Bio bestaat 70 jaar! STICHTING BIO-KINDERREVALIDATIE 21 maart 1927 - 21 maart 1997 to Op 21 maart 1927 besloten Amsterdamse bioscoop-exploitanten om een einde te maken aan de toen heersende rage van het collecteren in bioscopen voor goede doelen. Het collecteren was erg populair geworden omdat de bioscopen, als nieuw medium, zo'n grote aantrekkingskracht hadden op het publiek. De Amsterdamse exploitanten besloten om samen een eigen goed doel te starten en alleen nog daarvoor, een keer per jaar, te laten collecteren in hun bioscopen. In die jaren was de aandacht voor de arme wijken in de grote steden en speciaal voor de kinderen in die wijken, "de bleekneus jes", extra groot. Dat bracht de bioscoopeigenaren er toe om te gaan collecteren voor een Vakan tieoord voor kinderen, waar de arme stadskinderen in de vakantie er eens echt uit konden zijn. Hierdoor ontstond Bio- Vacantieoord, met al gauw een eigen kolo- niehuis aan de kust in Bergen aan Zee. In die jaren sprak men van vakantie-kolonies voor kinderen. Het Bio-Vacantieoord bestond bij de gratie van de opbrengst uit de collectes, die al snel in bijna alle bioscopen in Nederland werden gehouden, ingeleid door een spe ciaal gemaakte collectefilm. Als men de oude films bekijkt door de ogen van de hedendaagse bioscoopbezoe ker dan valt onmiddellijk de behoorlijk directe, bijna agressieve, tekst op. Er wordt over bleekneusjes en arme kinderen gespoken op een toon die nu als discrimi nerend zou overkomen. Uiteraard hebben de collectefilms een ontwikkeling doorge maakt in stijl en presentatie, waardoor ze altijd bleven aanspreken bij de bioscoop bezoeker. De opbrengsten hielden gelijke tred met de belangstelling voor de bio scoop, in goede en in slechte tijden, maar zijn altijd op een zeer behoorlijk peil geble ven waardoor Bio-Vacantieoord kon blijven voortbestaan. Eind jaren vijftig verdween het fenomeen "bleekneusjes" meer en meer door de ont wikkeling van de economie en de daaraan verbonden vakantiemogelijkheden voor veel meer mensen. Besloten werd om naar andere hulpmogelijkheden voor kinderen uit te zien. Het bestuur van Bio besloot, na uitvoerige onderzoeken en in overleg met de over heid, om een centrum voor poliopatiëntjes op te zetten en kocht daarvoor een groot bosperceel bij Arnhem. De befaamde archi tect J.P. Oud kreeg opdracht om een zorg centrum voor deze categorie patiënten te ontwerpen, waarin kon worden voldaan aan alle behoeften die de zorg voor polio patiëntjes vereistte. Toen echter het centrum gereed kwam bleek dat er, ook voor polio, oplossingen gevonden waren (vooral vaccinaties), die de behoefte aan een speciaal zorgcentrum kleiner maakten. Het toenmalige bestuur liet zich echter niet uit het veld slaan en maakte onmiddellijk de ommezwaai naar een andere, bekende, grote behoefte namelijk de zorg voor gehandicapte kinderen. Dankzij het genia le ontwerp van architect Oud was het mogelijk om de bestemming van de gebouwen zonder enig probleem om te vormen en geschikt te maken voor deze groep van hulpbehoevende kinderen. Bio-Vacantieoord begon zijn eigen taak als Bio-Herstellingsoord in Arnhem. In het begin werd ook het Vacantieoord nog in stand gehouden en zo werkte Bio tijdelijk op twee terreinen. Begin jaren zestig werd het vakantiehuis in Bergen aan Zee verkocht en werd alle aan dacht gericht op het gehandicapte kind. Het Bio-Herstellingsoord werd de Stichting Bio-Kinderrevalidatie voor kinderen, het Bio-Vacantieoord werd omgevormd in de Stichting Bio-Kinderrevalidatie. Na fusies in Arnhem van een aantal gelijk gerichte instellingen, waaronder het Bio- Revalidatiecentrum, ging