Polygoon zoekt oude journaals BIO NIEUWS STUDENTEN VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN (2) Het Polygoon Archief is een speurtocht begonnen naar oude afleve ringen van het Neêrlands Nieuws die in hoeken en gaten verspreid over het hele land stof liggen te vergaren zonder dat iemand er iets aan heeft. Ook op particuliere verzamelaars die wel regelmatig hun blikken afstoffen, wordt een beroep gedaan eens contact op te ne men met het archief. Beheerder Kerst Bottema is uit op uitbreiding en verbetering van het enorme bestand aan filmjournaals. Bottema: "Wie een journaal cf zomaar een los onderwerp uit een journaal aanbrengt, kan van ons een puntgave videocopie op VHS terugkrijgen. Die is heel wat ge makkelijker te vertonen dan zo'n oude rol 35mm filmmateriaal die bovendien heel vergankelijk is en nog heel gevaarlijk kan zijn ook. Want de journaals van voor 1953 staan allemaal op uiterst brand baar nitraatmateriaal. Door de brandweer wordt het gelijkgesteld met dynamiet!" Het Polygoon-archief, dat in beheer is bij het NOB, bestaat uit een verzameling van vele honderden bioscoopjournaals en opdracht- films (ook van Profilti) uit de periode 1901 tot en met 1980. Het ver velende is dat er gaten in de collectie zitten. Veel materiaal is verlo ren gegaan als gevolg van oorlogshandelingen, bijvoorbeeld bij het bombardement op het Bezuidenhout in Den Haag in 1944. Maar ook minder dramatische oorzaken zijn aan te wijzen: Polygoon zelf is destijds nogal nonchalant met journaal-items omgesprongen toen, in de jaren zestig, voor de bioscoop complilatiefilms werden ge maakt onder de titel "Wij kijken terug". En de terugzending door de bioscopen gebeurde ook niet altijd volgens de regels, dat wil zeg gen: gebeurde soms helemaal niet. "Zeven jaar geleden", vertelt Bottema nog nagenietend, "zijn op een zolder op Vlieland 72 copieën van het Nederlands en Wereldnieuws teruggevonden, die vertoond waren in Bruin's Bioscoop daar. Het materiaal ging terug tot 1971 Dit soort omvangrijke vondsten zijn de droom van iedere archivaris, maar Kerst Bottema is ook heel blij met minder. Eén enkele copie kan immers voor de completering van de collectie belangrijk zijn. Een oproep onlangs in een intern blad van het NOB leidde al tot ver heugende reacties: "Particulieren, onder wie een lid van het Om roepkoor, kwamen met materiaal aanzetten. Heel belangrijke din gen. Onder andere het laatste oorlogsjournaal dat Polygoon ge draaid heeft, 1944 week 35, dat met enkele andere uit die donkere periode volledig in onze collectie ontbrak. Het kwam tevoorschijn uit de nalatenschap van een ex-werknemer van de Buitensociëteit, een bioscoop in Zwolle." Aangemoedigd door deze resultaten gaat de speurtocht verder, o.a. naar journaals uit de periode 1932 -1940. Daarvan bestaan alleen de beelden met het ter plaatse opgenomen geluid, maar zonder com mentaar, muziek en effecten. Bottema gelooft en hoopt dat er nog veel boven water zal komen. Want voor deze en volgende generaties is het van belang dat dit historische materiaal behouden blijft. A. Reijnhoudt Telefonisch is het Polygoon-archief te bereiken onder nummer 035-772652. Het adres (voor ongefrankeerde opzending): NOB/Polygoon-archief, Filmcentrum Kamer 215, Postbus 10, 1200 JB Hilversum. In de vorige uitgave van "Film" begonnen we onder bovengenoemde kop het artikel met: 'Trots staan twee Delftse studenten bij de vrolijk gekleurde voorwerpen...." Door plaatsgebrek kon u niet zien welke voorwerpen dat waren. Dit wordt nu dus opgelost. Op bijgaande foto ziet u Thomas Linders en Marijke ledema met hun ontwerpen uit het project Biocar en Bioplay. De foto werd beschikbaar gesteld door de Arnhemse Courant. EEN TUSSENSTAND Op het moment dat we dit schrijven is de kerstcollecte 1989 nog niet afgesloten. Van een aantal theaters zijn de opbrengsten nog niet be kend. Vandaar een tussenstand: momenteel is f 239.590,71 geteld door de diverse kantoren van de Amrobank, die ook nu weer hun medewerking verleenden. Hopelijk kunnen we in het volgende nummer van "Film" de winnaars bekend maken van de Bio-award. Op de contactdag in mei zal deze aan het betreffende theater worden uitgereikt. PROJECT "ADEMHALINGSONDERSTEUNING" Kunt u zich nog herinneren de collectefilm met Johnny Kraaykamp? Hierin riep hij de bioscoopbezoekers op geld te geven voor het pro ject "ademhalingsondersteuning". In dit project krijgen kinderen met spierdystrofie lucht toegediend. Door deze toediening zijn zij in staat hun leven te verlengen. Zonder deze ademhalingsondersteu ning overlijden zij vaak rondom hun twintigste levensjaar. De behandelmethoden, die dankzij de collecteopbrengst door Bio en partners zijn ontwikkeld, krijgen een vervolg. Op 10, 11 en 12 mei 1990 wordt op Bio een internationaal congres gehouden. Dit con gres georganiseerd in samenwerking met de Vereniging Spierziekten Nederland en het Academisch Ziekenhuis Utrecht zal bezocht wor den door artsen uit de gehele wereld! De relatie tussen Bio en de bioscoop- en filmwereld kijkt nu al over de grenzen heen 31

Film | 1990 | | pagina 34