HOLLAND FILM PROMOTION - MEMO Holland Promotion door Fred de Haas MEET THE DUTCH in St.Petersburg (Leningrad) De in de vorige editie van FILM be sproken documentaire presentatie in St.Petersburg ligt inmiddels wat verder achter ons en heeft redelijke reak- ties opgeleverd. Het documentaire festi val van St.Petersburg bevindt zich duide lijk in een overgangsfase vanuit het oude communistische systeem naar een vorm van kapitalistische mentaliteit. Men is zeer geïnteresseerd in alles wat op film- gebied uit het westen komt, maar is vooral uit op financiële steun en bijdra gen voor het maken van films. Tijdens een seminar dat ter gelegenheid van het Meet The Dutch programma werd gehouden, bleek het financiële as pect de meeste aandacht te krijgen. Dergelijke bijeenkomsten geven aan hoe moeilijk het is om anderen (in dit geval Oost-Europeanen) ervan te overtuigen dat het bij ons ook niet eenvoudig is om een documentaire van de grond te krij gen. Belangrijkste effekten van deze speciale aktiviteit in St.Petersburg zijn de verbe terde onderlinge kontakten tussen docu mentaire-makers uit beide landen, waar mogelijkerwijze in de toekomst enige vorm van samenwerking uit voort kan komen. Inmiddels valt het programma Meet The Dutch internationaal op, hetgeen al heeft geleid tot uitnodigingen uit Marseille in juni en Bombay in oktober (beide docu mentaire festivals). Ook in de U.S.A., het universiteit-circuit, bestaat belangstelling bij Columbia University in New York en bij Harvard. Het programma zal van tijd tot tijd wor den aangevuld met nieuwe produkties. 43e Internationale Filmfestspiele Berlin Zoals reeds gemeld had Nederland voor het eerst in 9 jaar een film in de competi tie van dit belangrijke festival: 'Op Afbetaling' van Frans Weisz. De film werd gepresenteerd op de dag van de Nederlandse lunch, woensdag 17 febru ari; een prettige bijkomstigheid, omdat we hierdoor voor het eerst in lange tijd weer eens konden spreken van een Nederlandse Dag. De voorstelling van de film in aanwezigheid van Renée Soutendijk, Gijs Scholten van Aschat, Frans Weisz, scenario-schrijver Jan Blokker en producent René Seegers, was goed bezocht, hoewel niet uitverkocht. De reaktie op de film was redelijk, waar bij in de persreakties vooral de aandacht voor Renée Soutendijk opviel. Na afloop werd er voor genodigden een geanimeerde Midnightparty georgani seerd ter gelegenheid van deze competi tie-selectie. Als belangrijk uitvloeisel van deze pre sentatie kunnen wij de festival-uitnodi gingen aanmerken, die geleidelijk binnen druppelen. Het festival zelf en vooral de markt, waar H.F.P. weer met een stand aanwezig was, bleek geanimeerder dan vorig jaar, al hoewel de algemene klacht toch de kwa liteit van het programma betrof; er zijn zelfs lieden die beweren dat het Panorama-programma interessanter was dan het hoofdprogramma. De uitstraling van onze stand op de markt was goed te merken aan de grote aanloop en belangstelling voor Nederlandse films. Voornamelijk van de zijde van festival-programmeurs die op zoek waren naar nieuwe films voor hun eigen festivals. Als informatie- en kontaktpunt voor de aanwezige Nederlanders vervult de stand een geheel eigen taak die niet meer weg te denken is in Berlijn. Hetzelfde geldt voor Cannes. De Nederlandse delegatie was trouwens vrij groot dit jaar, omdat vele producen ten de marktscreenings van hun films bij woonden. Het bijwonen van de marktscreening door producenten biedt de mogelijkheid om onmiddellijk in te gaan op commer ciële belangstelling voor een film. Van echt belangrijke verkopen kan helaas nog niet worden gesproken, maar deze worden veelal later gerealiseerd. De Nederlandse produktie "Madame Leau", vertoond in het Forum pro gramma, won de Fiedenspreis, een van de vele extra prijzen die aan de verschil lende festivalprogramma's verbonden zijn. Holland Film Promotion - nieuwe stijl (sedert 1 januari 1991) In het meinummer van FILM zullen wij de taakuitbreidingen, die H.F.P. heeft gekre gen als gevolg van de privatisering van een aantal taken van de afdeling Film van W.V.C.belichten. Festival-informatie (Nieuwsbrief 1993/1) Melbourne Int.Film Festival, 4 - 19 juni 1993, in Melbourne (Austr.); genre: diverse; inschrijving: 2 april. Stuttgart Natuur Film Festival, 4 - 8 juni 1993, in Stuttgart (Duitsl.); genre: natuur; inschrijving: 9 april. Festival de Lorquin, 8-11 juni 1993, in Lorquin (Fr.); genre: med./psych.films; inschrijving: 8 mei. Documentaire Film Festival, 15 - 19 juni 1993, in Marseille (Fr.); genre: documen taires; inschrijving: 31 maart. Int.Kort Film Festival, 16 - 20 juni 1993, in Vila do Conde (Port.); genre: diverse kort; inschrijving: 16 april. Cinema Jove '93, 22 - 27 juni 1993, in Valencia (Sp.); genre: Regiss. tot 30 jr.; inschrijving: 30 april. Moskou Int.Film Festival 1 - 12 juli 1993, in Moskou (Rusl.); genre: speel films; inschrijving: 15 mei. Film/Video '93, 3 - 10 juli 1993, in Montecatini (Itl.); genre: diverse; in schrijving: 15 maart. Wine Country Film Festival, 14 - 25 juli 1993, in Glen Ellen (USA); genre: diverse; inschrijving: 30 april. Film Festival Gijon 16 - 23 juli 1993, in Gijon (Sp.); genre: korte/lange films; in schrijving: 20 mei. Odense Film Festival, 30 juli - 5 augustus 1993, in Odense (Den.); genre: imaginair; inschrijving: 1 mei. Int.Kinder Film Festival, 5 - 15 september 1993, in Moskou (Rusl.); genre: jeugd/ kinderfilms; inschrijving: 1 juli. Tokyo Int.Film Festival 24 september - 3 oktober 1993, in Tokyo (Jap.); genre: diverse; inschrijving: 15 juni. Ie Shanghai Int.Film Festival, 7 - 14 okto ber 1993, in Shanghai (Ch.); genre: speel films; inschrijving: 30 juni. Int.Film Festival 22 - 30 oktober 1993, in Valladolid (Sp.); genre: lange/korte films; inschrijving: 31 juli. Int.Film Festival voor Kinderen, 14 - 23 november 1993, in Udaipur (India); genre: jeugd/kinderfilms; inschrijving: 15 augustus. Mannheim Int.Film Festival 15 - 20 november 1993, in Mannheim (Duitsl.); genre: kort/lang/docum.; inschrijving: 19 september. Int.Documentaire Film Festival 25 november - 1 december 1993, in Leipzig (Duitsl.); genre: documentaires; inschrijving: 10 september. Int.Documentaire Film Festival, 8-15 december 1993, in Amsterdam (Ned.); genre: documentaires; inschrijving: 15 september. Buff Int.Film Festival, 20 - 22 januari 1994, in Malmö (Zwed.); genre: jeugd/kinder films. De met een gemarkeerde festivals komen voor op de A-lijst, zoals die staat vermeld in de uitgave Filmmakers en Filmfestivals. 19

Film | 1993 | | pagina 19