PHOTOKINA 90 Van 3 tot en met 9 oktober werd in Keulen voor de 21ste maal de vakbeurs Photokina "Weltmesse des Bildes" gehouden. Het was de veertigste verjaardag van deze beurs die éénmaal per twee jaar wordt georganiseerd. Bij de start in 1950 werd door slechts 300 exposanten deelgenomen, voornamelijk afkomstig uit Duitsland. Dit jaar waren er 1369 bedrijven die exposeerden. Meer dan 60% van buiten Europa. Opvallend was het grote aantal Amerikaanse projektorfabrikanten met compacte 35/70mm. projektie-installaties. Veel nieuws of opzienbarende wijzigingen ten behoeve van de bioscoopprojektie werd er niet getoond, maar drie nieuwe artike len wil ik niet onvermeld laten. PHILIPS KINOTON Philips Kinoton heeft nu ook een eindloze non-rewind ST 2000. Deze eindloze non-rewind maakt het mogelijk om 35mm. films tot een totaallengte van 4000 meter continue te vertonen, zonder dat de film vooreen volgende vertoning moet worden ingelegd. Deze nieuwe mogelijkheid is gebaseerd op het horizontale systeem ST 200. De ST 2000 bestaat uit een horizontale filmtafel ST 200 op zuil en voet, waarvan de onderste en middelste filmtafel kan worden geleverd met een doorsnede van 124 cm. of 132 cm., een opstoeltafel en een stuurapparaat. Op de bovenste draagarm is de derde, eindloze tafel gemonteerd. Op de zuil bevinden zich de kontrole-eenheden alsmede een plaat waarop een aantal geleide- rollen met een regelarm voor de snelheidsregeling. Wanneer Eindloze Non Rewind ST2000 gewenst, kan een afdekplaat van plexiglas worden geleverd voor het afdekken tijdens de bedrijfspauzes. Voor langdurig gebruik van een filmprogramma wordt een reinigingsapparaat aanbevo len. De film wordt op de bovenste tafel opgewikkeld waarbij gebruik wordt gemaakt van een insteekring die van zes "poten" is voor zien. Na het wegnemen van deze speciale opwikkelring uit de kern van de film, blijft de film op de tafel achter en vertoont een zeshoekige opwikkeling. In het midden van de tafel bevinden zich een aantal lichtlopende geleiderollen die in de vorm van een cirkel zijn aangebracht. Het begin van de film wordt uit de binnenwikkeling van de filmrol genomen en een voorgeschreven aantal malen om de rollencirkel in het midden van de tafel gewikkeld. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de motor van het tafelblad. De film verlaat dan deze middenkern en wordt naar de projektor gevoerd om na de projektie via een regelarm die de snelheid regelt, terug te worden geleid naar de eindloze non-rewindtafel. Daar wordt het begin van de film aan het einde van de film geplakt. Bij de start van de projektor gaat de tafel draaien, waarbij de film uit het midden via de projektor naar de buitenwikkeling op de tafel wordt gevoerd, om daar weer te worden opgespoeld. De tafel heeft bij de buitenrand zes radiale uitsparingen. Hieronder zijn uitklapbare filmgeleidingspennen aangebracht die door een instelbaar tijdsysteem de film per drie pennen in de richting van het midden van de tafel schuift. Daardoor ontstaat een klaverblad- vorm in defilmwikkelingen. Na beëindiging van de vertoningen kan de film worden gedemon teerd door gebruik te maken van de middelste tafel van de ST 200 of met gebruik van spoelen op de projektor. Een tweede programma kan via de middelste of onderste tafels voor een extra voorstelling worden vertoond. Uiteraard alleen volgens het bekende non- rewind systeem. DOLBY RANDCODERING Dolby Laboratories Inc. brengen een nieuw automatiserings systeem, de Dolby randcodering. Deze nieuwe techniek begint met een op de filmrand aangebrachte streepcode. Sommige coderingen worden fotografisch tijdens het kopiëren van de filmkopieën aangebracht. Deze coderingen bevatten de instrukties voor de wijze waarop het geluid dient te worden weergegeven, alsmede welk projektieformaat dient te worden ingesteld. Andere coderingen kunnen door de operateur bij de programma-mon tage worden aangebracht. De recente veranderingen van de geluidsreproduktie in de biosco pen alsmede die van de projektieapparatuur, hebben bijgedragen tot een kwaliteit die te vergelijken valt met die zoals voorheen in de bioscooppaleizen met de gerieflijkheid en de romantische betovering. De automatisering van de cabine-installaties maakten het moge- 73

Film | 1990 | | pagina 71