'Nu pakken we alleen de krenten uit de pap9 Nieuw plan voor uitgaanscentrum in Hoogeveen Uitbreiding Filmhuis Arnhem moet aanbod verbreden en verdiepen op locatie 'Ik ben zeker niet minder strijdbaar, maar wel vermoeider.' Henk Bitter, artistiek directeur van Filmhuis Arnhem kan er gelukkig nog om lachen. Al jarenlang liggen er plannen klaar om het filmhuis uit te breiden, maar tot nu toe zit het niet mee. 'Ik heb er alle vertrouwen in dat het uiteindelijk wel goed komt, maar voorspellen wanneer het beslissende besluit van de gemeente zal vallen, daarmee ben ik een stuk voor zichtiger geworden.' Regeren is vooruitzien en dat doet eigenaar Albert Jan Vos van het Luxor Theater in Hoogeveen ook. door Marije Sietsma Al in 1990 werd duidelijk dat uitbrei ding noodzakelijk zou zijn om het groeiende aantal bezoekers van het Arnhemse filmhuis te kunnen opvan gen. Er werden plannen gemaakt om het filmhuis te verplaatsen naar een andere loeatie waar ruimte zou zijn voor drie, in plaats van twee zalen. Het beoogde pand kwam eehter toch niet vrij en de gemeente kreeg de besluit vorming over de binnenstad van Arnhem niet rond. Inmiddels zijn we ruim veertien jaar verder en is het film huis nog steeds te vinden in het midden van het Arnhemse uitgaanscen trum De Korenmarkt. Nog steeds zijn er maar twee zalen en kunnen filmlief hebbers regelmatig 'meegenieten' van de muziek van de omringende cafés. Andere benadering Ook het nieuwe filmhuis zal in de binnenstad komen te staan. De plannen zijn in de loop der jaren wel enigszins aangepast. Niet drie, maar vijf zalen moet het filmhuis gaan tellen, zodat er voldoende ruimte is om méér te bie den dan alleen het grote aanbod van Henk Bitter. Foto Marije Sietsma. 20 - HOLLAND FILM NIEUWS actuele releases. 'We willen tevens een cinematheekfunctie vervullen', legt Bitter uit.'Nu pakken we steeds alleen de krenten uit de pap. Na de uitbrei ding hopen we continue een breed overzicht van de filmcultuur te kunnen bieden.' Samengaan met Euro Cinema of Rembrandt,Arnhemse bioscopen van respectievelijk Jogchem's Theaters en Minerva, is voor Bitter nooit een echte optie geweest:'Er is sprake van verschil lende invalshoeken. In het midden van het spectrum liggen commerciële film en arthouse film nog dicht tegen elkaar aan, maar de kwetsbare kunstzinnige film enerzijds en de industriële block- busters aan de andere kant vragen ieder om een specifieke benadering. Dat het toch steeds vaker voor komt dat deze twee film- I soorten in één groot com- ^f plex samenkomen is vaak alleen een kwestie van politiek en economie. Zoeken naar alternatieven voor teruglo pende subsidies kan dan leiden tot andere oplossingen. Ik ben er niet a-pri ori tegen, maar ik zie het voor ons niet als ideale oplossing.' Waar het Bitter vooral om gaat is dat filmcultuur in al zijn facetten te zien zal zijn in Arnhem: 'Van de betere kinder film tot themaprogrammering en van releases van actuele kwaliteitscinema tot aan het levend houden van de film geschiedenis. Het is niet de bedoeling dat er verschuivingen komen in de inhoudelijke programmering en de invalshoek van het filmhuis. Wat we wel willen is een verbreding en verdieping van het huidige aanbod.' Horeca Een ander belangrijk onderdeel van de plannen, is een volwaardige horeca functie die Filmhuis Arnhem moet gaan herbergen.'Film zonder horeca is kaal. Dat willen we het publiek dan ook niet onthouden.'Wat betreft de uitgaansbele- ving zit het bezoeken van een filmhuis dichter bij een bezoek aan de schouw burg dan aan een massabioscoop denkt Bitter. 'We moeten het natuurlijk niet te bijzonder maken, maar door dit te erkennen, kun je de wensen van het publiek al bij voorbaat integreren in je plannen. Dus geen bekers popcorn, maar bijvoorbeeld wel een kleine kaart met hapjes.' Het café moet een actieve uitgaansgele genheid worden met randactiviteiten als debatten en live muziek. Het is niet de bedoeling dat het horecagedeelte geforceerd wordt ingericht als filmcafé, 'maar het moet wel een uitstraling heb ben die past bij het filmtheater, het is tenslotte wel één geheel met één ingang.' Wanneer het filmhuis daadwerkelijk gaat verhuizen, is voorlopig nog niet duidelijk.'Inhoudelijk is de gemeente politiek helemaal akkoord, maar over de mate waarin Filmhuis Arnhem financië le steun zal krijgen is nog altijd geen besluit genomen," legt Bitter uit. De cul turele ambitie van Arnhem is groot. Er is zelfs een uitgebreide cultuurnota waarin staat dat er uitbreiding moet komen op het gebied van de arthouse- film, maar toch blijft het afwachten hoe de gemeente het geld precies zal verde len.Wanneer het besluit positief uitvalt, kan al dit jaar begonnen worden met de bouw van een nieuw filmhuis.'Ik hoop net voor of na de zomer van de gemeente te horen welk besluit er is genomen, maar zoals ik al zei, ik ben tegenwoordig erg voorzichtig met dit soort voorspellingen.' Samen met drie andere ondernemers heeft hij vergaande plannen om op de plek van de afgebrande Mauritshof een nieuw bioscoopcomplex met 1.500 stoelen verspreid over acht zalen, een nieuwe discotheek, evenementenhal, amusementscentrum en restaurant te exploiteren. Of dit mega-uitgaanscen- trum er ook daadwerkelijk zal komen, hangt af van de politiek en de opstel ling van de omwonenden. Als het aan Albert Jan Vos ligt zou hij het liefst eind 2005 de bouw gerealiseerd zien. In bijna twaalf jaar tijd groeide het bezoek aan de huidige Hoogeveense bioscoop van 23000 naar 170.000 filmliefhebbers en de groei is er nog lang niet uit, voorspelt Vos.'200.000 bezoekers per jaar moet haalbaar zijn; Hoogeveen is er rijp voor.' HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 18