BIO NIEUWS - EEN NIEUWE STAP...BELIZE "Kent u het verhaal van de dove jongen, Lorenzo? Hij moet naar de markt om eten voor vandaag te kopen en vraagt de directeur van de school, "Mag blinde John met mij mee, want die verstaat wat de mensen op de markt zeggen." Samen gaan zo op weg, enige tijd later komen ze terug. "Kan Denise, het meisje in de rolstoel, ook mee?" "Waarom?" reageert de directeur. "Wij hebben veel boodschappen. Te veel om samen dragen. Denise kan in haar rolstoel veel meenemen." Met deze anekdote ontvangt Zuster Elsa Oliva, directrice van de Stelle Maris-school in Belize, de medisch-directeur van Bio, H.G. Berghauser Pont. Samen met een vertegenwoordiger van het Rode Kruis is hij op bezoek in dat land om te bekijken of de grote hoeveelheid kennis op het gebied van de kinderrevalidatie, die bij Bio aanwezig is, gedeeld kan worden met de hulpverleners in dit land. Belize ligt ingeklemd tussen Mexico en Guatemala aan de Caribi sche zee. Het grotendeels vlakke land, alleen in het binnenland en het zuiden is het bergachtig, wordt beschermd door een ruim 150 km lang rif in zee en door vele eilandjes, waarvan sommige bewoond. Beschermd althans bij normale weersomstandighe den. In 1961 veroorzaakte de orkaan Hattie een onvoorstelbare ravage: alle steden en dorpen langs de kust werden overspoeld, ook het binnenland werd geteisterd. Vandaag de dag houdt het de bewoners nog steeds bezig vooral in de maanden juni, juli en augustus. De hoofdstad Belmopan, 80 km landinwaarts, is geheel nieuw opgebouwd en is het landerig aandoend bestuurscentrum van Belize. Het bruisende leven vind men in Belize City, haven en handelsstad, waar een derde van de totale bevolking woont. Samenwerking Terug naar de Stella Maris-school in Belize City, het doel van de reis. Ruim een jaar geleden ontstond bij het bestuur van de Stichting Bio-Kinderrevalidatie het idee om de ontwikkelde ken nis en ruime ervaring te delen met anderen buiten onze grenzen. Daarom werd het Nederlandse Rode Kruis benaderd, dat ervaring heeft in internationale samenwerkingsprojekten met de vraag: Is samenwerking mogelijk op het gebied van de kinderrevalidatie met een land, dat zit te springen om kinderrevalidatie-voorzienin- gen? Via het Internationale Rode Kruis in Genève reageerden twintig landen, waaruit vijf landen werden geselekteerd. Het Nederlandse Rode Kruis en Bio vroegen nadere informatie en vervolgens werd besloten een haalbaarheidsonderzoek te doen in Belize op grond van het door hen voorgestelde project. Ter plaatse sprak H.G. Berghauser Pont met het ministerie van onderwijs, gezondheidszorg en sociale zaken en bezocht scho len, ziekenhuizen en organisaties. De Stella Maris-school is een speciale school voor dove en slechthorende kinderen, motorisch gehandicapte kinderen en geestelijke gehandicapten. Op onze vraag waar nu behoefte aan was kwamen de volgende antwoorden: - De school zelf heeft behoefte - ter ondersteuning van het onderwijsprogramma - aan revalidatiebehandeling in de vorm van fysio-therapeutische behandelingen. Om de zelfstandigheid van de kinderen te bevorderen en hun sociale vaardigheden te vergroten is ergotherapeutische deskundigheid en beroepsge richte training een eerste vereiste. De kommunikatie, zo essentieel in de dagelijkse omgang, vraagt een grotere deskundigheid in het ontwikkelen van taal- en spraak- vaardigheden. Op technisch gebied is eigenlijk gebrek aan alles, maar een eenvoudige revalidatie-technische service-werkplaats zou een goed begin zijn. - De wens is te komen tot gedecentraliseerde werkeenheden in de vijf districten van Belize. Er bestaan al twee van zulke eenheden (in Dangriga en Corozal) als onderdeel van een basisschool. Het aantal eenheden moet worden uitgebreid, zodat de kinderen dichter bij hun huis dezelfde onderwijs- en behandelmogelijkhe- den krijgen zoals die bestaan in Stella Maris. - Vervolgens bestaat het streven de community health workers (zij, die de gehandicapten thuis opzoeken) nog beter uit te rusten. Zij zijn vrijwilligers, opgeleid om basiskennis over gezondheid en ziekte door te geven. Deze medewerkers leren de ouders hoe zij met eenvoudige middelen hun kind kunnen helpen. Zo ontdekken ze sneller en - als het nodig is - gemakkelijker de weg naar een revalidatiecentrum. Met de hulp van de directies en medewerkers van de Nederlandse bioskopen denkt Bio deze verzoeken te kunnen realiseren. Met de (gedeeltelijke) opbrengst van de kollektes worden speciaal gese- lekteerde therapeuten voor kortere of langere tijd naar Belize uitgezonden. Het totale project kent een looptijd van drie jaar. In die tijd hoopt Bio een basis te hebben gelegd, waarna de diverse organisaties in het land de zaak kunnen overnemen. Dankzij de inspanningen van de Nederlandse bioskoop- en filmwereld. 31

Film | 1990 | | pagina 29