FILMMUSEUM PRESENTEERT FILMGESCHIEDENIS OP VASTE TIJDEN We houden allemaal van film. Graag laten we ons door een goed ver haal dat boeiend in beeld is gebracht, meeslepen en ontroeren, verte deren en amuseren. Maar niet elke film is even toegankelijk, even toeschietelijk om die'emoties in ons op te roepen. In een heden daagse film kun je je verplaatsen in het verhaal, je dromen worden werkelijkheid, of je nachtmerries. Naar minder recente films moetje eigenlijk léren kijken; het publiek heeft vaak het idee dat een zwart-wit film per definitie saai is en een film zonder geluid stómvervelend! Het is een taak van een cinematheek om dat publiek in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de ontstaansgeschiedenis van de cinema, lijnen in de filmgeschiedenis te ontdekken, verbanden te leg gen tussen de film van toen en de film van nu. Een oudere film kan het publiek van nu evenzo verbluffen en fascine ren als ten tijde van de eerste uitbreng, misschien wel juist omdat het verhaal niet eigentijds is verbeeld. DAGELIJKS FILMGESCHIEDENIS IN HET NEDERLANDS FILMMUSEUM De maandelijkse thematische programmering van het Filmmuseum kent een nadeel: het kan soms gebeuren dat er een heel brok filmge schiedenis, een bepaald genre of een stroming gedurende lange pe rioden niet aan bod komt. Het is het nadeel dat kleeft aan het uitdie pen van en het uitvoerig ingaan op een bepaald onderwerp. Om die reden heeft het Filmmuseum besloten om naast de thematische pro grammering dageli|ks_ééiivooi^tell^ (de 18.00 uur voorstelling) te reserveren voor de geschiedenis van de film. Zo komt in de loop van elke maand de ontwikkeling van de film, van héél vroeg tot meer recent, chronologisch - en continu - aan bod. Daarbij worden voorbeelden gekozen uit zowel klassieke titels (die elke filmliefhebber gezien moet hebben), als uit minder bekende, ob scure films, of gewoon doorsneeprodukties waar de filmgeschiede nis nu eenmaal ook uit bestaat. En gelukkig maar: als het alleen maar meesterwerken waren, dan waanden we ons snel in een mausoleum! De opzet van een maandelijkse, chronologische selectie maakt het ook mogelijk een goed deel van de programmering te wijden aan films uit de stomme periode - een programmering die het Filmmu seum als een van de belangrijkste taken van een cinematheek be schouwt. De filmzaal van het Filmmuseum wordt zo de plek bij uit stek waar de meer of minder bekende werken uit deze bloeiperiode een groot deel van de maand te zien zullen zijn. En natuurlijk in een goede projectie, op de juiste beeldsnelheid, en met levende muziek. Dit komt ook tegemoet aan de wensen van het publiek, dat de stomme film klaarblijkelijk meer en meer een warm hart toedraagt. WEKELIJKS OP DINSDAGAVOND KLASSIEKE MEESTERWERKEN Komend seizoen presenteert het Filmmuseum elke week een mees terwerk uit de filmgeschiedenis, telkens ingeleid door prominente filmliefhebbers uit verschillende disciplines. Liefde voor film is niet alleen "filmbuffs" eigen; ook andere kunste naars of wetenschappers die zich binnen hun eigen vak onderschei den, blijken vaak een fascinatie te hebben voor film. Film als medium is zo veelzijdig, heeft zoveel fantastische mogelijkheden, dat daar mee haast alle dromen op ieders vakgebied "waar" gemaakt kunnen worden. De klassiekenreeks laat dat zien. Aan de hand van een der tigtal meesterwerken uit eigen archief wordt een niet-chronologische wandeling gemaakt langs ontwikkelingen binnen de filmcultuur. De film waarbij wekelijks wordt stilgestaan, is telkens geruchtmakend geweest ten tijde van de eerste uitbreng om wisselende redenen. In alle gevallen voegde de film een belangrijk element toe aan het kunst zinnig gebruik van het medium. De sprekers hebben zelf de film die zij zullen inleiden uit de reeks ge kozen. Zij geven daarop hun persoonlijke visie en zullen de bezoe kers aldus gezamenlijk een uniek, nieuw en warmhartig beeld van de filmgeschiedenis schetsen. De inleiders zijn onder meer: J. Bernlef, Jan Blokker, Carel Blotkamp, Nico Brederoo, Willem Capteyn, Mart Dominicus, Carel Donck, Cas Enklaar, Jac Heijer, Johan van der Keuken, Maarten van Nierop, Ethel Portnoy, Jan Ritsema, Joyce Roodnat, Gerardjan Rijnders, H. Schot, EdTanen RE.Törnqvist. De vertoning van de klassiekenreeks vindt plaats op elke dinsdag avond om 20.00 uur van 26 september tot en met 29 mei, met uit zondering van schoolvakanties, feestdagen en festivals. Vanzelfsprekend worden de zwijgende films begeleid met levende pianomuziek. Bij elke voorstelling is schriftelijke achtergrondinfor matie over de film beschikbaar. Een overzicht van titels met beschrijving, vertoningsdata en inleiders wordt gepubliceerd in het septembernummer van de NFM program makrant. FILMGESCHIEDENIS IN CURSUSVORM OP ZATERDAGMIDDAG Kijken is een kunst - deel 2 De educatieve dienst van het Nederlands Filmmuseum presenteert dit najaar een cursus onder de titel het Russisch realisme. Op zater dagmiddag 30 september om 14.00 uur gaat in filmtheater De Uit kijk, dat overdag als onderwijsbioscoop van het Filmmuseum fun geert, het Russisch realisme van start. In negen bijeenkomsten van ongeveer drie uur behandelen cursusdocenten Michel Hommel, Mark-Paul Meyer en Gertjan Zuilhof het realisme in de Sovjetfilm. Die films en filmfragmenten zijn gekozen, die het leven van alledag sinds de revolutie laten zien. Waar houdt de werkelijkheid op en be gint de propaganda? Hoe losten filmmakers het probleem op van de doctrine van het socialistisch realisme? Kunstenaars werden im mers geacht de gewenste werkelijkheid uit te beelden! In het kader van het Russisch realisme worden negen hoofdfilms en een dertigtal fragmenten vertoond. Daaronder vallen natuurlijk titels van de grote meesters, maar ook minder bekend materiaal. De woe lige tijden van revolutie en burgeroorlog, de opbouw van een nieuwe samenleving, de ontworteling van het individu en de de openheid van nu, het komt allemaal aan bod. Ook tijdens de cursus worden de zwijgende films vertoond met levende pianobegeleiding. Het cursus programma kunt u opvragen bij de educatieve dienst van het Film museum, Vondelpark 3, 1071 AA Amsterdam, (020) 5891400. Elena et les hommes van Jean Renoir (1956) 51

Film | 1989 | | pagina 49