Van Dommelen doet stap terug techniek Jogchem's Theaters ontmantelt digitale projectoren Jogchem's Theaters heeft het leasecontract voor digitale pro jectoren met XDC opgezegd. De projectoren zullen waar schijnlijk in mei door de Belgische maatschappij worden ont manteld. Een rigoureuze zet. Door Frank de Neeve Jogchem's topman Jan van Dommelen, als 'Honorary President' van de Europese brancheorganisatie UNIC belast met onder andere digita le cinema, heeft het leasecontract al voor kerstmis opgezegd. Hij noemt daarvoor drie redenen.'Er is een gebrek aan product. Casanova zou bijvoorbeeld digitaal worden uitge bracht, maar dat ging op het laatste moment toch weer niet door. Daarnaast zijn de distributeurs niet bereid om mee te betalen aan een digitale release. Ook wilden we testen of er een concurrentievoordeel kon worden behaald met digitaal, maar we merkten geen enkel verschil in de bezoekerscijfers.Voor de rest doet de projector het prima hoor. Dat is het punt niet.' De DLP Cinema-projectoren in de zes bioscopen van Jogchem's Theaters zullen in mei worden ontmanteld. Ze werden er vorig jaar als test voor de release van de laatste Star Wars film neergezet, tegen de zin van sommige collega's in, die de switch samen had den willen maken. Van Dommelen, die indertijd betere voorwaarden bedong dan anderen die met XDC in zee gin gen, bezweert dat hij zich wel blijft inzetten voor de 'roll out' van digitale projectie.'Ik zal de komende maan den de visie van de Europese exploi tanten nog op allerlei seminars uitdra gen.' Wie volgt? Volgens Bernard Collard van XDC, de aan serverfabrikant EVS gelieerde lea semaatschappij, is Van Dommelen internationaal de eerste die zijn contract met XDC opzegt. 'Wij zullen meneer Van Dommelen binnenkort goed nieuws brengen, waardoor we hopen dat hij zijn samenwerking met XDC voort zal zetten.' Collard snapt de argumenten van Van Dommelen echter wel.'Om de een of andere reden krijgt men in Nederland minder digitale titels dan in bijvoorbeeld Duitsland. Misschien zijn er in Nederland wel te weinig digitale schermen. Wij zullen er dus ook alles aan doen om dat aantal in 2006 te laten groeien.' Voorlopig ziet het er echter naar uit, dat het aantal projectoren alleen maar zal dalen, want Van Dommelen is niet de enige die zijn contract in herover weging neemt. Tim Nieuwendijk van Alhambra in Enschede denkt er over om Van Dommelen te volgen. 'Het kost ons een heleboel geld, maar er zijn maar weinig digitale films. Daarnaast is het moeilijk om digitale projectie te combineren met je analo ge reclamefilms en trailers. Het is nog zo onvolledig allemaal, dat het voorlo pig beter is om gewoon film te draai en.' XDC had Nieuwendijk toegezegd dat hij van de digitale films tevens een reguliere print zou krijgen om in de niet-digitale zalen te vertonen, maar dat werd door de distributeurs amper waargemaakt. Toch was de Enschedese exploitant onder de indruk.'De kwaliteit is fantastisch en we hebben ook de indruk, dat er een publiek is dat speciaal voor de digita le print komt.' De kopie-argumenten zouden in 2006 wel eens kunnen vervallen. Nu Christie/AIX in de Verenigde Staten met een 'roll out' is begonnen, heb ben alle studio's hun commitment uitgesproken om digitale films te leveren. Dit jaar is de situatie in Nederland dus wellicht omgekeerd van 2005: veel digitale films, maar amper projectoren om ze op te draaien. Jan van Dommelen:'Er is gebrek aan product.' Foto Tanja van Rooden. HOLLAND FILM NIEUWS - 1 3

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 13