Nederlandse Film Dagen door Ido Abram 22 september t/m 1 oktober 1993 Utrecht De dertiende editie van de Nederlandse Filmdagen heeft plaats van 22 september tot en met l oktober 1993. De Nederlandse Filmdagen behoeven eigenlijk geen nadere introduktie meer. Sinds jaar en dag is dit nationale filmfes tival een begrip bij zowel de gewone film liefhebbers als de filmprofessionals. In de komende nummers van FILM zullen wij u op de hoogte houden van de voorberei dingen van dit nationale filmfestival. Programma 1993 In het programma van de Nederlandse Filmdagen 1993 zijn vier grote onderde len te onderscheiden: het competitiepro gramma, het panorama '93, de retrospec tieven en de vakprogramma's. Competitieprogramma '93 Het competitieprogramma biedt een overzicht van alle Nederlandse speel films, documentaires, korte films en op film gemaakt televisiedrama, die de afge lopen twaalf maanden gereed zijn geko men. Zo zullen o.a. films als "Vals licht" van Theo van Gogh, "De kleine blonde dood" van Jean van de Velde en Rob Houwer, en "The Mozart bird" van Ian Kerkhof op de Filmdagen te zien zijn, evenals documentaires als "Bewogen koper" van Johan van der Keuken, "Wij Andriessen" van Ireen van Ditshuyzen en "Part time god" van Paul Cohen. Daarnaast zal een groot aantal films tij dens de Nederlandse Filmdagen zijn pre mière beleven, waaronder "Hartver scheurend" van Mijke de Jong, "Belle van Zuylen" van Digna Sinke en de documen taire "Paparazzi" van Joost Kraanen. Alle films in het competitieprogramma dingen mee naar de Grote Prijzen van de Nederlandse film, de Gouden Kalveren. Om de overzichtelijkheid voor het pu bliek en de makers te bevorderen zullen de eerste vertoningen of premières van de competitiefilms op één lokatie te zien zijn en krijgt het competitieprogramma in de festivalpublikaties extra accent. Panorama '93 In Panorama '93 zijn de films opgenomen die in het afgelopen jaar gereedgekomen zijn, maar niet deelnemen aan de compe titie. Ze worden vertoond in program ma's als het Vlaams Panorama, de Bekroonde Opdrachtfilm, Foreign Affairs en het vorig jaar zo suksesvolle onder deel studentenfilms. Retrospectief Gerard Thoolen De Nederlandse Filmdagen zullen ook dit jaar weer uitgebreid aandacht besteden aan een Nederlandse akteur of aktrice, die zijn of haar sporen in de Nederlandse film verdiend heeft. De Filmdagen hebben dit jaar de eer een bijzonder retrospectief te wijden aan het werk van Gerard Thoolen. Thoolen is zonder meer een van de meest gerenommeerde akteurs van Nederland. Zowel in het theater als in de film heeft hij met een enorme overtui gingskracht personages van diverse pluimage gespeeld. Op het gebied van theater springen zijn werkzaamheden bij het Werktheater het meest in het oog. In films is hij in zeer uiteenlopende rollen te zien: van een kortzichtige werkloze in "Werkloos" (1975), een weerspannige an archist in "Het teken van het beest" (1980), een onverschillige ambtenaar in "De smaak van water" (1982), een jolige Surinamer in "Een zwoele zomeravond" (1982), tot een geniepige onderwereldfi guur in "De drie beste dingen in het leven" (1992). Voor zijn rol in "De Mannetjesmaker" (1983) werd Thoolen bekroond met een Gouden Kalf. Tijdens de Filmdagen zal een ruime selektie van het omvangrijke filmoeuvre van Thoolen te zien zijn. Gerard Thoolen in "De Mannetjesmaker" (1983) Retrospectief 35 jaar Nederlandse Filmgeschiedenis De Nederlandse filmgeschiedenis loopt als een rode draad door de dertiende editie van de Nederlandse Filmdagen. De oprichting van de Filmacademie in 1958 en de première van "Fanfare" (1958) van Bert Haanstra en "Dorp aan de rivier" (1958) van Fons Rademakers markeer den een nieuw begin van de Nederlandse cinema. Het twee jaar daarvoor opge richte Produktiefonds begint vruchten af te werpen. Het aan dit retrospectief gelieerde filmprogramma bestaat uit een selektie films die op een opvallende wijze een rol hebben gespeeld in de Nederlandse filmgeschiedenis van de afgelopen 35 jaar. Tevens zal de documentaire "Op de fiets naar Hollywood" van Willem Thijssen en Robbe de Hert, die gewijd is aan deze periode, zijn première beleven tijdens het festival. Bovendien zal de Nederlandse film geschiedenis van 1958 tot heden door middel van inleidingen en gesprekken nader belicht worden. Nederlandse Filmmaand Na het grote sukses van de Nederlandse Filmzondag in 1992 en in relatie tot het retrospectief 35 jaar Nederlandse Film geschiedenis organiseren de Nederlandse Filmdagen in samenwerking met de Nederlandse vertoners Jogchem's Theaters, Minerva, MGM Cinemas, Wolff Bioscooponderneming, de Nederlandse Filmtheaters en de Nederlandse omroep in de maand september de Nederlandse Filmmaand. Tijdens de Nederlandse Filmmaand zul len de commerciële filmvertoners in mo gelijk 25 bioscopen, op vier zondagen, belangrijke mijlpalen uit de vaderlandse filmgeschiedenis presenteren in aanwe zigheid van de makers. Langs de Nederlandse filmtheaters zal een uitge breid pakket rouleren, waarin films voor komen die opnieuw aandacht verdienen omdat zij een punt van verandering mar keren in de Nederlandse filmgeschiede nis. Ook de Nederlandse televisie zal in september uitgebreid aandacht besteden aan de Nederlandse film. Vakprijs 1993: Camera De Vakprijs wordt dit jaar uitgereikt in de discipline 'camera'. Middels een en quête onder leden van het GNS, de NFC, de NBF en de DIFA zal de beste Nederlandse cameraman of -vrouw van de laatste vijf jaar bepaald worden. Rond de Vakprijs wordt als vanouds een meer daags seminar georganiseerd, waarin be faamde cameramensen aan de hand van filmfragmenten inzicht geven in hun mé tier. Staf De staf van de Nederlandse Filmdagen bestaat uit een groot aantal oude beken den en enkele nieuwe gezichten: Jacques van Heijningen (direkteur), Herman de Wit en Moniek Huijdink (programma), Doreen Boonekamp (produktie), Mieke Spaans (chef de bureau), Ido Abram (pers en publiciteit), Karin Borst (Holland Film Meeting) en Bas Vas Dias (sponsoring). Dagelijks Bestuur Monique van de Ven en Hans Hylkema hebben afscheid genomen van het Dagelijks Bestuur van de Nederlandse Filmdagen. Hun plaatsen worden ingeno men door Laurens Geels en Rob Houwer. Naast hen bestaat het Dagelijks Bestuur uit Rinus Haks (voorzitter), Florian Diepenbrock (penningmeester), Wim J.A.van Roosmalen (secretaris), Ineke Houtman en Elsbeth M.Polak. Tot Slot Natuurlijk zal er tijdens de Nederlandse Filmdagen 1993 nog veel meer te zien en te beleven zijn. In het volgende nummer van FILM hopen wij u meer informatie te kunnen geven over het programma van de Nederlandse Filmmaand en - natuur lijk - over het programma van de Nederlandse Filmdagen 1993. 23

Film | 1993 | | pagina 22