Filmtransport verklaard rJ c- feature 2 De Filmcentrale Nieuwegein is de centrale spil in het film transport in Nederland. Sinds kort organiseert de Filmcentrale rondleidingen en presentaties, om betrokkenen beter bekend te maken met de werkwijze en bedrijfsvoering. Holland Film Nieuws liet zich rondleiden in het Edisonhuis en sprak met directeur Onno Fenstra. 12 door Frank de Neeve 'Oh nee, niet Wilde mossels, dat is een mooie film!'Aan het begin van de rondleiding word ik meteen gecon fronteerd met een stapel filmkopieën die vernietigd moet worden. 'Tja, op wat vernietigd moet worden, hebben wij helaas geen invloed', zegt Filmcentrale-directeur Onno Fenstra. Dat de Filmcentrale Nieuwegein naast opslag van films voor distributeurs als Buena Vista en UIP, ook kopieën gereed maakt voor vernietiging, wist ik niet. Dat is volgens Fenstra nu pre cies de reden om deze rondleidingen te geven: inzicht kweken in organisatie en werking van de Film centrale en van het filmtransport, bij de mensen die met hen samenwerken. Witte zakken Eerst bekijken we de opslag: gigantische rolkasten herber gen een dikke 10.000 films. Daar heb je Shrek, Traffic en Sous Ie Sable. Bovenin staan de oudere titels, het label soms nog amper leesbaar.... Oh ja: Out ofAfrica. Even verderop staan twee medewerkers te sorteren. Een vrachtwagen heeft net een zending van een ander depot gebracht en de tassen met trailers worden in de bekende witte filmtransportzakken uitgesorteerd, die langs de wanden in stellingkasten liggen. Hup, die trailer moet naar Leeuwarden en die naar Pathé Arena. Er staan ook pallets klaar waarop hoofdfilms worden verza meld, gesorteerd op de verschillende routes het land in. Om de hoek worden posters verzend klaar gemaakt. In een grote stelling- kast liggen pakketten met posters van alle courante titels - De tweeling, Spy Kids 3-D -, die in kleinere hoe veelheden in kokers naar de theaters worden verzonden. Als we weer een hoek, bestaande uit een stapel films, omslaan, slaakt Fenstra een grote zucht: de standees. Die zijn vaak zo groot, dat de wagen meteen vol zit. 'Verhuurders weten vaak niet eens hoe groot een standee is. Die zien op hun kantoor gewoon standee op een vel papier staan. Maar moet je deze stapel zien, die is van één film en hier mee is je wagen al bijna vol. En waar moeten we dan met de spullen van de andere verhuurders heen?' Filmdienst De Filmcentrale is gevestigd op een industrieterrein in Nieuwegein, in een verzamelgebouw dat de naam Edisonhuis draagt. Ooit was het de bedoeling, dat het gebouw alleen door aan film gerelateerde bedrijven zou worden gebruikt. Zo langzamer hand groeit het laatste 'film'-bedrijf dat hier nog zit, uit z'n jasje. Misschien krijgt u binnenkort dus wel te maken met Filmcentrale Houten, Hoofdfilms worden op route gelegd. Foto Frank de Neeve. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 11