EROTIEK VAN DE BUIS Er gaat niets boven een duidelijke kop. In een vorig nummer heb ik onder de titel 'Europese jeugdbescherming' gewezen op een onder schat aspect van de Europese richtlijn 'Televisie zonder grenzen', te weten artikel 22. Nu de richtlijn formeel is aangenomen - met veel tam-tam over U-bochten en het Europese aandeel in de te vertonen programma's - kom ik toch nog maar eens op het onderwerp terug. Het begin van dat artikel 22 luidt: 'De lidstaten nemen passende maatregelen om ervoor te zorgen dat in de tv-uitzendingen van de onder hun bevoegdheid vallende tv-omroeporganisaties geen pro gramma's voorkomen die de lichamelijke, geestelijke of zedelijke ont wikkeling van minderjarigen ernstig zouden kunnen aantasten, inzonderheid programma's met pornografische scènes of met node loos geweld.' Het gaat hierbij dus om programma's voor zover ze in, of vanuit, een land worden uitgezonden. Ik vraag me af sinds wanneer de EO of de VARA vallen onder de 'bevoegdheid' van de Nederlandse staat, of wordt dat in de nieuwe omroepwet even geregeld? Daarnaast is ditzelfde artikel 22 de enige grond waarop een lidstaat het ontvangen van tv-programma's uit andere lidstaten kan tegen houden. De ontvangst mag namelijk uitsluitend worden geschorst (zegt art. 2, lid 2) wanneer de uitzendingen 'een belangrijke en ern stige inbreuk vormen op artikel 22'. Een lidstaat kan dus voortaan voor de Europese rechter worden ge sleept wegens grensoverschrijdend uitgezonden tv-programma's. Andere lidstaten kunnen de ontvangst van die zenders opschorten (lees: aan de kabelnetten verbieden deze door te geven), in elk geval tot de rechter een uitspraak heeft gedaan. VERONIQUE RTL4 Veronique staat in Engeland bekend als een 'porn channel'. Dat komt omdat ze wekelijks een 'Club Verotique' uitzenden en boven dien sinds 14 oktober elke week op zaterdagavond laat een 'erotische speelfilm'. De door Veronique in de periode van 14 - 30 oktober 1989 uitgezon den erotische speelfilms waren: Et la tendresse? Bordel FR 78 Onbekende titel Onbekende titel (Emmanuelle?) FR 76 Emmanuelleautourdu monde FR 77 Black Emanuelle goes East IT 76 Peccatiinfamiglia IT 74 Vices privés etc (Jancso) IT 76 Exploits d'un Don Juan FR 87 JoyetJoan FR 84 Dr. Jekyll et les femmes FR 81 Les trottoirs de Bangkok FR 84 Comment draguertous les mees FR 84 Het zijn allemaal softe werkjes. Voorzover ze hier in de bioscoop zijn geweest waren ze 'toegang 16 jaar'. Opvallend is wel dat ze allemaal uit Frankrijk en/of Italië komen. Met ingang van november werden de boven genoemde films in geco deerde vorm uitgezonden. (De kabelnetten decoderen ze weer voor ons.) Niet om auteursrechtelijke redenen (zoals bijvoorbeeld de nachtelijke herhalingen van 'Dallas'), maar omdat de Engelse over heid vindt dat de paar duizend bezitters van schotelantennes in dat land er zedelijk door verpest worden. De blote meiden in 'Club Verotique' vinden de Engelse gezagsdra gers met hun zondagsbladen vol blote meiden al evenzeer pornogra fisch. Die programma's worden door Veronique vooralle zekerheid dus ook maar 'gescrambled'. Hoezo Verenigd Europa? En dan te be denken dat de Europese richtlijn Televisie zonder grenzen' nog niet eens inwerking is getreden. De 'Club Verotique' (die me iets softer lijkt dan de 'Pin-Up Club', waar Veronica de kijker op vergast) kan natuurlijk ook niet alles maar doen. Commerciële zenders kunnen zich geen opschorting van hun uitzendingen permitteren. Dat kost reclamegelden. Veronique zal dus wel uitkijken om de Nederlandse of Belgische (Vlaamse) over heid een excuus te geven om de zender van de kabel te halen. Van de commerciële zenders hoeven we niets te verwachten als et gaat om erotiek. De al veel langer bestaande zender RTL+ (die zich op het Duitse taalgebied richt) vertoont reeds sinds jaar en dag 'pi kante' films in de late avond, maar is daarbij nooit verder gekomen dan spul dat hier vóór 1975 nog gewoon door de filmkeuring is toe gelaten: softe Tirolers en andere Duitse 'humor', Italiaanse onzin met wat bloot, Franse lach-of-ik-schiet-pikanterie. En hun 'Mannermaga- zin M' is ook niet om over naar huis te schrijven. Het uitzenden van een echt 'herenblad', zoals de toch niet al te expliciete (Engelse!) reeks Electric blue, zit er niet in. (Titels als 'Mannermagazin' stam men uit een grijs, Victoriaans verleden, toen werd gedaan alsof al leen mannen een sexleven hadden. Maar het programma gaat ook vaak over auto's, dat is waar. In deze tijden van milieubewustzijn is dat óók een soort porno.) PUBLIEKE OMROEP NOS-voorzitter Van der Reijden zei laatst in RUR dat volgens hem die buitenlandse, commerciële omroepen het een beetje van sexfilms moeten hebben, maar dat we in Nederland niet meer zo opkijken van en warm lopen voor sex (of woorden van die strekking). Dat klinkt plausibel, maar waar is het niet. Inderdaad is in ons land in bioscopen en sexshops en videotheken al heel lang alles te zien en te koop waarvoor je een paar eeuwen gele den nog op de brandstapel zou zijn gekomen. Maar dat is in Scandi navië, Duitsland en Frankrijk ook zo. In België, Engeland en Italië moet men iets meer moeite doen (en de bioscopen hebben er nooit porno vertoond). 14

Film | 1990 | | pagina 14