hio NIEUWS WIJ HETEN VAN HARTE WELKOM.... De lijst met collecterende bioscopen kan worden aangevuld met Palace 1-3 in Maastricht, H 1-5 in Heerlen, Cultureel Centrum "de Kolk" in Assen, Nutsgebouw in Werkendam en het Bio Dorpshuis in Rijswijk. U begrijpt dat wij deze theaters van harte welkom heten. BIO HELPT GEHANDICAPTEN IN BELIZE OP WEG Bovenstaande krantenkop stond boven een artikel, geschreven door John Bruinsma van dagblad "de Gelderlander". Deze journalist be zocht de bijeenkomst op 25 november jJ. waar de vier medewer kers van Bio vertelden over hun ervaringen tijdens hun verblijf in dit Midden-Amerikaanse land. Maar niet alleen de kop willen wij ver melden, ook zijn artikel willen wij u niet onthouden. Arnhem - Er zijn Belizianen die de handicap van hun kind als een straf van God zien. Er zijn ook Belizianen die geld sparen voor een operatie in de Verenigde Staten, omdat ze denken dat hun gehandi capt kind dan "normaal" kan worden. Dat gehandicapte kinderen met de meest elementaire revalidatietechnieken hun leven prettiger kunnen leven, dat begint nu pas tot de massa door te dringen. De medewerkers van Bio, die twee jaar geleden in samenwerking met het Rode Kruis een ontwikkelingsproject in het Midden- Amerikaanse Belize begonnen, maakten naar Nederlandse maatstaven en sprong terug in de tijd. Maar in twee jaar kan een hoop veranderen, zo bleek tijdens een presentatie van dit project, dat nu halfweg is. Kennis Tien Beliziaanse leerkrachten die in het regulier onderwijs werk zaam zijn, werden door de vier deskundigen die Bio en het Rode Kruis er één voor één op uitstuurden, omgeschoold tot docenten met speciale kennis van revalidatie-technieken. Zij zijn nu niet al leen in staat om de problemen van gehandicapte kinderen op school vroegtijdig te onderkennen en beter op te vangen, de bedoe ling is ook dat ze hun kennis overdragen op collega's, die op scho len elders in het land werken. Dan kunnen de gehandicapte kinde ren die daar komen ook beter worden geholpen. Voorts zijn als gevolg van het project, in elk van de zes districten die Belize kent, tien geschoolde vrijwilligers werkzaam die op huis bezoek gaan bij mensen met gehandicapte kinderen. Zij moeten er voor zorgen dat iets wordt gedaan aan de problemen die dat thuis geeft. Met eenvoudige maatregelen moeten ze ervoor zorgen dat de kinderen beter kunnen functioneren. Dat kan bijvoorbeeld met de simpele aankoop van een blender zijn, om voedsel fijn te malen voor een kind dat niet kan kauwen. 120 families die deze steun tot voor kort ontbeerden, kunnen op deze manier geholpen worden. Met de komst van de Arnhemse ontwikkelingswerkers heeft ook de screeningstest haar intrede gedaan. In het Nederlandse speci aal onderwijs is het heel gewoon dat een nieuw aangemeld kind wordt beoordeeld op wat het wel en niet kan. Aan de hand daarvan wordt een behandelingsplan vastgesteld. In Belize was dat volstrekt niet gebruikelijk, maar hier wordt deze werkwijze nu ook in toene mende mate toegepast. Vier jaar geleden besloot Bio een revalidatieproject in het buiten land te ondersteunen. Dat gebeurde met instemming van de bio scoop- en filmwereld, Bio's grootste weldoener. Want die laat on der de bioscoopgangers de collectebus rondgaan waarin donaties voor het werk van de Arnhemse stichting worden gestopt. In overleg met het Rode Kruis, dat in het land al prominent aanwe zig was, viel de keus op Belize, het voormalige Brits Honduras, dat ligt ingebed tussen Mexico en Guatemala aan de Caraïbische zee. Het is een landje dat de helft kleiner is dan Nederland en dat maar 200.000 inwoners van vijf verschillende nationaliteiten kent. Het revalidatieproject dat Bio heeft opgezet, is gekoppeld aan de Stella Maris School, een speciale opleiding voor zo'n honderd ge handicapte kinderen. Fysiotherapeute Anneke Smits, ergotherapeu te Monika Rook, onderwijsdeskundige Jan van de Velde en logope diste Marjan Sliepenbeek troffen een gemengde school aan met do ven, blinden, geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten en kinderen met leerproblemen. Door middel van talloze workshops hebben ze in de eerste plaats de in Belize ontbrekende kennis van hun eigen vakgebied op leerkrachten overgedragen, want het uiteindelijke doel is dat het land de revalidatie-zorg op eigen kracht kan uitbouwen. Daarnaast spande met name Monika Rook zich in om hulpmiddelen te maken, want ook die ontbraken meestal. Uit plastic emmers van een gulden sneed ze handspalken, uit hout, materiaal dat in Belize voorradig is, maakte ze aangepaste stoelen of staanplanken. En ze leerde mensen ter plekke ook om dat zelf te doen. Ministerie Het Ministerie van onderwijs in Belize juicht de westerse bemoeien is toe. Op eigen kracht zou het zo'n ontwikkeling niet in gang kun nen zetten, meent directeur Dalva Martinez van de Stella Maris school. Zij kijkt een aantal weken in Arnhem rond om te zien hoe het hier met de scholing en behandeling van gehandicapte kinderen toegaat. "De steun wordt geaccepteerd, omdat het met behoud van de eigen verantwoordelijkheid gaat. Dit project heeft kennisover dracht tot doel. En dat gaat in goede harmonie. Wij hebben nooit het gevoel gehad te worden gekleineerd omdat die kennis bij ons ontbreekt". Volgens mevrouw Martinez is met het project een basis gelegd waarop Belize zelf kan voortborduren. Dat zal nodig zijn, want het zal nog jaren vergen vooraleer het structurele probleem dat de zorg voor het gehandicapte kind in Belize is, opgelost is. "Wat bijvoor beeld ontbreekt is een volledige analyse", zegt mevrouw Martinez. "Wij proberen het ministerie van volksgezondheid daartoe aan te sporen. Schattingen van Unicef leren dat in ons land zo'n 12.000 gehandicapten moeten zijn. Maar er is geen inzicht in om wat voor mensen het gaat, welke handicap ze hebben en met welke zorg ze het beste zijn gediend". S. Steenstra Dalva Martinez van de Stella Maris school in Belize te gast bij Bio x (foto: APA Arnhem) 47

Film | 1992 | | pagina 47