(Geen) nieuws van het sociale front VERGADERINGEN gehouden van bondswege in de laatste drie jaar. 7 9 10 1 2 2 5 6 3 3 3 2 3 3 6 2 6 6 3 7* 5 8 6 1 2 3 2 6 3 4 2 8 13 6 5 5 4 5 1 2 7 10 11 11 19 39 75 100 120 2.590 2.646 2.928 514 520 511 Terwijl in het merendeel van de vaderlandse bedrijfstakken de jaar lijkse CAO-koorts weer volop toeslaat, heerst er voor het eerst sinds lange tijd binnen de bioskoopbranche een haast weldadige rust. Na jarenlang geharrewar en onderhandelen (kompleet met weglo pende delegaties en stakingsdreiging) tussen de N.B.B, en de Dien sten- en Voedingsbond F.N.V., werd in december 1988 een akkoord bereikt over een nieuw CAO voor 1989. Zoals te doen gebruikelijk bin nen de bioskoopbranche werd deze CAO voor de periode van 1 ja nuari tot en met 31 december afgesloten. Toch moeten beide partijen zich hebben gerealiseerd dat de principe afspraken het knagen der maanden zouden doorstaan; de beslissing om de CAO opnieuw te redigeren en in druk te laten verschijnen zou immers nooit zijn genomen als het een kompromis had betroffen waarin beide partijen zich slechts bij gebrek aan beter zouden heb ben gevonden. Uiteindelijk heeft dit alles geresulteerd in een zeer toegankelijke en leesbare CAO, die op grote schaal onder werkgevers en werknemers is verspreid. Flexibilisering van personeelsbestand Toch ontstonden er in de sociale vijver enige kringen toen er vanuit het bedrijf naar werd geïnformeerd of onder de nieuwe CAO de kas- sières hun recht op prijskompensatie behielden. Het volgende was namelijk het geval: Doordat in het kader van de flexibilisering van het personeelsbestand was besloten kassières, ouvreuses, portiers e.a. onder te brengen onder de noe mer 'servicepersoneel", een functiegroep die op minimumloon werd ingeschaald, zag het ernaar uit dat het kassapersoneel buiten de prijskompensatie zou vallen. Er staat in de CAO weliswaar dat ervoor kassawerkzaamheden een toeslag op het minimum-uurloon van f 2,12 dient te worden uitbetaald (dit om in de pas te blijven met de salariëring van de oude funktiegroep kassières), echter het feit dat het hier een toeslag betrof impliceerde tegelijkertijd dat het basissa laris, dat als uitgangspunt wordt genomen voor het al dan niet toe kennen van prijscompensatie, het minimumloon was. Volgens de letter van de CAO hoefde er aan kassapersoneel dus geen prijskom pensatie te worden uitbetaald. De 1,2% die in juli 1989 werd uitgekeerd ging dan ook aan de kassiè res voorbij. Van de kant van de werknemersgedelegeerden in de Sociale Commissie werd weliswaar bezwaar aangetekend tegen het feit dat het kassapersoneel hiermee achteruitging ten opzichte van de oude CAO, maar men moest tevens konstateren dat deze konse- kwentie van de aanpassing van de funktiegroepen bij het CAO-over leg over het hoofd was gezien. Nadat hierover in de Sociale Commissie was gesproken, kwamen ook de werkgevers tot de slotsom dat het verlies van recht op prijs kompensatie een ongewenst effekt was op de flexibilisering. Besloten werd dan ook dat - met terugwerkende kracht tot 1 juli 1989 - de prijskompensatie zou worden verdiskonteerd in de toeslag op het minimum-uurloon van het verrichten van kassawerkzaamheden. Dat een "staakt-het-vuren" op het sociale front de looptijd van een CAO overleeft is blijkbaar geen normale zaak. Dit bleek toen het Buro van de N.B.B, door een funktionaris van het K.N.O.V werd benaderd met de vraag hoe de stand van zaken rond het CAO-overleg in het bioskoopbedrijf was. Toen hem dezerzijds werd meegedeeld dat werknemers noch werkgevers redenen aanwezig achten om de CAO op te zeggen, werd het even stil aan de andere kant van de telefoon lijn. Vervolgens werd ondergetekende gefeliciteerd met het feit dat het bioskoopbedrijf beschikte over een dergelijke arbeidsovereen komst. Deze felicitatie wil ik graag neerleggen, waar hij hoort, nl. bij de beide delegaties, die na een moeizaam proces een goede modus hebben gevonden, waar zowel werknemers als werkgevers mee uit de voeten kunnen. Vrijwillig vervroegde uittreding Overigens betekent dit alles geenszins dat de Sociale Commissie nu op haar lauweren kan rusten. Zoals men in het decembernummer van FILM heeft kunnen lezen heeft de Commissie inmiddels een en quête uitgevoerd onder de werkgevers in het bioskoopbedrijf om in zicht te krijgen in het personeelsbestand in de bedrijfstak. Met be hulp van deze gegevens dienen een aantal zaken die in de CAO zijn vastgelegd nader te worden geëvalueerd. Binnenkort zal deze en quête worden gevolgd worden door een tweede vragenlijst, waarmee de Commissie meer informatie en detail hoopt te verkrijgen. Aldus gesterkt kan zij dan in staat worden gesteld op verantwoorde wijze de CAO aan de praktijk in de bedrijfstak te toetsen. De Commissie heeft voorts de eerste stappen gezet op weg naar een algemeen verbindende verklaring van de VUT-CAO. Hiermee wordt beoogd alle werkgevers in het bioskoopbedrijf te verplichten tot deel name aan de regeling voor vrijwillig vervroegde uittreding, ongeacht hun lidmaatschap van de N.B.B. Hoewel op dit moment alle bios koopexploitanten in Nederland door het lidmaatschap van de N.B.B, reeds tot deelname verplicht zijn, kan door een algemeen verbindend verklaring worden geanticipeerd op eventuele toekomstige ontwik kelingen, waarbij het lidmaatschap van de organisatie en het exploi teren van een bioskoopbedrijf niet meer zo vanzelfsprekend aan el kaar zijn verbonden als thans het geval is. De financiering van het VUT-fonds wordt daarmee veiliggesteld en de bij de N.B.B, aangeslo ten bioskoopexploitanten worden gevrijwaard van excessieve pre mieverhogingen. Frank van der Putte Het aantal vergaderingen, welke van Bondswege worden gehouden, is de laatste twee jaren aanzienlijk afgenomen. Niet op de laatste plaats doordat alle commissies, ingesteld i.v.m. de NEHEM-aktivitei- ten, konden worden ontbonden. Aantal vergaderingen in 1989 1988 1987 Bondsbestuur Bondsraad Afd.Bioskoopexploitanten Afd.Filmverhuurders Afd.Speelfilmproducenten Sociale Commissie Stg.Instituut Opleiding Techn.Bioskooppersoneel Commissie Nieuwe zaken Commissie Vestigingsnormen Raad van Beroep Commissie van geschillen Commissie Disciplinaire Rechtspraak Commissie Marketing Communicatie 13Novemberclub Overleg Bondsbestuur/Associatie Stichting Video Veilig Diverse (w.o.NEHEM,VAP, staf) Totaal Aantal verzonden brieven Aantal verzonden circulaires incl.bijeenkomsten ter herschrijving van cursusmateriaal. Q 25

Film | 1990 | | pagina 26