De Kijkwijzer opnieuw bekeken feature 2 Een interview met NICAM directeur Wim Bekkers Aan de vooravond van de evaluatie door de politiek van het NICAM en de Kijkwijzer is er in Nederland een discussie over waarden en normen losgebarsten. Bovendien gooit minister Heinsbroek olie op het vuur door te roepen dat er eens wat gedaan moet worden aan geweld in films. Moet het NICAM onder aanvoering van directeur Wim Bekkers zich opmaken voor een roerige periode of blijkt het systeem, dat kan rekenen op veel waardering in het buitenland, sterker dan de critici voor mogelijk hielden? 24 Door Jeroen Huijsdens Als ik de kamer van Wim Bekkers binnenloop vallen mij direct de bor den op met pictogrammen die her en der verspreid tegen de muren staan en vellen met soortgelijke beelden die de wanden bedekken. Het is duidelijk dat hier de direc teur van het NICAM zetelt want de pictogrammen zijn die van de Kijkwijzer, het classificatiesysteem voor media dat nu alweer meer dan anderhalf jaar wordt toegepast. In de komende maanden begint de evaluatie en na afloop daarvan weten we of de Kijkwijzer zoveel aanzien heeft dat de overheid besluit om met het systeem door te gaan. Wim Bekkers is vol vertrou wen. Waardering Minister Heinsbroek mag dan luid roepen dat er wat moet gebeuren aan geweld in films en regerings partij CDA mag dan nooit echt voorstander zijn geweest van het systeem van zelfregulering, de Kijkwijzer lijkt zijn waarde te bewij zen. 'Uit onderzoek van Intomart blijkt dat ouders de informatie van de Kijkwijzer waarderen', aldus Wim Bekkers.'Er is ook een levendi ge belangstelling voor de Kijkwijzer getuige de spontane reacties van het publiek die wij hier op kantoor krijgen. Het is echter niet te voor spellen hoe de huidige coalitie met het systeem zal omgaan. Ze zullen mogelijk andere eisen stellen. Ik hoop wel dat de vraag of de doel stellingen zijn bereikt een centrale rol speelt in de overwegingen als het besluit over continuering geno men moet worden. Incident De belangstelling van het publiek heeft tot op heden geleid tot veel spontane reacties waaronder zo'n vijfhonderd klachten. 271 daarvan hebben betrekking op televisie, 82 op de bioscoop, 55 op video en DVD. 95 vallen in de categorie alge meen, waaronder het Internet. De klachtencommissie heeft tweeën twintig klachten in behandeling genomen. Dat heeft tot dertien waarschuwingen geleid en tot twee gevallen waarin ook echt een boete is opgelegd. Dat betrof de vertoning van Saving Private Ryan door Yorin en de serie Buffy door V8. 'De eerste klachten die we binnenkre gen hadden betrekking op onze eerste eigen spot. Het ging om het introductiefilmpje van de Kijkwijzer, waarin een jongetje op een bank naar de televisie kijkt. We hebben die spots laten testen. Met name ouders die in de praktijk niet zo met het onderwerp bezig zijn konden we met de harde versie van de spot bij de les houden. Wij von den dat die versie onder een enkele voorwaarden 's avonds in de bios coop vertoond kon worden. Een aantal bioscopen heeft die harde versie per ongeluk ingezet bij kindermatinees. Wij hebben daar toen onze excuses voor aangebo den.' Publieksinformatie Dit incident daargelaten spreekt Wim Bekkers met een zekere tevre denheid over de afgelopen ander half jaar. Hoewel er nog altijd din gen kunnen worden verbeterd, zegt hij nogmaals dat hij zich gesterkt voelt door de reacties van het publiek.'Ik wil dat ook graag mee geven aan de mensen werkzaam in de bioscopen: alle energie die erin wordt gestoken heeft zin. Dat halen we uit het onderzoek en we merken het uit de reacties die we ontvangen. Er is kritiek, maar er staan veel positieve reacties tegen- HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 24