hele regio, kan het resultaat van 147 in 1992 bepaald mager worden genoemd. In 1992 is immers het zeer luxueuze Cinedom (geopend dec'91) het hele jaar in bedrijf geweest. Hoewel nauw keurige gegevens niet mogen worden vrijgegeven, is het algemeen bekend dat het ca. 20 km. buiten Keulen gele gen multiplex in Hürth sterker achter uit is gegaan dan het landelijk gemid delde. De trekkracht van twee nieuwe multiplexen in de zelfde regio in aan merking nemend, is de gecorrigeerde index van 71 van de 'Umfeldkinos' in 1992 nog redelijk te noemen. Opgemerkt zij echter, dat er van de 58 Umfeldkinos' toch 12 een index van 50 of minder hebben behaald. Regio Hannover Gezien het feit dat Cinemaxx (geopend in maart '91) in 1991 niet en in 1992 wel volledig in bedrijf is geweest, is de stijging van de index van 133 naar 138 gering te noemen. Dat deze ontwikkeling sterk ten koste van de overige bioscopen is gegaan, blijkt wel uit de omstandigheid dat er van de 41 'Umfeldkinos' 25 in 1992 een index van 50 of minder hebben gehad. Het bezoek aan Cinemaxx was in 1991 1.273.073 tegen 1.274.719 in de over eenkomstige tien maanden van 1992 (t.a.p. Bijlage 11). Regio Gelsenkirchen Het moge duidelijk zijn dat het effect van een nieuw multiplex op het totale bezoek in de regio niet onafhankelijk is van de bioscoopdichtheid van die regio. (Het markantste voorbeeld daar van is het eerste multiplex in het Ver. Koninkrijk, dat in het toen bioscoop- loze Milton Keynes werd gevestigd.) De grote stijging van het bezoek in deze regio moet dan ook in dit licht worden gezien. Aangezien het nieuwe multiplex in maart '91 is geopend, be tekent de stijging van de index van 1991 naar 1992 van 162 naar 181 niet eens een pas op de plaats. Die vaststel ling heeft evenwel betrekking op de hele regio inclusief het multiplex; van de in 1991 nog bestaande tien Umfeldkinos' zijn er al vier gesloten, en de zes overgebleven bioscopen hadden in 1992 alle een index van 60 of minder. Regio Bochum De stijging van het totale bezoek is in deze regio zeer groot. Het relatief ge ringe (maar absoluut toch grote) be- zoekersverlies van de 'Umfeldkinos' van 22 in 1992 t.o.v. 1989 komt ook tot uiting in het feit dat er van de 23 Umfeldkinos' slechts twee een index van 50 of minder hadden. Regio Essen Het in dec'91 geopende multiplex (16 zalen) behaalde in 1992 1.448.473 bezoekers en een bruto-recette van DM 14.951.942,- (t.a.p. Bijlage 11). De daling van het bezoek aan de andere bioscopen is groot: van (gecorri geerde) index 117 naar 69 betekent een daling van 41 in één jaar. Van de 49 'Umfeldkinos' hadden er in 1992 dan ook al 24 een index van 50 of minder. Hoewel er tot ultimo '92 pas twee bio scopen zijn gesloten, is het zeker niet denkbeeldig dat de in mijn vorige arti kel aangehaalde voorspelling van een exploitant uit Essen dat de helft van de bioscopen in die stad binnen twee jaar zal zijn gesloten4, min of meer zal uit komen. VERGELIJKING MET ENGELAND Zoals algemeen bekend is, heeft de vestiging van multiplexen in het Verenigd Koninkrijk geleid tot een sub stantiële stijging van het bioscoopbe zoek, dat in geen land zo sterk was ge daald als daar. Gezien het grote aantal nieuwe multiplexen in het VK, mag worden aangenomen dat de investerin gen daarin gemiddeld redelijk renda bel zijn geweest. Dat is niet verwon derlijk, aangezien het VK vóór de vesti ging van de multiplexen in internatio nale filmkringen bekend stond als een "bioscoopwoestijn"5. Vast staat, dat met name de in Duitsland gevestigde nieuwe multiplexen hun ontstaan in