want het bedrijf is in de regio op zoek naar een nieuw onderkomen. Filmcentrale Nieuwegein is een van de vier filmdepots in Nederland en is sinds het ontbinden van het Van Gend en Loos-transportsysteem, na wat mis lukte pogingen van derden, sinds juni 2000 verantwoordelijk voor het trans port van 35 mm films binnen Nederland. De oorspronkelijke naam was Gofilex, Goede Film Exploitatie, en het bedrijf dateert al van 1938, toen het een reizend bioscoopje exploiteerde. Dat is er nog steeds, evenals een reizend Jugendstil-theater. Onder de huidige naam is men echter vooral bekend van de filmdienst, het wekelijkse fïlmtransport in opdracht van de Stichting Filmtransport, waarin alle filmverhuurders verenigd zijn. Het filmtransport wordt iedere woensdagnacht gereden in dertien hoofdroutes en twee variabele routes, met zon 2.000 - 3.000 zendingen per week. Fenstra illustreert dat, met wat hij de zonnebloem noemt: een geplastificeerde kaart van Nederland, waarop alle routes vanuit het centrale punt in Nieuwegein getekend zijn, met in ieder'bloemblad' ongeveer achtien stops. De Filmdienst bedient zo'n 200 adressen. Dat er met dit transportsysteem een groot onderling vertrouwen nodig is, wordt wel bewe zen doordat de chauffeur 's nachts, in het merendeel van de theaters, zelf het alarm eraf moet halen om te kun nen leveren. Zendingen worden exclusief gereden en de wagens zijn altijd gevuld; ze leveren af en halen op. Soms moet er plots meer mee terug, dan er uit gaat, maar dan laat de chauffeur films die naar het depot moeten, staan voor de volgende week. Doorzendingen De werkweek van de Filmcentrale Nieuwegein houdt logischerwijs gelij ke tred met de bioscoopwereld. Zo komen op maandag de bookingen, dus alle afspraken die verhuurders met de theaters hebben gemaakt, elektronisch binnen. Om vier uur is het schluss, want dan worden de ver zendstickers uitgedraaid, grappig genoeg met een BOCA-printer, net als de bioscoopkaartjes. Dinsdag staat in Trailers worden gesorteerd. Foto Frank de Neeve. het teken van de correcties en dan wordt er een begin gemaakt met het inpakken en gereedzetten voor ver zending. Dit wordt afgemaakt op woensdag, inclusief de zendingen van de andere depots die dan nog binnen komen. Woensdagnacht tussen half een en zes wordt er gereden, waarna donderdag en vrijdag doorzendingen worden gedaan en er wordt opge ruimd. Doorzendingen van de ene naar de andere bioscoop kunnen dus niet op donderdag in een matinee voorstelling worden geprogram meerd.'Dat horen de bookers te weten', aldus Fenstra. Website Met zoveel gebruikers, zijn er volgens Fenstra evenveel speciale wensen, die men ook probeert in te willigen. Zo krijgen de theaters sinds kort een overzicht van de verzonden items, voordat er een factuur verzonden wordt. Ook zou Fenstra gehoor willen geven aan de roep om een dagelijks transport. Omdat er toch al veel tus sendoor gereden wordt, zou dat best kostendekkend te maken zijn, maar dat zou dan wel buiten de stichting om moeten gaan. Fenstra heeft onlangs aan de Stichting Filmtransport voorgesteld om een website te starten. 'We worden op donderdag veel gebeld door opera teurs, met de vraag waar hun film is. Met een website zou men al vanaf maandag in kunnen loggen en kun nen zien, wat er verzonden moet wor den en wanneer men wat gaat ont vangen'De IT-afdeling werkt onder tussen aan een nieuw automatise ringssysteem van het filmtransport, dat bijhoudt wie welke opdracht geeft en welke zendingen waarheen moeten. Nog een laatste tip voor de opera teurs, toch degenen die het allemaal moeten doen? Daar hoeft Fenstra niet lang over na te denken: 'Zet alle te verzenden films, ingebonden met een touw en de juiste verzendsticker op de container, op de afgesproken plek. Anders ligt de film straks misschien op straat of wordt hij verkeerd afgele verd en daar is niemand bij gebaat.' Wilt u een presentatie bijwonen? Geef het door via telefoonnummer 030-6070880 of stuur een e-mail naar filmdienst@gofilex.nl. De presentaties worden tot en met mei iedere woens dag gegeven tussen 11.00 uur en 14.00 uur. HOLLAND FILM NIEUWS 13

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 12