk is en je wijst de mensen hun plaats. In de pauze verkoop je snoep en drankjes, waarbij je het gezellig probeert te maken door bijv. aange paste muziek te draaien." "Als cassière heb je een ander contact met de mensen dan als ou vreuse. Een glaswand en een mikrofoon scheppen toch afstand. Ou- vreusewerk is daarom gezelliger. Als ik er tijd voor heb, probeer ik steeds iets leuks te zeggen tegen iedereen. Ik heb de indruk dat de mensen dat waarderen en het maakt het werk leuker voor je zelf. Dat is één van die kleine afwisselingen." SLUITPOST "Ik werk sowieso op mijn eigen wijze. Ik behandel mensen vriende lijk en correct op een manier, die ik zelf ook prettig vind als ik een avondje uit ben. Dat betekent bijv. dat je mensen niet uitlacht als ze een Engelse filmtitel niet goed uitspreken. Je moet er rekening mee houden, dat jij het gezicht bent van het theater naar het publiek toe. Ook al is het wel eens moeilijk vriendelijk te blijven als je steeds de zelfde vragen moet beantwoorden." "Het representatieve aspect vind ik één van de leukste dingen van dit 25

Film | 1989 | | pagina 24