Filmbedrijf verdeeld over opdoeken CV-regeling feature 2 Gaat de economische malaise aan de meeste bioscopen voorbij, de filmindustrie wordt langzamerhand een beetje zenuwachtig. Vanuit Cannes reageerden de verzamelde filmproducenten op de totstandkoming van kabinet Balkenende II. Zij vrezen het einde van de fiscale stimule ringsmaatregelen. In Volkskrant van 19 mei jongstle den liet Judith Merkies (Federatie Filmbelangen) weten dat zij beëindi ging van de maatregel verwacht. Tegenover HFN nuanceert zij haar uitspraak.'Er is nu een regeerak koord op hoofdlijnen bekend. Daarin is sprake van een bezuini ging op cultuur van 5%. Die komt voor rekening van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCenW). Maar de fiscale maatregel valt niet onder OCenW maar onder financiën. Het is voor iedereen klip en klaar, dat de regeling succes heeft gehad. Er worden meer Nederlandse films gemaakt en er komen meer bezoekers naar toe. Maar de resultaten zijn nog nooit formeel geëvalueerd. Dat zal eerst Film-CVs: wat gloort er aan de horizon}1 (beeld uit Volle maan) moeten gebeuren, voordat er beslo ten kan worden de maatregel af te schaffen.' Eenvoudiger Alain de Levita noemt de CV-con- structie, die investeerders nu fiscaal voordeel biedt, een gedrocht. Samen met Johan Nijenhuis is De Levita verantwoordelijk voor de succes- films Costa! en Volle maan. Hij zou er niet rouwig om zijn mocht de regeling verdwijnen.'De CV-con- structie is veel te ingewikkeld en voor niemand te begrijpen. Bovendien moet je wel een heel commerciële film maken, wil je vol doende investeerders aantrekken.' De producent pleit voor een een voudiger regeling, het liefst op Europees niveau. De Levita schat dat Volle maan een rendement oplevert van 14%. Een interessant product dus voor particulieren. Toch is hij er niet hele maal zeker van dat het opnieuw gaat lukken. Ook hij ziet dat de CV van Kees de jon gen nog niet vol is. Deze maand start de emissie van de bios coopversie van Floris. Aandelen De eerste tekenen van de recessie ontgaan ook Gamilla Ylstra van Fine B.V niet. Maar het is slechts een van de redenen waarom film-CV's op dit moment minder goed lopen. Ylstra: 'Het voorjaar is altijd minder gun stig voor een emissie. Ervaring leert dat mensen pas in het najaar op zoek gaan naar aftrekposten.' De fis cale filmregeling gold altijd als een betrekkelijk ongevaarlijke manier van beleggen. Ylstra:'Er zijn enkele ondeugdelijke CVs opgezet.Als het dan fout gaat voelen de investeer ders dat natuurlijk in de portemon nee. Maar als alles goed in elkaar steekt en de film wordt volgens de regels geproduceerd en uitgebracht, dan is een klein percentage winst gegarandeerd. In vergelijking met aandelen is film inderdaad een stuk veiliger.' Wat de bezuinigingen op cultuur betekenen voor de filmproductie is nog de vraag. Als de subsidiemoge lijkheden gekort worden, dan zal film nog meer afhankelijk worden van particuliere gelden. De eerste gelegenheid dat de politiek zich over de fiscale stimuleringsmaatre gelen buigt zal zijn bij de behande ling van de Voorjaarsnota. 22 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 22