Overbruggings uitbreiding Focus Arnhem NS-combikaart voor Luxor Reuver op locatie Het nieuwe Filmmuseum, ontworpen door het architecten bureau van Roman Delugan en Elke Delugan-Meissl. Publiekstrekkers De laatste maanden was er veel ophef over het Museale Strategieplan van staatssecretaris van Cultuur Medy van der Laan. Daarin waar schuwde zij voor teruglopend museumbezoek met het gebrek aan belangstelling bij jongeren en allochtonen. Hoe zit dat bij het Filmmuseum? Net als de commerciële bioscopen profiteert het Filmmuseum van publiekstrekkers. In 2004 was dat La Meglio Gioventü. Dat verklaart waarom het bezoekersaantal vorig jaar is teruggelopen van circa 200 duizend naar circa 180 duizend. Het nieuwe Filmmuseum moet vanaf 2011 jaarlijks 225 duizend film liefhebbers trekken. Rien Hagen: 'De betere bereikbaarheid zal daar zeker toe bijdragen. De Noord-Zuidlijn is natuurlijk een voordeel, maar vooral de nabijheid van het Centraal Station is voor ons belang rijk. We kunnen straks echt een landelijke functie vervullen.' Het Filmmuseum heeft al een uitgebreid educatief programma om scholieren kennis te laten maken met de beeldtaal van film. Rien Hagen: 'Wat je nu in veel videoclips ziet hebben filmmakers al veel eerder uitgevonden. Vooral nu de overstap gemaakt wordt naar digita le productie is het belangrijk om die celluloidfilms te bewaren en te bekijken.' De programma's zijn volgens het beleidsplan van het Filmmuseum de schakel tussen collectie en publiek. Rien Hagen: 'We hebben nu bij voorbeeld een programma over Rembrandt en Caravaggio.We kwa men erop toen het Rijksmuseum ons belde. Dan kun je films verto nen met de naam Rembrandt in de titel, maar dat is onzin. We hebben een programma gemaakt waarin wordt ingegaan op wat hun spel met licht en donker heeft betekend voor filmmakers.' Binnen het Filmmuseum wordt gedacht om de programma's voor het publiek aantrekkelijker te maken door de films in het kort te introdu ceren. Maar dat zullen zeker geen colleges worden, verzekert Hagen. Rien Hagen is van 1943.Als het goed is, is hij met pensioen als het nieuwe Filmmuseum wordt opgeleverd. Zijn opvolger krijgt dan de eer om het nieuwe Filmmuseum in gebruik te nemen. In februari is het Filmhuis Arnhem omge doopt in Focus, Filmtheater Arnhem. Het the ater is tegelijk uitgebreid met een derde zaal. Was de toeloop van het publiek zo groot geworden dat expansie nodig was? Henk Bitter: 'Het is eerder andersom. Met meer zalen kunnen we een breder aanbod verto nen en zo meer mensen trekken. De uitbrei ding is eigenlijk een tussenoplossing. We pra ten met de gemeente al jaren over een moge lijke verhuizing naar een groter theater. Dat zou in de periode 2004-2006 gebeuren. Maar daar is het nog niet van gekomen. De gemeente werkt nu aan een plan voor de vernieuwing van een deel van de binnen stad. Daar komen verschillende culturele voorzieningen en Focus krijgt er een theater met vijf zalen. De bouw van het geheel zal, als alle procedures goed verlopen, tussen 2007 en 2010 plaatsvinden. Om de tussentijd te overbruggen zijn we een uitbreiding van ons huidige theater overeengekomen.' De uitbreiding heeft volgens Bitter duidelijk effect op de bezoekcijfers. De afgelopen twee maanden waren ze beduidend hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. In februari sloten Scala en Scène in Venlo hun deuren. Plotseling was Luxor in Reuver de enige bioscoop in Noord-Oost Limburg. Nu is het vanuit Venlo wel vijftien kilometer rijden naar Reuver. Om het publiek de gang naar Luxor te vergemakkelijken bedacht Joep Caubo de NS-combikaart: voor 8,50 euro met de trein naar Reuver inclusief entreekaartje voor de film. Het plan viel bij de NS in goede aarde. Sinds 1 april is de combikaart te koop. HOLLAND FILM NIEUWS - 1 9

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 19