SEPTEMBERNUMMER FILM ADVERTEERDERS Tel.: 020-793843 Reportagefilms met voetbal als onderwerp bleken niet erg suksesvol te zijn. Daarvan zijn een paar frappante voorbeelden te geven. Zo was de reportage over de Wereldkampioenschappen Voetbal 1960 alleen te zien in wat ochtendvoorstellingen in de Cineac's. Een verklaring daarvoor zou nog kunnen zijn dat Nederland daar niet vertegenwoor digd was. Maar wat te denken van de film "Oranje's jacht op wereld goud" over de WK-Voetbal 1974 in de Bondsrepubliek. Toen deed Nederland wel degelijk mee, werd zelfs tweede, maar de film was verre van een sukses ondanks een intensieve publiciteitscampagne. Nog slechter verging het de film over de WK-voetbal in 1978 in Argen tinië. Hoewel de beelden in een bioscoopfilm meestal beteren mooier zijn dan die in een rechtstreekse reportage op TV, wil men blijkbaar toch geen geld meer uitgeven voor iets wat men al gratis op de TV heeft kunnen zien. Voor films over de Olympische Spelen geldt hetzelfde. De laatste film in dit genre, die echt nog groot sukses had, was de inmiddels be ruchte film van Leni Riefenstahl over de Olympische Spelen in 1936 in Berlijn. Eigenlijk meer te beschouwen als een nazi-propaganda film. Evenals reportagefilms over voetbal sloegen ook speelfilms met voetbal als onderwerp vrijwel nooit aan. Zo was er in de zestiger ja ren een Russische film met de opmerkelijke titel "De Derde Helft", gabaseerd op een ware gebeurtenis uit 1942. De commandant van de bezettingstroepen in Kiev kreeg het idee de herdenking van de 1-jarige bezetting van de stad luister bij te zetten met een voetbal wedstrijd tussen een elftal van de bezettingsmacht en een elftal sa mengesteld uit Russische krijgsgevangenen, en wel bekende voet ballers. De ploeg krijgsgevangenen kreeg een voorkeursbehandeling en beide elftallen bereidden zich intensief voor. De wedstrijd dreigt voor de Russen op een debacle uit te draaien, maar ondanks bedrei ging met de dood weten ze de achterstand weg te werken. Niet tevre den met dit resultaat besluit de Duitse commandant, nadat de offi ciële speeltijd met een gelijkspel is beëindigd, een verlenging 'de derde helft'te laten spelen. Hij maakt de Russen duidelijk dat ze geen keus hebben, ze moeten verliezen, anders wacht de kogel. In fascine rende beelden toont de regisseur de verbeten strijd en de uiteinde lijke overwinning van de Russen, die daarna afgevoerd worden. De kritieken waren lovend. De première in het Capitol Theater in Den Haag werd bijgewoond door de Russische ambassadeur met zijn volledige staf, tal van gemeentefunctionarissen en van vrijwel elke voetbalvereniging in Den Haag en omgeving twee vertegenwoordi gers als tegenprestatie voor het plaatsen van een advertentie en in- houdsbeschrijving van de film in de clubbladen. De response viel echter knap tegen ondanks alle publiciteit. Jaren later werd een dergelijk verhaal opnieuw verfilmd met grote sterren als Pele en de Nederlander Co Prins. Een echte vergelijking is niet mogelijk, omdat deze film met een groot aantal kopieën werd uit gebracht en - naar ik aanneem - met een verplicht minimum-aantal vertoningsweken. Maar een echt sukses werd het al evenmin. Het zelfde kan gezegd worden van de film "Nr. 14" over Johan Cruyff. Jammer of niet, geconcludeerd moet worden dat films met voetbal als onderwerp in Nederland geen sukses hebben. F.P. van den Berg Citab B.V. Columbia/Tri-Star Films B.V. Fibrocit S.A. Filmplan V.O.F. Jogchem's Theaters B.V. Kodak Nederland B.V. United International Pictures (Netherlands) B.V. Warner Bros. Holland B.V. Het eerstvolgende nummer verschijnt op woensdag 13 september Reserveren van pagina's voorverslagen, ingezonden brieven, enz. vóór: 25 augustus bij de redactie: p/a Gofilex Film, Annita Dekker Tel.: 03402-70202 Fax:03402-70283 Reserveren van pagina's voor advertenties vóór: 25 augustus bij Filmplan Deadline artikelen: 25 augustus Deadline artwork: 1 september FILM zal voorts verschijnen op: 6 DECEMBER Linksboven op de voorpagina staat al enige nummers dezelfde dia van Lunière - Rotterdam af gedrukt. Degene, die een goede kleurendia heeft van het interieur van een zaal, kan op plaatsing re kenen vanaf het septembernum mer. Het traditionele jaarlijkse tennis toernooi, georganiseerd door WARNER BROS. en VESTRON, wordt dit jaar op vrijdag 14 juli gehouden onder de noemer FILMSPORTSPEKTAKEL, daar nu ook de mogelijkheid bestaat om te squashen, te golfen en te zwemmen. Het evenement, waarvoor reeds deelnemers hebben inge schreven vindt plaats in War mond. In het septembernummer zal ruim aandacht worden besteed aan deze sportieve gebeurtenis. Het Bestuur van de Stichting Vrij willig Vervroegde Uittreding voor het Bioscoopbedrijf heeft besloten de VUT-gerechtigde leeftijd per 1 juli jl. te verlagen naar 60 jaar en per 1 januari 1990 naar 61 jaar. De 3e Internationale Foto-mani festatie in Amsterdam, welke van 1 t/m 24 september in de Nieuwe Kerk en andere lokaties wordt gehouden, zal o.a. aan dacht besteden aan foto's van Lumière, en van acteur/regis seur Dennis Hopper, die van 1961-1967 vele portretfoto's van Amerikaanse kunstenaars in hun omgeving maakte. De uitermate boeiende film-ten- toonstelling CITÉS CINÉS in het Belgische Gent is wegens over weldigend sukses geprolon geerd tot 20 augustus 1989. Een bezoek waard! CONTRIBUTIE DONATEURS Met ingang van 1 januari 1990 wordt het donatiebedrag voor donateurs van de N.B.B, ver hoogd tot f 1.250,--per jaar. Dit bedrag is meer in overeenstem ming met het door de N.B.B, aan de donateurs te leveren dien sten, w.o. het verstrekken van Bondsdiploma's en het ontvan gen van verschillende mailingen zoals de Nieuwsbrief en FILM. 28

Film | 1989 | | pagina 27