De buren gaan digitaal techniek Twee van onze buurlanden hebben zich onlangs vol overtui ging op het digitale toneel begeven: in België en Engeland zijn early adopters opgestaan om de kar te trekken. Maar wat de buren hebben, dat willen wij ook. Door Frank de Neeve Onder de lollige titel Belgium rules OK verstuurde de Belgische projector fabrikant Barco eind november een persbericht dat die noemer dubbel en dwars waard was. Hoewel er aan een internationale normering voor digitale cinema nog wordt gewerkt en een sluitend businessplan vooralsnog ont breekt, heeft de Belgische Kinepolis Group besloten om niet langer te wachten. Na marktonderzoek van effectenhuis Delta Lloyd Securities was al eerder een samenwerkingsver band opgezet van louter Belgische bedrijven.Als onderdeel hiervan zul len tien Belgische zalen van de Kinepolis Group worden uitgerust met Digitale Cinema-projectoren van Barco. De Belgische bios coopexploitant plaatst zich hiermee in de voorhoede van bioscoopketens met de meeste digitale projectoren. Belgisch' unieke positie in deze high tech-business wordt verder onderstreept, doordat servers van EVS Digital Cinema uit Luik wor den gebruikt. De projectoren worden geïnstalleerd in acht bioscopen door heel België en kunnen naast Hollywood- blockbusters ook digitale reclame (door partner Screenvision) en - door middel van Barco'sACSAR input-processors - alternati- ve content vertonen. Hiervoor werkt de Kinepolis Group samen met Alfacam, operator van hoge definitie opnameapparatuur. Samen overtuigden zij producent Studio 100 ervan, om de film Plop en de toverstaf, die aanvankelijk bedoeld was om uitsluitend op DVD en televi sie uit te brengen, ook in de bioscoop te vertonen. Het experiment werd een succes: de digitale film Plop en de toverstaf wist 45.000 bezoekers te trekken en kwam hiermee in de eer ste week van november binnen in de top tien van best scorende films. Onderzoekslaboratorium Ook in Engeland is het startschot voor de omwenteling gegeven. Op ini tiatief van de UK Film Council zal de komende maanden dertien miljoen pond (18,3 miljoen euro) aan digitale cinema worden gespendeerd. Hiermee zullen 200 tot 250 schermen in zon 150 Britse bioscopen (onge veer een kwart van het totaal) wor den voorzien van digitale cinema apparatuur. De Film Council wil op deze manier arthouse-films een steun in de rug geven. De projectoren zul len echter niet alleen in filmhuizen worden geïnstalleerd, maar ook in reguliere bioscopen. Daarnaast is in het Londense National Film Theatre deze zomer een centrum voor digitale distributie en vertoning van film geopend. Dit Digital Test Bed is een neutraal onderzoekslaboratori um in de zoektocht naar universele Publiek bij defapanse '4K'-projector demonstratie op zoek naar pixels. Foto BKSTS Cinema Technology. HOLLAND FILM NIEUWS - 37

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 33