Door de nieuwe Tabakswet komt er eindelijk frisse lucht in bioscoopfoyers. de stelling De aanscherping van de Tabakswet belooft een algeheel rookverbod in bioscopen. De stelling luidt daarom: Pro: Daniëlla Koot, manager programmatie Pathé: "Ikzelf zou absoluut voorstander zijn van 'niet roken-ruimtes in de bios coop, aangezien ik de hele nacht lig te hoesten en keelpijn heb wanneer ik in een ruimte ben geweest waar gerookt werd. Als bedrijf vinden wij echter dat mensen die uitgaan moeten kunnen roken. InTuschinski, dat net helemaal is ontdaan van 80 jaar nicotineaan- slag, hebben wij overwogen om een volledig 'niet roken-beleid af te kon digen. Dat is uiteindelijk niet doorge gaan, mede omdat er in ons manage ment twee zeer straffe rokers zitten. Ik ken Tuschinski al twintig jaar en dacht dat het interieur mosterdkleu- rig was, met goudkleurige ornamen ten. Er kwam echter een volledig ander theater onder het vuil van daan: crèmekleurig met lila en zilver kleurige ornamenten. Ik kan me niet voorstellen dat de agressie zou toenemen als er in publieke ruimtes niet meer gerookt mag worden. Er zijn wel meer zaken waar wij op moeten letten, zoals bel len in de zaal of voeten op een stoel. Maar als je wordt gesteund door de wet, sta je een stuk sterker dan wan neer het alleen gaat om huisbeleid. Aan de andere kant ben ik ook niet de eerste die er wat van zegt als mensen op Schiphol staan te roken onder enorme 'verboden te roken- borden. En we krijgen soms ook bezoekers aan de kassa met jonge kinderen die bijzonder agressief wor den als we hen toegang weigeren bij een film voor boven de zestien. Ik weet niet of rokers zich agressief zul len gaan gedragen." Contra: René van Steen, bioscoopexploitant: "Het zou mij bevreemden als dat erdoor komt met deze regering. Ik ben tegen betuttelende wetgeving en denk dat je het roken beter op ande re manieren tegen kan gaan. Als iemand in mijn servicebioscoop in Delft zegt, dat hij slecht tegen rook kan, dan zeg ik, kom dan naar de eer ste avondvoorstelling, dan is het min der druk. Wij hebben een goede afzuiging voor de rook.Tijdens kin dermatinees mag er niet gerookt worden en daar houdt men zich net jes aan. Maar toen we in Echt begon nen met een rookverbod 's middags, kregen we ongelofelijk veel mot, dus dat hebben we maar gauw terugge draaid. Als er overal een rookverbod gaat gelden, verwacht ik niet dat het mij klanten gaat kosten, maar ik vraag me wel af hoever je dan van een alcohol verbod af zit. Ik hoop niet dat wij het soort jeugdbioscopen zoals in Amerika krijgen. Als je in de foyer niet meer mag roken, dan gaan ze voor de deur staan. Moet ik dan zeg gen dat ze in de pauze niet naar bui ten mogen? Dan gaan mensen in de zaal roken. Natuurlijk zullen wij daar wel tegen optreden, maar je houdt het nooit helemaal tegen. Ik ben wel bang dat de handhaving agressie oproept, vooral als er veel mensen binnen zijn. Wat moet ik dan tegen iemand zeggen die zijn peuk niet uit doet, ik schop je de bioscoop uit? Daar krijg je matpartijen van." Frank de Neeve Illustratie: HIHAA Productions HOLLAND FILM NIEUWS -21

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 21