20 tot en met 27 september Voor de negende maal zullen in Utrecht de jaarlijks terugkerende Nederlandse Filmdagen worden gehouden. Ook dit keer is het programma weer zeer gevarieerd en interes sant. De kern van het festival zal worden gevormd door alle Ne derlandse speelfilms, korte films en documentaires, welke de af gelopen twaalf maanden gepro duceerd werden. Verder zal er ondermeer aandacht besteed worden aan het werk van filmma ker Louis van Gasteren, aan Ci nema Militans en aan de scena rioschrijfkunst. DE JAAROOGST De Jaaroogst bestaat uit in totaal ca. 125 speelfilms, korte films en documentaires, waarvan on geveer 35 films tijdens de Film dagen hun première zullen bele ven, waaronder "A Secret Wed ding" (Alejandro Agresti), "Alles moet anders" (Rene Seegers), "Leedvermaak" (Frans Weisz), "Opstand in Sobibor" (Lili van den Bergh Pavel Kogan), "Max Laura Henk Willie" (Paul Ruven) en "Het Vonnis" (Hillie Molenaar Joop van Wijk). Naast de toekenning van de Gou den Kalveren binnen negen cate gorieën, zal er dit jaar ook een prijs toegekend worden aan de beste Vlaamse film. In het kader hiervan zullen de Nederlandse Filmdagen openen met de Vlaamse film "Blueberry Hill" van regisseur Robbe de Hert. Deze film zal in Nederland uitge bracht worden door Melior Films. CINEMA MILITANS Naast interessante programma onderdelen als "Nederland in het Buitenland" en "Indonesisch Pa norama" zal de Cinema Militans- Lezing één van de hoogtepunten zijn. Na Roland Joffè en Peter Greenaway is nu de beurt aan de Joegoslavische cineast Dusan Makavejev om zijn mening te ge ven over de 'levensvatbaarheid van de cinema in het huidige tijdsgewricht'. Bovendien zullen er enige films van Makavejev ver toond worden. Aan het werk van Louis van Gas teren zal dit jaar een retrospec tief gewijd worden. Ook zal tij dens de Filmdagen de wereld première plaats vinden van zijn nieuwste film, "Een Zaak van Ni veau", een documentaire over de Nederlandse waterhuishou ding. SCENARIO-VIERDAAGSE De Vakprijs 1989 zal toegekend worden in de discipline Scena rio. Er zal dan ook uitvoerig wor den stilgestaan bij alles wat te maken heeft met het schrijven van scenario's. Tijdens de zg. Scenario-vierdaagse, die geleid zal worden door Hugo Heinen en Jean van de Velde, zullen scena risten uit binnen- en buitenland het woord voeren, onder wie Ge- rard Soeteman en Chiem van Houweninge. Naast bovengenoemde pro gramma-onderdelen zullen er talkshows plaats vinden, zal bui tenlandse gasten de mogelijk heid worden geboden kennis te maken met de Nederlandse film- produktie, zullen er eindexamen- films van de Filmacademie en bekroonde opdrachtfilms wor den vertoond, alsmede oude Ne derlandse films. En zeker niet op de laatste plaats zullen de Euro pese steunmaatregelen toege licht worden door Renee God- dard en Don Ranvaud (European Script Fund) en Ryclef Rienstra (Eurimages). Kortom: De Nederlandse Filmda gen beloven weer alleszins de moeite waard te worden! Voor alle informatie kunt u te recht bij het festivalkantoor, tel: 030-322684. Blueberry Hill DFNÉDÊRLANDSEFILMDAGEN 1989

Film | 1989 | | pagina 10