Quote top 500? Filmbonzen top 20 Hollywood Powerlist? Vergeet het... hier is de enige echte Nederlandse Toplijst. Vanaf heden jaarlijks in uw lijfblad de onverbiddelijke bios top 10. Samenstelling is puur subjectief en arbitrair. Alleen milde giften, beginnend vanaf een Dom Perignon Vintage 1995 kunnen samensteller dezes bewegen tot opname van uw persoontje of zaak in een der volgende edities. De bios top 10 2003 Tekst en samenstelling: Dirk de Lille 1. Marten en Josje Osinga Robuust,onbehouwen Fries trekpaard met het hart op de juiste plaats. Osinga heeft de afgelopen tien jaar op overtuigende wijze Leeuwarden 'dichtgetimmerd'voor de concurren tie. Klaagt constant met de mond, maar twinkelt met de ogen. Zoals hij zelf zegt:'ik ben het hoofd, maar Josje is het nekje en het nekje bepaalt welke richting het hoofd uitgaat.' Zoals alle Friezen staan zij als de beste stuurlui het liefst aan wal, tenzij er ijs op de sloot ligt. Harde werkers! 2. Jan van Dommelen De Quote 500 laat een ferme steek vallen als ze Joop Punt met zijn '90 Metro-bioscopen' de grootste bios coopexploitant van Nederland noe men. Partner Punt rommelt wat met vastgoed, maar Jan is en blijft The King. Principiëler dan Jan kan niet. Combineert ïhirjoie-de-vivre, erudi- naar het Filmfonds zou sluizen voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse Film. Doen Jan! 3. Ad Weststrate Hoe je in een armzalig vissersdorp, waar ze een groot uitgevallen rivier al de zee noemen, zon complex kan neerzetten en een festival bovendien, is velen een raadsel, maar Ad is nu tie en halsstarrige koppigheid als geen ander. Heeft heel wat te stellen gehad met de 'familie', maar ziet er gelukkiger uit dan ooit. Jan is het bioscoopgeweten van Nederland en tot in Los Angeles draagt hij de boodschap uit. Cultiveert zijn vijanden en zijn vrien den tot ongekende hoogte en dankzij hem pikken distributeurs en exploi tanten jaarlijks zo'n veertien miljoen Euro BTW-verlaging in. Het zou leuk zijn, Jan, als je jouw groot hart laat zien en een aanzienlijk deel hiervan eenmaal een enigma an sich. Schitterende politicus die op het juiste moment de juiste beslissingen durft te nemen. Doet het zowel met Hedy d'Ancona als Jeltje van Nieuwenhoven en wordt ongetwijfeld ooit nog eens minister van OCenW. Ad heeft bewezen dat elke droom gerealiseerd kan worden, zij het met de centen van een ander als aanloop je, maar chapeau! Is net als Jan ook Nederbelg geworden en niet alleen vanwege de betere restaurants! 4. Gerben Kuipers 'I have a dreaniKuipers is een gedreven visionair die koste wat kost zijn dromen zal realiseren tegen de stroom in. Op uitnodiging van het festival van Cannes met Coppola als eregast draait Gerben zijn hand niet om voor wat spetterend vuurwerk in de mediterranee, zo blauw, zo blauw. In alles wat hij doet spreekt de stem van een gedreven man die helaas af en toe de economische realiteit uit het oog kan verliezen maar in the end haalt hij het. Zeker weten! 5- Mark van Warmerdam (en Alex de Ronde) Net als zijn broer Alex zo koppig als een ezel en bezeten van zijn gelijk. Werd weggelachen met Het Ketelhuis wat hij in de weekenden met zijn eigen handen opbouwde, maar ondertussen zijn de plannen er voor vijf nieuwe zalen. Werd gered door André Hazes, zij gelooft in mij, maar ondertussen geloven steeds meer mensen in Het Ketelhuis zelf. Met Alex de Ronde heeft Mark van Warmerdam een nieuwe koppige ezel in huis gehaald. 6. Harm Lamberigts Lanceert duizend plannen per maand, maar houdt zijn veilige basis in Weert beheerst perfect de kunst van het delegeren. Voor elk probleem zijn er programmatiemanagers, rayonmana gers, buffetmanagers en projector managers. De macht van Lauge is enorm: na dagen poldermodel-overleg in de vereniging van bioscoopexploi tanten is zijn 'Pathé doet niet mee' de doodsteek voor talloze projecten. Heeft de Belgische Bertjes buiten de deur gehouden en roept het niet van de daken, maar is gestaag het mono polie van Pathé in de randstad aan het intact met een perfecte combinatie van café en bioscoop. Moest burgemeester, wethouders en buren inpakken om uit te bouwen, maar heeft doorgebeten op penibele momenten. Het 'feestbeest' is de laatste tijd heel wat serieuzer geworden en van Harm gaan we in de toekomst nog heel wat zien! 7. Lauge Nielsen Waar Albert Heijn pas achter is geko men wisten ze bij Pathé al jaren: Scandinaviërs zijn uitstekende puin ruimers! De sfinx Lauge Nielsen uitbouwen met uitstekende nieuwe complexen. 8. Ted Chiaradia Verpersoonlijking van het cultureel- commerciële geweten in Nederland en stekende luis in de pels van Jan van Dommelen in Nijmegen.Ted kent het klappen van de cultureel-politieke zweep en zette op kosten van de belastingbetaler het eerste zeer suc cesvolle Cultiplex in Nederland neer. Kan zelfs voldoende argumenten vin den om Terminator 3 als een arthou- 26 - HOLLAND FILM NIEUWS sefilm in LUX neer te zetten en heeft een natuurlijke Culti-vriend gevonden in San Fu Maltha om in Nijmegen JvD dwars te zitten. Speelt in elke discussie de vermoorde onschuld, maar LUX staat op de kaart en hoe. 9. René van Steen De beste stropers worden de beste boswachters. In het geval van René gaat dit zeker op. Van Steen wist als distributeur al lang waar Abraham de mosterd vandaan haalt en heeft in korte tijd een mini-regio-imperium uit de grond gebokst. Kan lyrisch zijn over de perfecte cola-mix en wat het per jaar kan schelen. Van Steen heeft de neiging om ietsje te veel naast zijn schoenen te gaan lopen en houdt van een hartig stuk gezelligheid, maar heeft nog veel ijzers in het vuur. Wordt een partij om rekening mee te houden. 10. De Exploitanten... ...die in 2003 hun plannen hebben geïnitieerd of gerealiseerd. Chapeau voor een ieder die er schermen bij denkt, bij droomt en uiteindelijk bij bouwt. In tegenstelling tot veel buurlanden groeit de bioscoopsector in 2003 in Nederland significant en dat heeft niets te maken met goede of minder goede films, maar alles met schermen, service en kwaliteit. Volhouden! HOLLAND FILM NIEUWS - 27

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 23