24 september t/m 2 oktober 1992 CINEMA MILITANS LEZING 1992 Nederlandse Film Dagen De twaalfde editie van de Nederlandse Filmdagen 1992 heeft plaats van 24 september t/m 2 oktober 1992 te Utrecht. De Nederlandse Filmdagen behoeven eigenlijk geen nadere intro ductie meer. Sinds jaar en dag is dit nationale filmfestival een be grip bij zowel de gewone film-liefhebbers als de film-professio- nals. Het programma van de Filmdagen kent dan ook een rijke schake ring aan onderdelen, zodat er voor iedereen iets van zijn of haar gading te vinden is. De stijging in de bezoekersaantallen staaft deze beweringen. PROGRAMMA 1992 Ook dit jaar is er met veel zorg een gevarieerd en verrassend pro gramma samengesteld. Natuurlijk zal de kern van de twaalfde editie van de Nederlandse Filmdagen traditiegetrouw bestaan uit de vertoning van circa 160 Nederlandse speelfilms, korte films, documentaires en animatie films die in de voorafgaande twaalf maanden gereed zijn geko men. Anders dan voorheen echter zal er een selectie van maxi maal 25 première-films en hoogtepunten uit het afgelopen film- seizoen worden gepresenteerd als hoofdprogramma. RETROSPECTIEF KITTY COURBOIS Tot de speciale programma's behoort dit jaar onder meer een te rugblik op het filmoeuvre van actrice Kitty Courbois. Haar debuut - in 'Helden in een schommelstoer (Frans Weisz, 1963) - markeer de het begin van een hoopgevende bloeiperiode in de na-oorlogse Nederlandse film. Courbois mag gerust gezien worden als de 'grande dame' onder de Nederlandse actrices. Zowel in het theater als op film en te levisie heeft zij in de meest uiteenlopende genres triomfen ge oogst. RETROSPECTIEF ADRIAAN DITVOORST Een ander retrospectief zal gewijd worden aan het werk van de vijf jaar geleden overleden cineast Adriaan Ditvoorst, die films op zijn naam heeft staan als 'De blinde fotograaf', 'Paranoia', 'De mantel der liefde' en 'De witte waan'. Acteur Thom Hoffman, die met Ditvoorst heeft samengewerkt in deze laatste film vervaardigt momenteel een documentaire over Ditvoorst, die tijdens de Filmdagen zijn wereldpremière zal be leven. RETROSPECTIEF THEATER EN FILM Waar vorig jaar nog aandacht besteed werd aan Film en Televisie, zal dit jaar gekeken worden naar de relatie tussen Theater en Film. In dit thematische retrospectief wordt een verkenning gemaakt van de produktionele en esthetische wisselwerking tussen twee kunstdisciplines die in Nederland weinig affiniteit met elkaar lijken te vertonen. Welke lijnen lopen er bijvoorbeeld tussen Nederlandse theatergezelschappen en -acteurs enerzijds en de Nederlandse film anderzijds? Aandacht zal onder meer uitgaan naar films uit de invloedssferen van Hauser Orkater ('Abel'), het Werkteater ('Opname') en Toneelgroep Amsterdam ('Leedvermaak'). VAKPRIJS MONTAGE Montage is dit jaar de discipline waarin de zogeheten Vakprijs wordt toegekend. In dat licht staat onder meer een driedaags seminar 'Snijden in Nederlandse speelfilms' onder leiding van Ot Louw op het pro gramma. Aan de hand van recente praktijkvoorbeelden zal de montagestijl van een vijftal Nederlandse cutters onder de loep worden geno men. GROLSCH FILMPRIJS Bierbrouwer Grolsch is al sinds enige jaren sterk betrokken bij de Nederlandse filmwereld. Net als voorgaande jaren is Grolsch een van de hoofdsponsors van de Filmdagen. Dit jaar heeft Grolsch een filmprijs in het leven geroepen: 'De Grolsch Filmprijs, de nieuwe oogst'. Deze filmprijs waarmee een geldbedrag van 15.000,- gemoeid is, zal worden uitgereikt aan een veelbelovend filmtalent. Hierbij moet zeker niet alleen gedacht worden aan acteurs of regisseurs, maar bijvoorbeeld ook aan licht- en geluidstechnici, scenarioschrijvers, art directors en cutters. De inschrijving van deze filmprijs geschiedt via de inschrijving voor de Nederlandse Filmdagen. Een onafhankelijke jury, dit jaar onder het voorzitterschap van Matthijs van Heijningen, zal de uiteindelijke winnaar bepalen. AFFICHE Het affiche van de Nederlandse Filmdagen 1992 is ontworpen door regisseur Dick Maas in samenwerking met Mireille Geijsen. Victor Arnolds verzorgde de fotografie. Speciale dank gaat uit naar Tatjana. Mireille Geijsen zal dit jaar tevens de aankleding van het festival verzorgen. TOT SLOT Natuurlijk zal er tijdens de Nederlandse Filmdagen 1992 veel meer te zien en te beleven zijn, dan hierboven beschreven staat. Maar daarover berichten wij u in het volgende nummer van Film. De Amerikaanse regisseur en scenarioschrijver Paul Schrader houdt dit jaar de Cinema Militans lezing. In navolging van Roland Joffe, Peter Greenaway, Dusan Makavejev, Alexei German en Henning Carlsen zal hij zijn visie naar voren bren gen op 'de levensvatbaarheid van de cinema in het huidige tijdsgewricht'. Paul Schrader schreef het scenario van o.a. Taxi Driver, Raging Buil en The Last Temptation of Christ. Hij regisseerde èn schreef onder meer American Gigoio, Cat People en Mishima. De Filmdagen zullen een beperkt retrospectief aan het oevre van Schrader wijden met o.a. de Nederlandse première van Light Sleeper. 12

Film | 1992 | | pagina 12