i i GOUDEN KALF WINNAARS 1996 ANDERE PRIJZEN DIE UITGEREIKT WERDEN TIJDENS HET 16E NEDERLANDS FILM FESTIVAL "Tijdens het 16e Nederlandse Film Festival, dat dit jaar gehouden werd van 25 september t/m 4 oktober, werden weer verschillende prijzen uitgereikt. Dit gebeurde tijdens het Nederlands Filmgala op 4 oktober in de Koninklijke Jaarbeurs. De volgende filmmakers en films zijn in de prijzen gevallen Festivaldirecteur Jacques van Heijningen sprak ter gelegenheid van de afsluiting de volgende tekst uit op het Nederlands Filmgala: "We kunnen terugkijken op een zeer geslaagd festival. Dit jaar is voor ons een enerverend jaar geweest met een nieuwe voorzitter, een verhuizing, andere zalen, financiële proble men en, misschien wel het belangrijkste, een andere opzet voor het uitreiken van de prijzen en de Gouden Kalveren. Om met dit laatste te beginnen denk ik dat de voor ons risicovolle veranderingen, om prij zen tijdens de festival week uit te reiken, door de betrokken film- en tv-makers, heel goed ontvangen is. De enthousiaste reacties zijn voor ons voldoende bewijs dat we op de goede weg zijn. Dit heeft natuurlijk alles te maken met de nieuwe locatie de Winkel van Sinkel. Het pand past perfect in de opzet van een noodzakelijke centrale ontmoetings plaats oftewel een "festivalpaleis". Financieel hadden we, zoals u weet, een moeilijk jaar omdat de sponsoring van een festival als het onze per jaar wel eens wil wis selen. Niettegenstaande zijn na een zichtbare bezuiniging de kosten bijna binnen de begro ting gebleven maar zullen we de crediteuren toch enige coulantie vragen. Het 16e Ne derlands Film Festival vertoonde 360 (in 1995:383) titels in 265 (385) voorstellingen in 8 (9) zalen met 47169 (51265) stoelen met een bezetting van 44,3% (45,2%). Als u alle films gezien zou hebben zat u 203 (283) uur in de bioscoop. Bij de filmvoorstellingen zijn 2000 kaartjes minder verkocht dan vorig jaar. Maar dit ver lies werd zonder problemen gecompenseerd door het bezoek aan de talkshows in de Winkel van Sinkel, de seminars en andere activiteiten. Het festival werd bezocht door 345 Nederlandse gasten. 56 buitenlandse gasten kwamen speciaal naar Nederland voor de Holland Film Meeting. Alan J. Pakula en 17 andere Amerikaanse gasten hebben Utrecht bezocht in het kader van de Cinema Militans Lecture en Holland Meets New York. De jury heeft dit jaar geheel belangeloos 98 (130) uur film en tv gezien en hebben de moeite genomen gedurende 3 weken de pro- dukties in competitie te jureren. Daarvoor wil ik ze hierbij namens het bestuur hartelijk voor bedanken en graag aan u voorstellen: de voorzitter: Ronnie Gerschtanowitz, de vice- voorzitter: Maria Peters, de leden: Frank Bak, Cas Enklaar, Frouke Fokkema, Krijn Meer burg en Loes Wouterson. Het is, zoals gezegd, een geslaagd festival geweest. Een festival dat mogelijk gemaakt wordt door de inzet van 50 medewerkers en 150 enthousiaste vrijwilligers. Mede door hun inspanningen is het een fantastisch fes tival geworden, ik wil ze daarvoor bijzonder hartelijk danken." Zondag 29 september werd in de Pieterskerk de negende Cinema Militans-lezing gehouden. Dit jaar had het festival Alan Pakula uitgenodigd om zijn visie te geven op de positie en levensvatbaarheid van de filmindustrie. Hans Heijnen kreeg een Gouden Kalf voor de Speciale Juryprijs. Theo van Gogh tijdens de première van zijn docu-drama Hoe ik mijn moeder vermoordde. Renée Fokker