De klachten over verhuur van illegale banden in videotheken zijn sterk verminderd; de klachten over verhuur vanuit woonhuizen - vaak in wijken waar geen videotheek is gevestigd - houden echter aan. Verder zijn er op het gebied van verhuur nog problemen met de zg. Oosterse videotheken. Minderheidsgroeperingen geven vaak de voorkeur aan hun eigen repertoire. De moeilijkheid is dat in de landen van herkomst het auteursrecht niet of nauwelijks geregeld is. Het komt voor dat de Officier van Justitie de Opsporingsdienst vraagt een onderzoek in te stellen. Stichting Video veilig waakt voornamelijk over Anglo-Amerikaanse rechten. Steeds meer wordt dit repertoire ook in Oosterse video theken verhuurd." De piraterij-bestrijding is dus tot op heden doelmatig geweest. Maar hebben de beschermende maatregelen ook effekt op de lan ge termijn? Emmy: "We moeten de vinger aan de pols blijven houden en niet verslappen. Je ziet nu soms gebeuren dat distributeurs gemak- zuchtiger en nonchalanter worden. Bovendien heeft zich sinds een jaar of vier een ander probleem aangediend: de koopmarkt. Aanvankelijk beperkte de koopmarkt zich tot kinderfilms en 'how to'-films, maar gaandeweg zijn er speelfilms in omloop gekomen en is de omzet op de koopmarkt gigantisch gestegen. De distributeurs hebben hun afzetkanaal via warenhuizen, winkelketens e.d. De piraten slijten hun illegale ko pieën op markten, scholen, kantines enz. De verkoopmarkt speelt zich dus niet zozeer af binnen de videotheken. De voornaamste re den daarvoor is, dat, in tegenstelling tot verhuur, verkoop niet mag plaatsvinden na sluitingstijd van de winkels. Maar door regelmatige controle op markten e.d. en door oplet tendheid van de distributeurs wordt ook de verkoopmarkt op het ogenblik goed beheerst. Nog een ander punt waar we alert op zijn is de openbare vertoning van video-cassettes. Het komt regelmatig voor dat bijvoorbeeld scholen en jeugdhuizen video's vertonen voor grote groepen, daarvoor entree-geld vragen en reklame maken. Zonder een ver gunning is een dergelijke vertoning illegaal." Kan de Stichting Video Veilig maatregelen nemen tegen parallel import van video-cassettes? Emmy:"Tegen parallel-import vanuit de E.E.G. kan de Stichting niets ondernemen. Voor alle duidelijkheid: parallel-import wordt veroorzaakt door afwijkende videorelease-data in de diverse lan den. Zo kan het dus gebeuren, dat bijvoorbeeld in Engeland of Duitsland een film veel eerder op video uitkomt dan in Nederland. De import van deze banden is legaal, zolang ze niet Nederlands ondertiteld worden. Ik geloof overigens niet dat de verhuur van dergelijke, niet onder titelde cassettes grote vormen zal aannemen. Het merendeel van de consumenten geeft de voorkeur aan een ondertitelde versie. Slechts een klein deel van het grensgebied vormt hierop een uit zondering. Momenteel wordt er op Europees niveau overleg gepleegd over de mogelijkheid de video-release in de diverse landen gelijk te trek ken. Tenslotte is het met betrekking tot piraterij-bestrijding misschien wel leuk te weten, dat Nederland internationaal gezien koploper is. Het bestaan en de bevoegdheid van de Opsporingsdienst Buma/Stemra bijvoorbeeld is uniek in de wereld. Ook waren we nummer één met het verplicht stellen van het veiligheidszegel. Vele landen, verenigd in de International Video Federation, hebben inmiddels dit voorbeeld gevolgd. Jaarlijks komen de piraterijbe strijders uit Europa en Amerika bijeen om van gedachten te wisse len. Kortom, ook al hebben we de video-piraterij goed onder controle, op nationaal en internationaal niveau is het zaak alert te blijven en zo mogelijk dreigende problemen een stapje voor te zijn!" A.D.

Film | 1992 | | pagina 20