I mentaliteit van veel filmmakers, "Ja zeg, voortelevisie werken, dat is wel het minderwaardigste wat me kan overkomen." FISCALE MAATREGELEN Naast een verlaging van de BTW, meent Blokker, dat ook (fiscale) maatregelen moeten worden getroffen om het bedrijfsleven te stimuleren te participeren. Het gaat hem primair niet om meer geld van de overheid te ontvangen, "Ik zal niet nalaten om iedere keer te bepleiten om het wel te doen, maar het gaat daar primair niet om. Het gaat om een plan, dat je met elkaar maakt en dat wellichtertoe zou kunnen leiden dat de overheid stevig geld steekt in een veel samenhangender visie op wat er nou verder met film en televisie, de media, de audio-visuele goederen moet gebeuren, voor een bepaalde periode van zeg nou maar vijf jaar." Naarzijn mening moeten enerzijds de producenten zich nog meer ontpoppen als echte entrepreneurs, anderzijds zijn er voor die audio-visuele financiering te veel loketten. "Voor een deel kan het verwijt, dat ik wel eens aan producenten maak, dat ze eigenlijk geen ondernemers zijn maar lokettenaflopers, ook liggen aan het feit dat wij voortdurend maar nieuwe loketten openen. Terecht wordt de wens geuit om te kijken of er niet een systeem is te vinden waarin dat allemaal wat gestroomlijnd zou kunnen raken." Het is, zo gaat Blokker verder, misschien vervelend om in de rij voor een loket te staan, maar het is wel gemeenschapsgeld waarover zij hopen te beschikken, vaak meer dan een miljoen, "En ik vind dat de heren producenten daar wel degelijk een paar passen naar enigerlei loket voor over mogen hebben." Blokker sluit af, "Het laatste wat ik wil zeggen is - daar had ik het in mijn inleiding ook al over - dat ik het van heel veel belang vind, en ik heb begrepen uit de reacties van de dames en heren kamerleden dat die dat ook op prijs zouden stellen, dat wij, zoals dat dan heet, vroom verder samen praten op basis van ook harde gegevens. Waarbij we niet omsluierend en omzeilend en versluie rend werken, maar gewoon zeggen: hier zit de analyse." EEN TE PRETENTIEUS DOEL Voorzitter Haks zegt in zijn slotwoord, ik denk dat we als bestuur van de Filmdagen kunnen concluderen dat het initiatief om vandaag dit gezelschap rond de tafel te hebben een uitermate nuttige stap is geweest. We hebben het ook gedaan, dat wil ik heel eerlijkzeggen, omdat uitgesprekken met kamerleden bleekdatzij met betrekking tot de Nederlandse film en de relatie met alle betrokkenen, teruggrepen op het feit dat ze een keer - dat is twee jaar geleden geweest - een bijeenkomst hebben bijgewoond met vertegenwoordigers van de fondsen en het Filmmuseum. Ons bracht dat op het idee: kijk eens, dat herinneren ze zich nu nog, en daar hebben ze het over." Hij beseft dat kamerleden het druk hebben, maar dat het toch nuttig is tot een regelmatige uitwisse ling van informatie, van inzicht, van veranderde standpunten, van ervaringente komen. Teneinde van daaruit een normale, regelma tige vertrouwensrelatie op te bouwen, niet alleen met de politiek, maar ook onderling. "Dat kan niet alleen ontstaan met bilaterale contacten. In dit toch vrij unieke samenwerkingsverband, wat deze Nederlandse Filmdagen toch betekenen, praat een ieder vanuit zijn eigen achtergrond, maar tegelijk met dat gemeen schappelijke doel - de Nederlandse Film - voor ogen." Tenslotte dankt Haks alle deelnemers voor hun aanwezigheid en inbreng en sluit af, "De Filmdagen willen niet meer bieden dan een platform. Wij willen u ook in de komende periode voorzien van voldoende stof, ideeën en voorstellen onzerzijds. Misschien is dat een te pretentieus doel, maar dan komen we onze eigen grenzen wel tegen!" De deelnemers aan de werklunch waren: Leden van het dagelijks bestuur van de Stg. Nederlandse Filmdagen: R.Haks (voorzitter), drs.W.J.A.van Roosmalen, (secretaris), drs.F.Diepenbrock (penningmeester), mevr.drs.Y.van Baarle, H.Hylkema, mevr.mr.E.Polak. Cultuurspecialisten van Tweede Kamerfracties: H.F.Dijkstal (VVD), F.J.van der Heijden (CDA), P.A.Lankhorst (Groen Links), mevr.J.van Nieuwenhoven (PvdA). Vertegenwoordigers van het Ministerie van WVC: drs.J.Riezenkamp, W.S.van Heusden, drs.A.M.Hoogervorst, mevr.drs.G.IJIstra. Namens de Raad voor de Kunst: Mevr.drs.S.de Leeuw (voorzitter Afdeling Film). Namens de Fondsen: J.A.BIokkerenmevr.B.Stroink (beiden namens Stg.Productiefonds voor Nederlandse Films), H.Klap (Stg.Fonds voor de Nederlandse Film), W.Hofman (Stg.Stimuleringsfonds Nederlandse Culturele Omroep producties), mevr.mr.J.F.Hage (Stg.Coproductiefonds Bin nenlandse Omroep). Namens de banken: J.Brouwer (Crdit Lyonnais Bank Neder land), mr.M.P.Melchior (Pierson, Heldring Pierson) Namens de televisie: R.J.G.SIippens (NOS),K.van Twist (AVRO). Vertegenwoordigers van het Nederlandse filmbedrijf: Mevr.Drs.V.F.BIotkamp-De Roos (Nederlands Filmmuseum), drs.J.Bruinstroop (titre personnel), mr.L.J.M.Geels (produ cent), J.M.van Heijningen (producent), mevr.Ph.van der Linden (distributeur), H.Petiet (Nederlandse Film- en Tele visie-Academie), R.W.M.M.Scholten (producent) J.Stelling (regisseur), W.Verstappen (regisseur) R.Wijsmuller (distributeur), drs.J.Ph.WoIff (Nederlandse Bond van Bioscoop- en Filmondememingen). "Het aardige van film, het fascinerende van film, het mooie van film, het onbegrijpelijk schitterende van film is het feit dat het zowel bij de kermis hoort en bij de troep en bij de rotrommel als bij al die rozen die op die mestvaalt bloeien. En dat zijn er veel." Jan Blokker 15

Film | 1990 | | pagina 15