Op dinsdag 20 juni jl. kwam voor de tweede maal dit jaar de Bonds raad, bijna voltallig, bijeen in het Hilton Hotel (Schiphol). De voorzit ter van de N.B.B., Drs.J.Ph.WoIff, begroette de leden en gaf een boeiende beschouwing over de Europese filmproduktie, welke inte graal hiernaast is afgedrukt. vlnr. M. van Praag, en het Bonds bestuur, Y.Brusse, J.van Dommelen, Drs.J.Ph.WoIff, H.J.A. Tijssen, R. Wijsmulier en J. M. van Heynlngen. De statutair aftredende Bondsvoorzitter deelde de Bondsraad mee dat zijn kandidatuur voor herbenoeming aan een aantal beperkende voorwaarden was verbonden. In de eerste plaats wenste hij nadruk kelijk alleen voor de periode tot uiterlijk 31 december van dit jaar her benoemd te worden. In die periode zou het Bondsbestuur dienen te onderzoeken op welke wijze de reglementering en structuur van de N.B.B, als eenheidsorganisatie kan worden aangepast aan de eisen die het Europa van 1993 en de nu al gewijzigde marktverhoudingen stellen. Mocht dit onderzoek in het najaar niet tot bevredigende aan passingen leiden, dan zou de heer Wolff niet langer als Voorzitter wil len functioneren. Wanneer het Bondsbestuur in het najaar wel een voorstel tot aanpassing voorlegt aan de Bondsraad, dan zal de Voor zitter ook aftreden, zodat in een alsdan aangepaste structuur op nieuw een voorzitter benoemd kan worden. Daarbij achtte de heer Wolff het voor de hand te liggen dat dan een filmverhuurder de voorzittershamer over zou nemen, omdat een ver huurder, gezien zijn internationale oriëntatie, nog beter in staat zou kunnen zijn de gezamenlijke belangenbehartiging die zich in toene mende mate op internationaal niveau zal afspelen, verder inhoud te geven. Daarop vooruitlopend heeft het Bondsbestuur besloten dat reeds voor de periode tot uiterlijk 31 december 1989 de Vice-Voorzitter, de heer R.Wijsmuller, zich met deze taak zal belasten. De Voorzitter stelt dat het voorzitterschap in de bestaande constella tie niet meer goed kan functioneren door de gewijzigde verhoudin gen, en dat voor een gewijzigde constellatie de eerdergenoemde overwegingen gelden. De Bondsraad heeft begrip voor het stand punt van de heer Wolff en benoemt hem conform het bovenstaande verzoek. Het is plezierig dat het Jaarverslag 1988 zo vroeg in het jaar het licht mocht zien. In niet mindere mate geldt dit voor de financiële verslag geving over het afgelopen jaar, welke na enige toelichting van de pen ningmeester, J.van Dommelen, door de vergadering werd aangeno men. De wijzigingen van een aantal reglementen werden door de vergade ring aangenomen. Zoals het Reglement op de Technische Commis sie, dat het mogelijk maakt het Nederlands Genootschap voor Filmte- chiek een belangrijker rol te laten vervullen in de technische aangele genheden op het terrein van het film- en bioscoopwezen. Voorts een wijziging in het Algemeen Bedrijfsreglement, welke moet voorkomen dat concurrentievervalsing kan optreden, niet alleen door subsidië ring, maar ook bv. door het werken met een niet kosten dekkende be groting door een kapitaalkrachtige onderneming met het oogmerk verliezen te aanvaarden totdat minder kapitaalkrachtige concurren ten uit de markt zijn gedrukt. De wijziging van het contributieregle ment inzake de financiële bijdrage van de Speelfilmproducenten werd ookgeacclameerd. Ten aanzien van de Reglementen inzake Filmexploitatie, het regule ren van 16mm.vertoningen door niet-leden, ontspon zich een dis cussie, welke er toe leidde dat de Afdeling Filmverhuurders zich nog eens over het ingenomen standpunt, nl. het leveren van 16mm.films aan niet-leden één jaar na de Nederlandse première, van het Bonds bestuur zullen buigen. De Afdeling Exploitanten wenste nadrukkelijk de 16mm.problematiek te 'koppelen' aan de nieuwe garantie regeling, zodat ook dit voorstel, het verhogen van de garantie naar f 250,-, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De wijziging in het rode-kaarten systeem is een zaak die later nog in het kader van de algemene herziening van de Reglementen aan de orde zal worden gesteld. De nieuwe overeenkomst met de Associatie van Nederlandse Film theaters - na vele versies - zal in een later stadium worden onder schreven door de N.B.B, en de Associatie. Lang werd gediscussieerd over de door de M.RE.A.A. voorgestelde verschuiving van de première(donder)dag naar de vrijdag. In prin cipe zijn de leden bereid deze wijziging het voordeel van de twijfel te gunnen, doch men zal zich eerst beraden of dit bijzondere kosten met zich meebrengt en of - via een marktonderzoek - het publiek zich daarmee kan verenigen. De Bondsraad, bijna compleet. NEDERLANDSE FILMDAGEN De negende editie van de Neder landse Filmdagen vindt plaats van 20 tot en met 27 september 1989, zoals gebruikelijk in Utrecht. Tot 15 juli a.s. kunnen films voor het competitieprogramma wor den aangemeld bij Stichting Ne derlandse Filmdagen. Hoogt 4, 3512 GW Utrecht, tel. 030 - 322684, fax 030-312 940. Tot 15 juli kunnen producenten tevens een Nederlandse speel film aanmelden als kandidaat- openingsfilm. Vanaf het SEPTEMBER num mer van FILM zal FILMPLAN (de dames Annemarie van Vollenhoven en Riet Zeegers) zich bezighouden met de ad vertentie acquisitie voor FILM. Voor het reserveren van pagi na's en het opgeven van alle advertenties wordt men ver zocht contact op te nemen met FILMPLAN, van Eeghen- straat 38, 1071 GH Amster dam, tel. 020-793843. BONDSRAAD 20 JUNI 1989

Film | 1989 | | pagina 5