NIEUW LEVEN IN DE OUDE BIOSCOOP FILMTHEATER FITZCARRALDO KAMPEN HANZEHOF - ZUTPHEN "Nur Traumer können Berge versetzen." Met dit citaat uit Werner Herzog's film Fitzcarraldo in gedachten startten vijftien Kamper filmliefhebbers augustus 1990 een filmhuisproject van allure. In minder dan vijf maanden werd het voormalige City-theater te Kampen volledig gerenoveerd en gereed gemaakt als sfeervol onderkomen voor het nieuwe Filmtheater Fitzcarraldo. Op 23 november jl. - exact vijftig jaar na de officiële opening van de monumentale bioscoop - vierden de vrijwilligers in het bijzijn van vele genodigden het uitkomen van hun droom. Het voormalige City-theater moest mei 1990 zijn deuren sluiten. Toen duidelijk werd dat het pand sloop boven het hoofd hing, ondernam een groep jongeren die bijzonder aan het filmtheater waren verknocht een laatste reddingspoging. Met man en macht is er sindsdien gewerkt aan de renovatie van de bioscoop die nog de sfeer ademt van de hoogtijdagen van de film. Allereerst werd het aantal zitplaatsen van 408 naar 261 terugge bracht, waarmee de nodige beenruimte werd gecreëerd. Het interieur werd verfraaid met een stemmig grijs tapijt en twee zitplateau's. Voorts werden de stoelen schoongemaakt, de foyer opgefrist en een stijlvolle bar in de vroegere orkestbak gebouwd. De vrijwilligers hebbenertijdens de werkzaamheden nauwlettend op toegezien dat het oorspronkelijke karakter van de bioscoop werd behouden. Het materiaal dat voor de renovatie is gebruikt komt voornamelijk uit restpartijen van welwillende Kamper ondernemers. Het nieuwe Filmtheater Fitzcarraldo wil bewijzen dat er plaats is voor de kunstzinnige film in Kampen. De zeer goed bezochte 'filmclubavonden' in het voormalige City-theater sterken in ieder geval de hoop op een gezonde toekomst. Het nieuwe filmtheater draait drie dagen per week, op donderdag, vrijdag en zaterdag. Het filmprogramma bestaat uit rolprenten met een meer esthetische benadering van de cinema, films die maatschappelijke processen en intermenselijke relaties belichten. Verder wil Fitzcarraldo in de nabije toekomst ook 'ontbijtfilms' organiseren en gebruik maken van hettoneel achter het filmdoek. Het personeel verwelkomt het publiek in jaquet en staat borg voor een stijlvolle verzorging. Samen met het authentieke interieur hoopt Fitzcarraldo daarmee een tegenhanger te kunnen zijn van de moderne bioscopen. Film kijken in Fitzcarraldo is meer dan een opwarmertje voor de disco. Het is een nostalgische belevenis. Want zo luidt het credo: 'In Fitzcarraldo vergeet je dat het 1990 is'. Tijdens de afgelopen zomermaanden werd de bioscoop- en theaterzaal van de Hanzehof in het Gelderse Zutphen ingrijpend gerenoveerd. Eén van de meest in het oog springende onderdelen van de renovatie vormt de vervanging van de 13 jaar oude stoelen. Bezoekers van de Hanzehof kunnen voortaan rekenen op comfor tabele theaterstoelen. Bovendien is bij de plaatsing van de stoelen speciaal rekening gehouden met de zichtlijnen, zodat men vanaf elk punt in de zaal de voorstelling uitstekend kan volgen. Theater- en congrescentrum de Hanzehof biedt, afgezien van een filmhuis elders in de stad, de enige bioscoopzaal in het 30.000 inwoners tellende Zutphen. De zaal biedt plaats aan 429 bezoe kers. Jaarlijks zijn er zo'n 250 filmvoorstellingen. Daaronder zijn niet alleen grote publiekstrekkers, ook de de kunstzinnige film komt in Zutphen ruimschoots aan bod. 61 OPENING - VERBOUWING IÉ

Film | 1990 | | pagina 59