belangrijke mate te danken hebben aan de Britse successen. Gezien de re latief hoge bioscoopdichtheid en de gemiddeld goede kwaliteit van het bio scooppark in West-Duitsland, heeft men voor Duitsland voor veel hogere investeringen per complex gekozen dan in het VK. Dit heeft tot dermate grote kwaliteitsverschillen geleid, dat volgens de directeur van de Filmförderungsanstalt, Rolf Bahr, geen enkel Brits multiplex deze kwalificatie verdient indien van de daarvoor in Duitsland geldende criteria wordt uit gegaan. Zeker niet ondenkbaar is, dat het Britse succes zich weliswaar qua bezoek in Duitsland herhaalt, maar door de veel hogere investeringen niet qua exploitatieresultaat. In een land waar de publicatie van be zoekcijfers wettelijk aan banden is ge legd, zijn publicaties over exploitatie resultaten uiteraard ondenkbaar. Van een zeer goed geïnformeerde zegsman heb ik evenwel vernomen dat Cinedom in Keulen ondanks de hoge bezoekcij fers thans een verlies van minstens twee miljoen DM per jaar heeft. Gezien de sterke achteruitgang van de con ventionele bioscopen in die stad, zou dat betekenen dat vrijwel elke bio scoopexploitatie in Keulen met verlies werkt. Dat zou natuurlijk een trieste si tuatie zijn. Een verwijzing naar mijn beschouwing over een wijze van be groten die enigszins neerkomt op ver- dringingsconcurrentie veroorzakende dumping6, lijkt hier niet misplaatst. Inmiddels lijkt het er op, dat de Amerikaanse plannen voor multi plexen in andere delen van West- Duitsland zijn getemporiseerd, het geen in overeenstemming is met de open brief die UCI vorig jaar aan de filmverhuurders in Duitsland heeft ge schreven". Te hopen is, dat het in FILM van dec'92 aangekondigde onderzoek door London Economics ook op het gebied van de nieuwe multiplexen nieuwe in zichten zal verschaffen, en dat daarvan dan ook gebruik zal worden gemaakt bij de beleidsvorming in grote onder nemingen. Noten 1. "Voor het eerst gegevens over de effecten van de nieuwe multiplexen in Duitsland. Het congres van de Duitse bioscoopbond in Baden-Baden" (FILM, mei 1992) Aangezien van de oorspronkelijke Duitse publicatie buiten Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland nauwelijks kennis kon worden genomen, en omdat zowel een samenvatting van de commentaren als de kritiek op de berekeningswijze even eens van belang werden geacht voor bij deze materie betrokkenen in andere landen, is een Engelse versie van mijn artikel door Media Salles in de daarbij aangesloten landen verspreid. 2. Rolf Bahr, "Cinemaxe, Multiplexe und die Folgen" (Filmförderungsanstalt, Berlijn, maart 1993). Deze tekst is, iets anders in gedeeld en slechts met een klein deel van het statistisch materiaal, opgenomen in: "Dokumentation Europaischer Film- theaterkongress" onder de veelzeggende titel "Von Treffern und Betroffenen" ("Over treffers en gedupeerden"). 3. Dat UCI van begin af aan een negatieve houding met betrekking tot informatie verstrekking heeft aangenomen, is al ver meld in: "Het Filmtheater-Seminar 1990 in Baden-Baden, Nieuws over multi- en meg- acomplexen" (FILM, mei 1990); "De nieuwe multiplexen: Trend en bedreiging in de jaren '90. Verslag van het Deutsche Filmtheater Kongress 1991" (FILM, mei 1991); en in het in noot 1 genoemde artikel. 4. Het in noot 1 genoemde artikel, blz. 9 5. "Het gevaar van ongefundeerde op brengstverwachtingen" (FILM, juni 1990), blz. 7 6. "De ontwikkeling van de concurrentie in het filmbedrijf in Nederland" (FILM, mei 1993), blz. 7 7. "UNIC-nieuws" (FILM, juli '92), blz. 5

Film | 1993 | | pagina 7