Bio-Kinderreva lidatie verder als een fonds dat zich richt te, en nog steeds richt, op de ontwikkeling en ondersteuning van projecten die altijd het gehandicapte kind, en de hulp daar aan, centraal stelt. Sedert 1995 is Bio echter ook weer terug met een Vakantieoord. Onder de naam Blo-Arnhem werd een vakantieproject gestart dat 5 bungalows beschikbaar heeft voor gezinnen met gehandicapte en/of ernstig zieke kinderen, die geen gebruik kunnen maken van regu liere vakantie-voorzieningen. Na bijna twee jaar functioneren blijkt dat deze vakantiebungalows in een grote behoefte voorzien en zijn ze, vooral in de vakantie-periodes, volledig volgeboekt. De reacties van de gasten op dit initiatief is over de hele linie zeer positief; er kan nu al van een succesvol Bio-Vakantieoord worden gesproken. Ondanks de respectabele leeftijd van 70 jaar is Bio nog steeds uiterst jong van hart en blijft zij zich inzetten voor de gehandi capte kinderen en zal zij zich ook in de komende jaren blijven richten op nieuwe initiatieven ter ondersteuning van deze kinderen. Dit is echter alleen maar mogelijk als het Nederlandse Bioscoop- en Filmbedrijf Bio in haar hart blijft meedragen, want BIO komt nog steeds van BIOscoop en is de enige echte BIO. *Reserveer vast 21 maart 1997 in uw agenda!* BESTUURSNIEUWS De heer L. Nielsen, directeur van Pathé- Cinema's, trad tot het bestuur toe waar door het bioscoopbedrijf in het bestuur nog beter vertegenwoordigd wordt. Door deze benoeming is het bestuur weer op volle sterkte met een duidelijke aan wezigheid van de leden van het N.F.C., zoals volgens de statuten vereist. (Vijf van de in totaal negen bestuursleden komen uit de filmwereld). De vertegenwoordigende zijn: R. Wijsmulier, voorzitter W. van Dommelen, vice-voorzitter P. Voorthuijsen, lid V. Reumer, lid L. Nielsen, lid .F.C. leden - distributie - exploitanten - producenten - exploitanten - exploitanten MINERVA ir EVITA BIO Ter gelegenheid van de opening van het geheel vernieuwde Rembrandt Theater in Arnhem werd op 19 december 1996 een grote Gala-Première gegeven van de indrukwekkende film EVITA. Bioscoop-maatschappij Minerva en Filmdistributeur Concorde Film organi seerden deze feestelijke première c.q. opening mede ten bate van Bio- Kinderrevalidatie. Na de officiële opening van het theater door de burgemeester van Arnhem boden de heren Ruyters, namens Minerva, en Wijsmulier, namens Concorde Film, ieder een cheque ter waarde van f 12.500,- aan de directeur van Bio aan. Bio is ontzettend blij met deze indruk wekkende blijk van nog steeds bestaande verbondenheid met het bioscoop- en film bedrijf. Het bedrag zal uiteraard in zijn geheel besteed worden aan activiteiten van Bio. De avond was een groot succes, niet alleen dankzij de bijzonder indrukwek kende film, maar ook omdat de vrijwel nieuwbouw van het complex zeer geslaagd is, waardoor het theater een zeer publieksvriendelijke, comfortabele en professionele uitstraling heeft. De medewerkers van Minerva brachten onder leiding van directeur Wil Ruyters, een speciale hulde aan eigenaar-directeur Jo van Willigen aan de hand van com mentaren en opmerkingen van bedrijfs- genoten. Deze vaak bijzonder humoristi sche film, gepresenteerd door jac. Goderie en René Mioch, werd door alle aanwezigen enthousiast ontvangen. De open doekjes waren niet van de lucht. De avond werd besloten met een gezellige receptie in het hele complex, waarbij iedereen in de gelegenheid was om alle zalen te bekijken. Bio dankt Minerva en Concorde voor deze bijzondere avond en wenst beide met Rembrandt en Evita heel veel succes.

Holland Film Nieuws | 1997 | | pagina 24