BIO NIEUWS COLLECTE NIEUWS De zomercollecte is afgesloten met een bedrag van 185.322,22. Het Belize-project heeft een goede start gemaakt! Als we dit schrijven zijn de voorbereidingen voor de kerstcollecte alweer in volle gang. In telegram-stijl zullen we u wat op de hoogte brengen: - De kerstcollecte loopt van 14 december 1990 tot en met 11 januari 1991. - De collecte wordt ondersteund door een nieuwe film, gemaakt door Peekel/Stips met in de hoofdrol, Martine van Os en Koos van de Knaap. - Ook nu weer kunnen we de lijst met collecterende theaters uitbreiden met de theaters in Leeuwarden, Stadskanaal en de Hanzehof in Zutphen. - De top-tien van de opbrengsten ziet er als volgt uit: 1. Euro Cinema, Arnhem 2. Tuschinski, Amsterdam 3. Rembrandt, Utrecht 4. City Theater/Movies, Utrecht 5. Tivoli, Apeldoorn 6. Camera, Groningen 7. Alhambra, Enschede 8. City, Hilversum 9. Brinkmann, Haarlem 10. Grand Theater, Amersfoort - In de volgende uitgave van FILM zullen de winnaars van de Bio-Award bekend worden gemaakt. JEUGD RODE KRUIS ONDERSTEUNT BIO-COLLECTE Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft zich in principe bereid verklaart de Bio-collecte te ondersteunen. De mogelijkheid be staat om voor zowel collecterende als niet-collecterende theaters via de afdeling van het Jeugd Rode Kruis collectanten te werven. Een telefoontje naar de afdeling Voorlichting van Bio (08308- 38522) is voldoende. Wij nemen dan contact op met het Jeugd Rode Kruis en zij kijken binnen hun afdeling of er mensen bereid zijn te collecteren. Deze mensen nemen dan rechtstreeks contact op met het theater. U begrijpt, we zijn zeer blij met dit aanbod! BERICHT UIT BELIZE In hetoktobernummervan FILM schreven wij dathet eerste team lid van Bio naar Belize is vertrokken. Na ruim een maand in Belize te zijn geweest, verzond project coördinatrice Anneke Smits een uitvoerige rondschrijfbrief, waarin zij haar ervaringen als 'kwartier-maakster' weergeeft. Annekeheeft eerder ontwikkelingswerk gedaan in Tanzania en vergelijkt haar Belize-ervaringen nogal eens met haar Afrikaans verleden. Zij is vooralsnog neergestreken in Belize/city, een stad, die haar als gevaarlijk en onplezierig was voorgesteld. Leuk te lezen, hoe relativerend zij op deze image reageert. Over haar activiteiten schrijft zij: "Het werk begint zich nu na een maand te vormen. De ochtenden ben ik op de Stella maris-school. 's Middags op Red Cross. Tot december zal ik in Belize-city blijven en daar veel doen, na december wil ik de districten in gaan. Zie echt enorm uit naar de dorpen. Zoek daar toch iets van het primitieve leven dat ik in Af rika vond en wat me zo enorm bekoorde. De Stella Maris-school is iets bijzonders. Allerlei verschillende handicaps door elkaar. De sfeer is heel plezierig. En het is prachtig om te zien hoe bv. een hele grote mongool een jongen met verlamde benen van de bus naar de rolstoel draagt. Iedereen zijn taak! Er zijn veel dove kinderen, en ik voel me echt gehandicapt als ik me tussen hun begeef en niets begrijp van wat ze 'zeggen'. Volgende week begint mijn gebarentaalklasje. Twee uur per week op dinsdag en donderdagavond. Ik hoop snel wat gebaren te kennen. Alles wat ik nu 'spreek' is goedemorgen, pijn en klaar! Daar kom je aardig ver mee, maar 't blijft behelpen. Zeker als je 's middags therapie geeft. De handicaps zijn heel verschillend van die in Afrika. Daar was het toch voornamelijk polio en brandwonden, slecht genezen breu ken en kinderen met een milde hersenbeschadiging. Duidelijk dingen die het gevolg zijn van slechte primaire gezondheidszorg. Hier zijn het bijna allemaal hersenbeschadigingen als gevolg van geboortetrauma's. En onder hen enkele zeer zwaar gehandicapte kinderen. Ik sprak een medisch studente, die op de afdeling bevallingen had gewerkt en haar verbaasde het niets. Vaak duurt het heel lang voordat de kinderarts er is. Veel kinderen hebben een slechte start. Geen snelle acties om de kinderen te laten ademen e.d. Heel triest eigenlijk, dat dat toch niet goed werkt. De school wordt geleid door zuster Elsa. Een heel bijzondere vrouw. Ze leeft echt voor haar school en voor haar kinderen. Zo in het begin van het schooljaar brengt ze nachten wakker door, om alle nieuwe kinderen te troosten die voor het eerst ver van huis zijn. En overdag is ze nog even fit als anders. Ik voelde me de eerste keer verplicht een rok te dragen, alle vrouwen, of althans bijna alle, dragen hier rokken. De tweede dag kwam ik in een broek. En zuster Elsa zei dat ze dat toch wel veel handiger vond. Laatst kwam ik in een druk bewerkte stoffen broek en ze zei dat ze deze heel leuk vond. Zo zie je maar weer. Denk ik me aan te passen voor een katholieke zuster -nette kleren- blijkt ze mijn meest opzichtige broek het meest te waarderen! Afgelopen week de fysio echt gestart! En dat gaat goed. Registratieformulieren ontworpen en recordboeken gemaakt. Wil niet echt een survey doen, maar er is zo weinig bekend over de situatie hier dat ik toch wil proberen veel vast te leggen, om enigszins een indruk te krijgen van de omvang en de aard van de problemen, 's Middags ben ik op Red Cross. Heb mijn buro daar. 't Is nog wel wennen om geconcentreerd te werken op een kantoor waar 5 anderen in dezelfde ruimte zitten. Ben op het ogenblik hard bezig met het voorbereiden van een workshop over disabling diseases.Die vindt over 2 weken plaats en duurt 2 weken. Een enorme klus om al het lesmateriaal te maken. Maar wel leuk werk. Er zit nu alleen nogal haast achter. De workshop zou namelijk eind november zijn, maar het Ministerie van Onderwijs besloot dat 5-16 november beter uitkwam. Dat geeft dus nogal tijdsdruk! Maar mezelf kennende functioneer ik toch beter onder tijdsdruk.Zal wel zenuwachtig zijn de eerste dagen. Hoop zo dat het goed klikt met de groep!" Zodra wij weer berichten van Anneke krijgen, zullen we deze doorgeven aan 'het thuisfront'. Anneke krijgt per begin januari versterking van ergotherapeute Monica Rook en per 1 april van 'onderwijsman' Jan van der Velde. In het najaar van 1991 vertrekt logopediste Marjan Sliepenbeek naar Belize, om na te gaan hoe zij vanuit haar vakgebied kan bijdragen tot verdere ontwikkeling van de kinderrvalidatie aldaar. Ook hun ervaringen hopen wij te kunnen doorgeven. het adres van Anneke Smits in Belize is: Belize Red Cross P.O. Bos 413 Belize City Belize (Centraal Amerika) S. Steenstra 77

Film | 1990 | | pagina 75