en Peer Mascini Philips Freriks presenteerde zeven avonden de Talkshow in de Winkel van Sinkel. Tijdens deze avondlijke bijeenkomst sprak hij met gasten, makers van premièrefilms en prijswinnaars. Hier zit hij aan tafel met winnaar van het Gouden Kalf voor Beste Korte Film Jos Stelling (z'n vierde!) voor de film De wachtkamer en hoofdrolspeelster Bianca Koedam. Jeroen Krabbé nam op de Openingsavond, voor de vertoning van "De nieuwe moeder", het eerste Gouden Kalf in ontvangst. Hij kreeg de prijs uit handen van Monique v.d. Ven. Cultuurprijs Jeroen Krabbé Gouden Kalf Vakprijs Filmmuziek Henny Vrienten Gouden Kalf Beste TV Dramaproduktie 30 Minuten - Geboren in een verkeerd lichaam van Pieter Kramer Gouden Kalf Acteerprestatie TV Drama Eric van der Donk in De langste reis Gouden Kalf Beste Korte Film De Wachtkamer van Jos Stelling Gouden Kalf Beste Korte Documentaire Stalin had een brug beloofd van Gerard Jacobs Gouden Kalf voor Beste Acteur Peer Mascini voor zijn rol in Blind Date Gouden Kalf voor Beste Actrice Renée Fokker voor haar rol in Blind Date Gouden Kalf voor Beste Lange Documentaire De slag in de Javazee Regie: Niek Koppen Gouden Kalf voor Speciale Juryprijs Hans Heijnen voor zijn drie documentaires in competitie Strike Out, Uncle Frank en De Waterwolf van Itteren Gouden Kalf voor Beste Regie van een Lange Speelfilm Theo van Gogh voor de speelfilm Blind Date Gouden Kalf voor Beste Lange Speelfilm Lang leve de Koningin geproduceerd door Laurens Geels en Dick Maas Aan het Gouden Kalf voor Beste Korte Film en het Gouden Kalf voor Beste Korte Documentaire zijn de Cineco Award ter waarde van 15.000,- facilitair verbonden, te beste den aan een nieuwe produktie. Aan het Gouden Kalf voor Beste TV- Dramaproduktie, het Gouden Kalf voor Beste Lange Documentaire en het Gouden Kalf voor Beste Lange Speelfilm zijn de Cineco Award van 25.000,- facilitair verbonden, te beste den aan een nieuwe produktie. Prijs van de Stad Utrecht Mart Dominicus voor De Zilveren Pijl Koninklijke Onderscheiding Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw voor eregast Jan de Hartog Tuschinski Film Award Lodewijk Crijns voor Lap Rouge Citroen Award Miriam Kruishoop (Rietveld Academie) voor Da Silva Boy Trip Award voor Beste Wetenschappelijke Televisieprogramma Het geheim van de piramides van Roel Oostra Edward Muybridge Award voor Beste Institutionele Film Kinderen met een schisis van Hans Quatfass Aanmoedigings-reisprijs van de Wetenschappelijke Film-jury Het oerwoud als medicijn van Joost de Haas Prijs van de Nederlandse Filmkritiek De Jurk van Alex van Warmerdam Grolsch Filmprijs Amsterdam, Global Village van Johan van der Keuken Eregast Jan de Hartog in gesprek met Pieter van Lierop na afloop van de vertoning van Ergens in Nederland Twee keer een winnaar van de prijs voor beste studentenfilm. Lodewijk Crijns won, tot niemands verbazing, de Tuschinski Film Award voor zijn NFTVA-eindexamenproduktie Lap Rouge. Deze Award wordt aangeboden door Pathé Cinemas en bestaat uit een geldbedrag van 5.000, - Miriam Kruishoop van de Rietveld Academie ontving voor haar eindexamenproduktie Da Silva de Citroen Award, aangeboden door.... Citroen Nederland, eveneens bestaande uit een geldbedrag van 5.000, - Johan van der Keuken won met Amsterdam, Global Village de Grolsch Filmprijs foto's: Felix Kalkman Marcel Muller Dick Maas en Laurens Geels i i u

Holland Film Nieuws | 1996 | | pagina 18