Hajo Binsbergen: 'Ik vind het raar dat je je iets oneigenlijk toe-eigent omdat de prijs je niet bevalt! Dat kan toch nooit de bedoeling zijn?' 25 Dat kan toch nooit de bedoeling zijn?' Het voorstel van de studenten om de prijs van zowel het bioscoop kaartje als films op dvd te verlagen werd door enkele panelleden ter zijde geschoven. Ook al zou men wat aan de prijs doen, 'tegen een nulprijs valt niet op te concurreren', zo lieten Michiel de Rooij en Martijn Beenen allebei weten. dat antwoord te slap. Hij wilde nu wel eens concreet horen van de stichting wat er gedaan zou worden om de overheid op andere gedach ten te brengen. De voor de kwestie verantwoordelijke minister Donner heeft BREIN gezegd, zo liet Kuik weten, 'dat we maar naar Brussel moeten gaan. Wij gaan de zaak dan ook voorleggen aan het Europese Hof van Justitie.' Cijfers over filmdiefstal Volgens Stichting BREIN zijn er in 2004 meer dan 5,6 mil joen illegale dvd's in omloop gebracht. Zij hebben een gezamenlijke straatwaarde van 33,4 miljoen euro. Van dat aanbod was 23% (1,5 miljoen stuks) en daarmee 27% in omzet (9 miljoen euro) afkomstig van professi onele piraten. Consumenten kopieerden ruim vier miljoen dvd's. BREIN schat dat er momenteel ongeveer twee miljoen filmdownloaders zijn in Nederland die maandelijks totaal zes tot acht miljoen keer (illegaal aangeboden) films downloaden. Downloaden is niet illegaal Verwoed probeerde een van de vier studenten het gesprek nog als een non-discussie af te doen door te stel len dat het downloaden van films in Nederland gewoon niet illegaal is. Toen presentator Jan Douwe Kroeske deze kwestie voorlegde aan Tim Kuik van Stichting BREIN, de belangenbehartiger van alle recht hebbenden, moest deze toegeven dat downloaden volgens de wet niet strafbaar is. Maar dat komt volgens de BREIN-directeur omdat 'de over heid het absoluut niet heeft begre pen.' Daarmee kwam de bal te lig gen bij de overheid die zich in de discussie niet vertegenwoordigd zag. Voor toehoorder Gerard Bunnik was Het einde van een berg illegale dvd's. Foto ANP Imagoprobleem Het was uiteindelijk Wouter Rutten van de NVPI die de discussie van een waardevolle opmerking voorzag door in te brengen dat 'er een waarde van creatie tot stand gebracht moet worden.' Rutten doel de daarmee op het feit dat een hele boel mensen zich klaarblijkelijk niet beseffen wat de waarde is van een film. Een film wordt als iets anders ervaren dan een fysiek product als een jas of een auto. Die opmerking was voor Holland Film Nieuws aan het einde van het gesprek de reden om de discussie nog even te doen oplaaien door de panelleden te vra gen of de entertainmentindustrie geen imagoprobleem heeft. Jongeren zien immers dat acteurs megasalaris- sen krijgen en den ken dat de filmin dustrie bulkt van het geld. Bovendien betaalt de consu ment elke keer geld als er weer een nieuwe special edi- tion van een film op dvd wordt uitge bracht. Het panel wilde wel toegeven dat er inderdaad wel wat aan het imago gedaan kan worden. Martijn Beenen antwoordde dat de consu ment zijn normale dvd-versie van Gladiator bij Free Record Shop kan inleveren en daarbij vijf euro korting krijgt op de onlangs verschenen nieuwe special edition van deze film. Kapot slaan Na afloop van de discussie werd de nieuwe commercial van Filmwereld.net ten doop gehouden. Dit positief gestemde filmpje wil het publiek bedanken voor het kopen van een bioscoopkaartje of een lega le dvd. De middag werd uiteindelijk afgesloten met een symbolische daad van de twee sterkste mannen van Nederland. Met een grote hamer sloegen zij een forse berg illegale dvd's kapot. Ze werden daarbij geholpen door de studenten die dat zelfde ongetwijfeld niet zullen doen met hun eigen collectie, ook al pro beerde de organisatie ze op het goede spoor te brengen door hen een stapeltje legale dvd's mee te geven als dank voor hun openharti ge bijdrage. Misschien was dat ook wel het grootste winstpunt van de middag: dat de consument in aanwe zigheid van tal van vertegenwoordi gers uit de entertainmentindustrie nu eindelijk eens z'n zegje mocht doen. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 23